שתף קטע נבחר

הרב החשוד שהורה להתעלל: מי אתה, אליאור חן?

תושב ביתר עילית, בן 29, המגדיר עצמו כ"מלך המשיח" הוא ככל הנראה "הכוח המניע" מאחורי פרשת ההתעללות בשני הילדים מירושלים - אחת החמורות שידעה ישראל בשנים האחרונות. מקורביו מספרים כי חן, שנמלט עם פרסום הפרשה לקנדה, הוא אדם חריג, כריזמטי וגדול בתורה. מבט נוסף מגלה אדם החשוד בעריכת "תיקונים" בילדים על מנת לשפר את חינוכם ובמתן "סיוע רוחני" לאברכים שזממו לפוצץ את מסגדי הר הבית

מי הוא אליאור חן? האיש שבביתו נמצאו מחברות המסבירות כיצד לערוך "תיקון" בילדים באמצעות אבנים רותחות - על פי תיאורים הנשמעים מפי אנשים המכירים את האיש - המגדיר את עצמו כ"מלך המשיח" - מדובר באדם חריג, כריזמטי, חכם בתורה, בעל שיגעונות וחד תפיסה. אולם מסכת חייו של ה"רב" בן ה-29 מביתר עילית, מעלה תהיות באשר לכוונותיו ושיטות פעולתו של מי שנחשד בעבר במתן "סיוע רוחני" לאברכים שזממו לפוצץ את מסגדי הר הבית.

 

שמו של חן עלה לכותרות לפני כחודש, עם חשיפת פרשת ההתעללות של אם מירושלים בשני ילדיה, בני שלוש וארבע. האשה הואשמה כי ב-40 מקרים לפחות בהם טלטלה בחוזקה יחד עם אנשים נוספים את הילדים, כפתה אותם למשך שעות והתעללה בהם בשיטות נוספות. הפעוט אושפז בבית החולים "שערי צדק" בבירה ומזה כשלושה שבועות הוא מוגדר "צמח".

 

מכתב האישום עלה כי "האם התקשתה להתמודד עם עול גידול ילדיה ובעיקר עם חינוכם של ילדיה הקטנים.

היא פנתה אל חן וביקשה את עצתו. חן, המגדיר עצמו כרב, הסיק כי בילדים הקטנים שוכנים מזיקים ורוע וייעץ לאם להוציא מקרבם את אותם מזיקים באמצעות 'תיקונים' - שמשמעותם טלטול, הכאה, כפיתה, שריפת איברים, האכלה בצואה ועוד".

 

במהלך החקירה, נעצר מכר המשפחה, אברהם מסקאלצי, בחשד שהיה מעורב במעשי הזוועה. נציג המשטרה אמר במהלך דיון משפטי כי מסקאלצי נמלט פעמיים מתחנת המשטרה במהלך חקירתו ונתפס. יצויין כי גם אבי המשפחה, שאינו חי עם האם והילדים, נעצר אך שוחרר כעבור כמה ימים.

 

עם התפוצצות הפרשה נמלט אליאור חן לקנדה, ככל הנראה עם אחד מנאמניו - ומאז לא יצר קשר עם בני משפחתו. אשתו של חן, ר', נמלטה אף היא ומסתתרת במקום לא ידוע עם ארבעת ילדיה. יחד עמה נמצאים, על פי החשד, שני חשודים נוספים במעורבות בפרשה ובהם המבוקש שמעון גבאי.

  

"עם ילדים צריך לנהוג ביד קשה"

גורם בחסידות ברסלב סיפר כי אבי המשפחה היה חסיד של חן ונהג להתייעץ עמו בכל עניין. "על כל דבר הוא היה אומר: צריך לשאול את הרב. האם לא היתה בקשר קרוב עם חן, אך הכירה אותו. כאשר בני הזוג נפרדו פנתה האם אל חן שעשה לו שם של מקובל, 'מלך המשיח' כפי שדרש מחסידיו לכנותו, בבקשה לייעוץ בחינוך הילדים. חן שעה לבקשתה ושלח אליה שני בחורים שיעזרו לה והסביר ש'עם ילדים צריך לנהוג ביד קשה ושצריך להרביץ להם מדי פעם'", אומר הגורם.

