שתף קטע נבחר

אובאמה שוב פולט: תושבי ערים קטנות "מרירים"

המירוץ הדמוקרטי לנשיאות מתגלגל מפליטת פה לפליטת פה. עכשיו עלתה לכותרות פליטת פה של ברק אובאמה, שטען כי תושבי הערים הקטנות בארה"ב הם "אנשים מרירים". ההתבטאות משחקת מאוד לידיה של יריבתו הילארי קלינטון, הזקוקה לניצחון בבחירות המקדימות הקרבות בפנסילבניה ובאינדיאנה

את ארצות הברית מסעירה מחלוקת פוליטית חדשה, שהתעוררה לאחר שברק אובאמה טען כי מצביעים המתגוררים בערים קטנות הם "מרירים" משום שאיבדו את מקורות פרנסתם. דבריו של הסנאטור מאילינוי, המתמודד על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב, נפלו כפרי בשל לידיה של יריבתו הסנאטורית הילארי קלינטון, תשעה ימים בלבד לפני הבחירות המקדימות שייערכו במדינת פנסילבניה, שבהן היא חייבת לנצח אם תרצה להישאר במירוץ.

 

הפרשה החלה כאשר אובאמה נשא דברים באירוע פרטי לאיסוף תרומות בסן פרנסיסקו, שנערך לפני שבוע בדיוק. באירוע, תיאר אובאמה את הקשיים שניצבו בפניו לזכות בתמיכתם של מצביעים בני מעמד הפועלים, והסביר כי הקושי נעוץ בכך שהם חשים תסכול מאובדן מקומות עבודתם - תחת ממשלים רפובליקנים ודמוקרטים כאחד.

 

"זה לא מפתיע שהם הפכו למרירים. הם נאחזים בנשק, או בדת, או בסלידה מאנשים שאינם כמוהם, או מפתחים רגשות נגד מהגרים או נגד הסכמי סחר", אמר אובאמה. הסנאטור הצעיר ודאי לא שיער לעצמו שהטעות הזאת עלולה לעלות לו בהפסד בבחירות בפנסילבניה, שם הצליח לאחרונה לצמצם את יתרונה של קלינטון לשישה עד תשעה אחוזים בלבד. ואולם, ההתבטאות הזו עלולה לעלות לו באובדן המומנטום בפנסילבניה ואולי אף יותר מכך.

 

דבריו של אובאמה פורסמו לראשונה באתר האינטרנט של הפרשנית הפוליטית הליברלית אריאנה הפינגטון, והילארי קלינטון שמחפשת בנרות את אותה טעות שתביא למהפך, קפצה על הדברים כמוצאת שלל רב והחלה להלום. היא טענה כי דבריו של אובאמה מעידים כי הוא "מתנשא" ו"מנותק".

 

פליטת הפה של אובאמה הגיעה לקלינטון בזמן מוצלח במיוחד - בשעה שבה היא מנסה להסיט את תשומת לב מהטעויות שביצע בימים האחרונים בעלה. בשבוע שעבר, התלונן ביל קלינטון שעבר שהתקשורת הגזימה בדיווח על פליטת-הפה של רעייתו בנוגע ל"צלפים" שקידמו את פניה עת נחתה כרעיה הראשונה בבוסניה.

 

הנשיא לשעבר טען כי הילארי אמרה את הדברים השגויים כי היתה עייפה - אך בפועל אמרה קלינטון את הדברים בכמה הזדמנויות, גם בשעת בוקר כשלא היתה כל כך עייפה. בכך הצליח ביל קלינטון להחזיר את הנושא בחזרה לכותרות - וגרם לקמפיין של רעייתו נזק כבד. בטבלואידים של ניו יורק נכתב בעקבות זאת שהילארי הורתה לביל לסתום את הפה ולהפסיק להזיק למטה שלה.

 

בסוף השבוע האחרון, בעקבות פרסום דבריו של אובאמה - עברה התקשורת להתמקד בשערורייה החדשה. "נדהמתי מההתבטאות המשפילה של הסנאטור אובאמה על אנשים מערים קטנות באמריקה", הגיבה קלינטון לפרסום בהופעה בפנסילבניה. "הדברים הם מתנשאים ומנותקים ואינם משקפים את הערכים והאמונות של האמריקנים - לא האמריקנים שאני מכירה, על כל פנים".

 

קודם הצטדק, אחר כך התנצל

מיד לאחר הפרסום, ניסה אובאמה להסביר את דבריו. בתחילה ניסה להצטדק - והאשים את קלינטון ואת מועמד הרפובליקנים לנשיאות הסנאטור ג'ון מקיין בניסיון להפיק רווחים פוליטים מדברים ש"כולם יודעים שהם נכונים". באסיפת בחירות באינדיאנה, טען אובאמה ש"כולם יודעים שיש אנשים בערים קטנות בפנסילבניה, כאן באינדיאנה ובמדינה שלי אילינוי, שהם מרירים. הם כועסים. הם מרגישים שהשאירו אותם מאחור. הם חשים שאף אחד לא מתייחס למה שהם עוברים", ניסה הסנאטור להסביר את עצמו. ואולם, במטהו הביעו חשש שהתגובות על דבריו יגרמו לו לנזק בקלפיות.

 

אמש נקט אובאמה טון מפויס יותר - וניסה להתנצל על האופן שבו התבטא כדי להסביר את הקשיים הניצבים בפני אלה המתגוררים בערים קטנות. "לא התבטאתי בצורה הטובה ביותר שיכולתי", אמר אובאמה לקהל באסיפת בחירות. מאוחר יותר, בראיון לעיתון בצפון קרולינה, אמר אובאמה: "ברור שאם התבטאתי בצורה שפוגעת באנשים, אני מצטער על כך

עמוקות".

 

הילארי קלינטון חייבת לנצח במדינת פנסילבניה בעוד תשעה ימים ואחר כך לנצח באינדיאנה ב-7 במאי כדי להמשיך במירוץ על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות. באותו יום יערכו בחירות גם בצפון קרולינה ושם על פי הסקרים אובאמה מוביל בפער גדול.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובאמה. יישלם מחיר כבד?
צילום: AP
קלינטון. דברים מתנשאים
צילום: AP
מומלצים