שתף קטע נבחר

"הצעה לדחיית ההסדר בירושלים ב-5 שנים"

ל-ynet נודע כי האמריקנים העלו לשולחן המו"מ המדיני הצעה חדשה למעקף הסוגיות הסבוכות. על פי ההצעה, יושג הסדר זמני שיעניק לפלסטינים ריבונות מוגבלת בירושלים למשך חמש שנים, וגם נושא הפליטים יידחה - לצורך גיבוש הסכם עקרונות עד סוף השנה. "לצדדים לא תהיה ברירה אלא להיענות לפשרה", אמר גורם פלסטיני

השלב הסופי במשא ומתן על ירושלים נדחה בחמש שנים. הצעה ברוח זו, כך לפי מקור פלסטיני, עלתה על שולחן הדיונים שמקיימת שרת החוץ ציפי לבני והנציג הפלסטיני למו"מ, אבו עלא. על פי אותה הצעה - גם שלבי המו"מ הסופיים בנושא הפליטים יידחו בכמה שנים. לדברים אין, לפי שעה, התייחסות מצד ישראל.

 

מהלכים אחרונים במו"מ:

 

מקורות פלסטינים אמרו ל-ynet כי שני הצדדים, הישראלי והפלסטיני, יגיעו עד סוף השנה להסכם עקרונות כללי. במסגרת הסכם זה, יעקפו הצדדים את סוגיית ירושלים, הסוגייה הסבוכה ביותר במו"מ, באמצעות הגעה להסדר זמני בן חמש שנים, שבמהלכן תינתן לרשות ריבונות מוניציפלית מסוימת בעיר, שתאפשר לרשות לנהל שלטון מקומי ברמה כזו או אחרת, וכן תאפשר לרשות לתת שירותים שונים לאוכלוסייה הפלסטינית בשכונות הערביות בעיר.

 

ל-ynet נודע כי הצעה ברוח זו ניתנה לשני הצדדים באמצעות האמריקנים, והיא נדונה בשבועות האחרונים בין שני צוותי המשא ומתן. אלה אינם ממהרים לקבל אותה, אולם גורם המעורב במו"מ אמר כי ככל הנראה - לא יהיו לצדדים הרבה ברירות, אלא לקבל את ההצעה, אם האמריקנים יתעקשו על הסדר עקרונות כללי עד לסוף השנה, כפי שהוסכם והוכרז בוועידת אנאפוליס.

  

בתחילת השבוע אמרה שרת החוץ ציפי לבני כי לא תוכל לוותר בנושאים המוגדרים כ"קווים אדומים". לדבריה, "יש דברים עליהם נוכל להתפשר ודברים שלא נתפשר עליהם. ישראל אינה מתכוונת להתפשר על הקווים האדומים, ואת זה הקהילה הבינלאומית חייבת להבין".

 

הגורם הפלסטיני אמר עוד כי גם סוגיית הפליטים לא צפויה להיכלל בהסדר העקרונות, אלא תידחה אף היא במספר שנים. לדברי הגורם, מטרת דחיית סוגיות הסדר הקבע בעניין ירושלים והפליטים, תואמת בעיקר את העמדה הישראלית. עם זאת, הבהיר: "היא תאפשר גם לרשות הפלסטינית ולאבו-מאזן להביא מסמך כלשהו לפלסטינים,

 שעה שנראה כי הקיפאון המדיני משתלט ומשליך על האמון האפסי שיש לציבור הפלסטיני במו"מ". לדבריו, הדבר יסייע גם לאולמרט לעקוף את המכשולים הקואליציוניים העומדים בפניו.

 

הגורם אומר כי ברשות הפלסטינית ילכו למהלך אם בתמורה תינתן להם התחייבות לנסיגות ישראליות משמעותיות מהגדה המערבית ופתרון צודק לסוגיית המים וסוגיות נוספות, בהן נושא האסירים. אותו גורם אומר עוד כי אם יתקדמו הדיונים בעניין זה - יאיצו הפלסטינים את ההכנות לפתיחת מוסדות הרשות ואש"ף בירושלים, אך הצד הפלסטיני ישתדל להימנע מפגישות מדיניות פומביות, כדי שהדבר לא יביך את ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו עלא. להגביר האמון האפסי
צילום: ירון ברנר
לבני. "יש קווים אדומים"
צילום: דניאל בראון – ג'יני
צילום: AFP
רייס. אין לצדדים ברירות?
צילום: AFP
מומלצים