 

שכן של המשפחה סיפר ל-ynet על התכנסויות חשודות שהתרחשו בלילות בבית המשפחה. "לפני כמה חודשים כשהיא עוד היתה כאן - ראיתי אצלה שלושה גברים יושבים ולומדים באמצע הלילה. זה היה נראה לי חשוד", סיפר השכן.


האביזרים אשר שימשו להתעללות (צילום ארכיון: גיל יוחנן)

 

על פי עדות נוספת, הודיע האב לחן כי הוא מעוניין להפוך ל"פרוש" (אדם הפורש מעיסוק בענייני העולם הזה - נ.ס). הוא עזב את משפחתו בנובמבר 2007 ואז החל חן לפקוד את ביתה של האם יחד עם שני הגברים הנוספים. כשהביע האב את רצונו לשוב לביתו ואל אשתו, גירש אותו חן מהמקום.

 

מקורביו של חן יוצאים להגנתו ומעדיפים לגלגל את ההאשמות לפתחה של האם העצורה. בהתייחס לחשדות - מציגים המקורבים תמונה אחרת לחלוטין: "הוא יושב ולומד תורה כל היום. מדובר באדם נחמד מאוד, אחד שנמשכים אליו בגלל טוב הלב שלו. נתפסים אליו כי הוא חריג, אדם צעיר שלומד קבלה".

 

"יש לו ילדים שלא קיבלו סטירה בחיים שלהם. יש גם ילדים חבולים בבית שמש ובצפת, מה הקשר לחן? יש גם אנשים שנרצחו, אז הוא עשה את זה?", אמרו המקורבים. בהתייחס לסיבת בריחתו של חן מישראל, אמרו הגורמים: "הוא פיקח מאוד. הוא כבר ידע את נחת זרועה של המשטרה, כשישב בעבר במעצר, ולא רצה לעבור זאת שוב".

 

"הדרך להסגרת חן מקנדה עוד ארוכה"

לפני כשלוש שנים לימד חן בישיבה ברסלבית בשכונת בית ישראל בירושלים. באותה תקופה נעצרו חמישה אברכים בחשד שתכננו לירות טיל על הר הבית ולאחר מכן להתאבד על גג ישיבת "שובו בנים" ברובע המוסלמי. החמישה סיפרו בחקירתם כי חן שימש להם כ"סמכות רוחנית" אשר הדריכה אותם בפעולתם. חן נעצר אז על ידי המשטרה ושוחרר כעבור שלושה שבועות בשל חוסר ראיות.

 

ומה בדבר הסיכוי להסגיר את חן לישראל, כדי להביא אותו בפני בית משפט? "העבירה העיקרית שעולה לכאורה מהפרשה היא שידול לתקיפה. קנדה היא ארץ נאורה מבחינה משפטית והיא לא המקום להסתתר בו.

החשוד אולי יוכל להסתתר במקום מחבוא, אך לא יוכל להסתתר מתחת למטריה המשפטית הקנדית. הסיפור הזה ייקח זמן ולא ייגמר ביום אחד, אבל אם יגובשו ראיות מספיקות - תתאפשר הסגרתו של חן לישראל", אמרה ל-ynet מנהלת המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה לשעבר, עו"ד עירית קאהן.

 

"לא קיימת הסגרה לצרכי חקירה, אלא לצרכי העמדה לדין או ריצוי עונש", הוסיפה קאהן. לדבריה, בין ישראל וקנדה קיימת אמנת הסגרה, אולם תחת שורה של תנאים, שהמרכזי שבהם הוא הצורך של בית משפט מקומי לקבוע אם יש אחיזה בכתב האישום ואם הראיות מספיקות להעמדה לדין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות משטרת ישראל
אליאור חן
באדיבות משטרת ישראל
האם מירושלים (ארכיון)
צילום: גיא אסיאג
מומלצים