שתף קטע נבחר

הרב עובדיה: בארץ - הפסיקה הספרדית קובעת

אצל מי האמת ההלכתית? בכנס ענק ב"יד אליהו", בנוכחות בכירי הרבנים הליטאים, קבע המנהיג הספרדי, הרב עובדיה יוסף, כי יש ללכת על-פי הבית יוסף "שהיה המרא דאתרא בארץ ישראל" ולא בדרכו של החפץ חיים, מחבר המשנה-ברורה, שלשיטתו פוסקים האשכנזים. הליטאים זועמים

עליית מדרגה במאבקו של הרב עובדיה יוסף בפסיקה האשכנזית-ליטאית: בכנס גדול שנערך שלשום (ג') ביד אליהו, בו השתתפו רבנים ליטאים בכירים, הורה הרב עובדיה לאלפי האברכים שנכחו בקהל ללכת על פי הפסיקה הספרדית - רבי יוסף קארו, מחבר השולחן-ערוך, ולא בדרכו של החפץ חיים, מחבר המשנה ברורה: "אל תרפו ידיכם, השתדלו בכל כוחכם ללמוד בית יוסף".

 

הרב עובדיה יוסף פוסק את משנתו ההלכתית לאורו של רבי יוסף קארו, מחבר השולחן הערוך, אשר חי ופעל בארץ ישראל במאה ה-16. בדרשה שנשא לא הותיר הרב יוסף מקום לספקות מי הוא הפוסק היחיד לפיו יש לנהוג ולפסוק הלכה בארץ ישראל, ולנוכח עמדה זו תקף את פוסק האשכנזים הליטאים, מחבר המשנה הברורה הרב ישראל מאיר הכהן מראדין המכונה בפי כל ה"חפץ חיים". בנוכחות גדולי הציבור האשכנזי באולם, פסק הרב יוסף מפורשות כי "מרן הבית יוסף היה מרא דאתרא (רב המקום) של ארץ ישראל". את דבריו ביסס על הפסוק: "לכו אל יוסף, את אשר יאמר לכם-תעשו".  

 

"אל תרבה ללמוד מספרי האשכנזים"

בכינוס, שנערך לציון עשור לייסודו של הארגון "דרשו", נכחו אלפי האברכים שלומדים ברשת הכוללים של הארגון ולמקום הוזמנו גדולי הרבנים של הציבור החרדי מכל קשת הפלגים. בין המוזמנים אשר ישבו ב"קיר המזרח": הרב שמואל הלוי וואזנר, הרב אהרון לייב שטיינמן, חבר מועצת חכמי התורה הרב שלום כהן, הרב מיכל יהודה לפקוביץ', האדמו"ר מגור הרב יעקב אלתר, האדמו"ר בעלז, הרב ישכר דב רוקח, האדמו"ר מצאנז, הרב צבי אלימלך הלברשטאם.  

 

הרב עובדיה סיפר לאלפים על רב אשכנזי, שמשון פולנסקי, שהזהיר אותו בצעירותו, ללמוד רק בספרי הספרדים ולא בספרי ההלכה האשכנזים: "אל תרבה ללמוד מספרי האשכנזים, כדי שלא תצא מדרך הלימוד של הספרדים, שהם עמודי ההלכה".

 

הוא הוסיף והדגיש כי "לימוד ההלכה צריך להיות דווקא עם לימוד הבית יוסף. יסוד ההלכה הוא מרן בית יוסף. לא ללמוד רק שולחן ערוך ומשנה ברורה בלבד כי בכך לא ישיגו את האמת, בשביל להציג את האמת של ההלכה צריך ללמוד בית יוסף ועל ידי כך נדע באמת לפסוק הלכה למעשה וכפי שקיבלנו הוראות מרן הבית יוסף. מחבר המשנה ברורה הוא היה פוסק רק לאחינו האשכנזים והיה הולך אחרי הרמ"א ושאר גדוליה האחרונים אבל צריך לדעת שאנחנו הספרדים קיבלנו את הוראות מרן".  

 

את דבריו סמך הרב יוסף על בעל "אור החיים", הרב חיים בן עטר ורבנים נוספים. דברים אלו הינם עליית מדרגה במלחמה בין האשכנזים לספרדים בציבור החרדי, "ואפילו יבואו 1000 פוסקים יחלקו עליו אין לנו אלא דברי מרן", לא הותיר הרב יוסף מקום לטעויות בידי מי נמצאת האמת ההלכתית.  

 

עוד הוסיף הרב עובדיה, כי כאשר הוא אומר מרן בדרשותיו, הוא מתכוון לרבי יוסף קארו, ומשמעותם -"מאתיים רבנים נסמך". "בצפת היו 200 רבנים, לא רבנים של דורנו אלא כולם היו בעלי שיעור קומה. והם, כולם סמכו את ידיהם על מרן ואמרו לכו אל יוסף, אשר יאמר לכם-תעשו". לדבריו, לרבי יוסף קארו: "היה מגיד מלאך שהיה אומר להם, רבנו יוסף קארו, מלך מלכי המלכים חפץ ביקרו".  

 

המחאה הליטאית

דבריו של הרב יוסף עוררו את חמת זעמם של האשכנזים הליטאים וביתד נאמן ביטאונה של תנועת הדגל הליטאית נכתבה מחאה חריפה על הדברים: "לנוכח הפגיעה בכבודו של הפוסק האשכנזי החפץ חיים, עולם התורה וההלכה ובראשם גדולי ישראל הביעו אתמול מחאה חריפה, תוך זעזוע ושאט נפש בעקבות דברי זלזול בוטים שנשמעו שלשום בכנס חיזוק ללומדי התורה וההלכה נגד מרן בעל החפץ חיים אשר פסקיו התקבלו בכל תפוצות ישראל כפוסק האחרון".  בכתבה אין פירוט למקום והמעמד בהם נאמרו הדברים ואף לא את שמו של זה אשר זילזל בחפץ חיים. גם שמותם של הרבנים אשר הביעו שאט נפש וזעזוע אינם מוזכרים אך המסר אינו משתמע לשתי פנים.

 

ל-ynet נודע כי הדברים אשר הופיעו ב"יתד נאמן", הוכתבו אישית על ידי המנהיג הליטאי הרב יוסף שלום אלישיב: חבר מערכת העיתון סיפר: "הרב אלישיב הכתיב למערכת את הדברים כדברו וכלשונו".

 

האשכנזים הביאו מאידך בכתבה שחקני חיזוק משלהם: "ומי לנו גדול ממרן החזון איש, רבן של ישראל וכאחד הקדמונים וגדול ההוראה בדורנו אשר העיד על החפץ חיים בדברים אלו, אשר פסקי המשנה הברורה הרי הם כפסק היוצא מלשכת הגזית אשר מושבה בהר הבית והכול מחויבין לסור למשמעתם כפי הציווי 'לא תסור מכל אשר יראוך' בהמשך מאשימים האשכנזים כי מלבד הפגיעה בקודש הקודשים יש בכך חילול השם נורא וכמה מצער שבכנס שנועד לחיזוק התורה וההלכה נשמעו דברים חמורים אלו". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עובדיה יוסף
צילום: גיל יוחנן
מומלצים