שתף קטע נבחר

הוא גם שר

גם המאמינים וגם הספקנים - שיכולים לתהות האם מאחורי "נקודה טובה" מסתתרת מטרה אידיאולוגית - יוכלו להתענג משיריו היפים ומשירתו רבת ההבעה של שולי רנד


 

איכות תמיד היתה שם נרדף לשולי רנד. כך היה כשנחשב לשחקן מבטיח בתיאטרון ("המלט", "הדיבוק") ובקולנוע ("המיועד", "החיים על פי אגפא" ועוד), וגם כשהפך לחסיד ברסלב וכתב את "האושפיזין", בבימוי גידי דר ושיחק בהצגות יחיד כמו "יארצייט". לכן, לאור יציאת אלבום הבכורה שלו, "נקודה טובה", מסקרן לדעת אם המצוינות ממשיכה לחבור אל רנד גם כמוזיקאי.

 

אחרי האזנה אפשר לקבוע כי תו התקן של האיכות הנודעת מוטבע גם כאן, ב-11 השירים היפים, שרנד הלחין בכישרון, כתב היטב ושר. על חסרונותיו הווקליים מכפרים שירתו רבת ההבעה ונבחרת הנגנים המצוינת, שכוללת את אהוד בנאי (שירה, קולות, גיטרה אקוסטית ומפוחית), אסף אמדורסקי (קולות, אורגן המונד, פסנתר, קסילופון, בס ופנדר), קרני פוסטל (צ'לו), עמית יצחק (גיטרות) ועוד. על הכל מנצח שמוליק דניאל, שהפיק ועיבד הפקה עשירה, אשר אינה מסתירה את ההתרחשות הצבעונית, אלא מחדדת את גווניה.

 

ההתרחשות הזו מתגלמת גם בשירים עצמם, שתכניהם משמעותיים לא פחות מצורתם. המסרים שמובעים בהם עוסקים באמונה הדתית באופן כה מוחצן ומעביר תחושת שליחות עד שלא ברור אם המוזיקה אצל רנד היא אמצעי או מטרה. התהייה הזו רלוונטית כאשר מקשיבים למוזיקה הזו באופן מתבונן וביקורתי ותמהים האם, למשל, העובדה שהשירים קליטים מאוד משרתת גם מטרות אידיאולוגיות חוץ-מוזיקליות?

 

לזכותו של רנד ייאמר שתמונת העולם הדתי שהוא מציג בשיריו אינה מיסיונרית מתייפייפת בנוסח "הכל מושלם ומלא אושר בדת". להיפך. הוא מתאר בפירוט רגעים של חוסר תכלית (בשיר "מה התכלית"), ריקנות ("מוחין דקטנות"), צער ("נקודה טובה" – דואט עם אהוד בנאי) ומשבר – בשיר "אייכה", שבו הוא נשמע פגיע בקולו שעולה לגבהים שבהם רהיטותו נפגמת.

 

עם זאת, בסופו של דבר, האמונה אצל רנד תמיד מנצחת. כך למשל בשיר "המשורר", שבו הכופר מובס ומודה בטעותו, ובשיר "מוחין דקטנות" (מושג קבלי שמשמעותו חשיבה צרה ומצומצמת), שבו המצוקה התפוגגה, הלב נפתח ואפילו "התפלק" לו שיר (הציטוט מהמקור).


רנד. פסקול מרהיב (צילום: אוהד רומנו)

 

אבל יש גם שירים אחרים, שהאש שבוערת מתוכם אינה של חומרי נפץ, אלא של חום זוהר, למשל: "סגולה" – שבו רנד מזכיר את מאיר אריאל בהגשה המחוספסת ובכתיבה ("תראו איך שהיא מנגנת, כמו לא מרגישה את הסכין בגב. אגב, היא תמיד נאמנה לו, בגלגול הזה ובגלגול שלפניו"), כולל קולות שנשמעים כמו של "השלושרים" וקרנבל של כלי נשיפה; "רפא-אל" מעלה הדמעות, "בן מלך" שנשמע כמו מארש ניצחון במלחמה על השטן ו"אחותי" עם המקצב היווני והמנדולינה שנשמעת כמו בוזוקי.

 

וכך, המאמינים יתחדשו בפסקול מרהיב לאמונתם, וגם הספקנים והכופרים יתענגו מיופיו המוזיקלי של בר הפלוגתא שלהם. כל אחד מהצדדים יוכל לרתום לצרכיו את העלילה הוויזואלית של "נקודה טובה" שמתרחשת על העטיפה ובחוברת: רנד בבגדיו החרדיים צולל במים הכחולים, מנגן מתחתם, שר מעליהם, עד שלבסוף צף על פני המים כובעו בלבד.

 

"נקודה טובה", שולי רנד, "קרן קשת"

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רנד. תו תקן איכותי
עטיפת האלבום
לאתר ההטבות
מומלצים