שתף קטע נבחר

ספינת החשיש הישראלית נעצרה בבריטניה

במבצע "טינקרבל" של משטרות ישראל, בלגיה ובריטניה, נלכדה ספינה שעל סיפונה אחת מכמויות החשיש הגדולה שנתפסה אי פעם. שלושה ישראלים, אחד מהם בן 81, נעצרו בנמל סאות'המפטון בבריטניה עם הסם ששווי כ-15 מיליון דולר

הותר לפרסום: זו היתה אמורה להיות אחת מהברחות החשיש הכי גדולות בשנים האחרונות בעולם - אך מעקב שנמשך שנה וחצי של משטרת מחוז תל-אביב בשיתוף פעולה עם משטרות בלגיה ובריטניה, הביא למעצר ספינה שעליה למעלה משש טונות חשיש. בפרשה עצורים שלושה ישראלים - חזי סרברו, בן 57, מרדכי הירש, 67, ומשה קדר, בן 81 מסביון.

 

"מבצע טינקרבל" היה שמו של מבצע המעקב הבינלאומי אחר החבורה, שכוללת 13 חשודים - מהם גם ארבעה אזרחים פקיסטנים ואזרח סרבי  שחברו אל הישראלים - העצורים כולם בבריטניה. שוויים של הסמים שנתפסו בנמל סאות'המפטון - כ-15 מיליון דולר.


ספינת הסמים (צילום: באדיבות משטרת מחוז תל-אביב)

 

סרברו והירש מוכרים כמי שהיו מעורבים ב"פרשת חוות העגבניות" מאמצע שנות ה-90. סרברו היה מהראשונים בעולם שהחזיק בנוסחה לייצור אקסטזי, והקים מפעל בהולנד. הירש היה איש הכספים שלו ומי שהפיק את מבצע הפצת הסמים.

 

ב-1994 נרשמה דליפת גז רעיל מהמפעל, מה שהוביל לחשיפת הפרשה ולהסגרתם לישראל. סרברו טען שייצר הורמונים טבעיים לחקלאות, ואילו הירש הסביר שחשב שמדובר ב"זבל כימי". השניים הורשעו בישראלי ונכלאו לשבע שנים, וכעת, על פי החשד, חזרו לפעול.

 

קדר הקשיש היה אחראי על-פי החקירה לנושא הימאות. הוא רכש בכ-300 אלף דולר את הגוררת שנקראה 'אבירה', ספינה ישנה במיוחד שסבלה לכל אורך הדרך מתקלות רבות - מה שגרם לעיכובים אינספור במסע ההברחה. באמצעות חברה שהקים בקפריסין, הוא רשם אותה תחת דגל סיירה לאון, כדי להקל על מעבר בנמלי העולם.

 

תקלות עיכבו את המשלוח במשך חודשים

סגן-ניצב אהרון ולריולה, סיפר על השתלשלות המבצע: "הם הפליגו מאילת לפקיסטן באמצע 2006 ותכננו לרכוש שם את הסמים. במהלך הדרך, שינו את דעתם וביקשו לרכוש את החומר דווקא בסאוטה (מובלעת ספרדית לחופי מרוקו - א.כ). בדרך עוד עצרו בג'יבוטי, שם העלו מקומיים לספינה, וחזרו לאילת".

 

בישראל, כך מתברר, המשיכו החשודים בתיקונים האינטנסיביים של הספינה הישנה. מאילת עברו דרך סואץ לנמל חיפה, 

משם עברו לקפריסין ומספר נמלים נוספים, כשבכל נמל עצרו לשם תיקונים לתקופות ממושכות.

 רק בינואר הגיעו לסאוטה, שם הועמסו הסמים. במארס יצאו לסאות'המפטון, כשהם תחת מעקב במסגרת מבצע "טינקרבל".

 

לפני כשבוע הגיעה הספינה לנמל סאות'המפטון, ולאחר שהשוטרים המקומיים קיבלו את המידע על הסמים המוסלקים בתוכה ערכו פשיטה ותפסו כשישה טון סמים, מוחבאים בתוך מיכלי אחסון מזון. את הישראלים עצרו השלטונות הבריטיים בעיר לסטר, הסמוכה לנמל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות משטרת מחוז תל-אביב
סרברו, מראשוני יצרני האקסטזי
באדיבות משטרת מחוז תל-אביב
באדיבות משטרת מחוז תל-אביב
הירש, מחברי "פרשת חוות העגבניות"
באדיבות משטרת מחוז תל-אביב
באדיבות משטרת מחוז תל-אביב
קדר, זקן המבריחים
באדיבות משטרת מחוז תל-אביב
מומלצים