שתף קטע נבחר

יו"ר עורכי-הדין לאולמרט: חושש למערכת המשפט

במכתב לראש הממשלה קובל ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא-רון, על הקרע בין שר המשפטים לנשיאה ביניש. "שטף היוזמות שמוביל פרידמן מתפרש כניסיון מתוכנן ויזום לתקוף את בית המשפט העליון ולהחלישו"

ראש לשכת עורכי הדין נגד שר המשפטים. עו"ד יורי גיא-רון פנה היום (ב') לראש הממשלה אהוד אולמרט על מנת שיתערב במשבר החריף, שנוצר בין השר דניאל פרידמן לנשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש.

 

עו"ד גיא-רון כתב לאולמרט כי קיים אצלו "חשש גדול לעתידן של מערכת המשפט ושל הרשות השופטת בישראל לנוכח הסלמת המחלוקת".

 

הוא תקף במרומז את התנהלותו של שר המשפטים: "אני מסכים ששטף היוזמות והרפורמות במערכת המשפט שמוביל השר פרידמן בחודשים האחרונים מתפרש כניסיון מתוכנן ויזום לתקוף את בית המשפט העליון ולהחלישו.

 אני גם מסכים עם הטענה שאחד המניעים לפעולות אלה הינו העמדה המהותית לפיה יש לצמצם את סמכויותיו של נשיא בית המשפט העליון - אם לא לכך מתכוון השר, אין ספק שכך הדבר נתפש בעיניי הציבור".

 

גיא-רון הבהיר כי איננו שותף להתבטאויות האישיות הבוטות שהועלו במסגרת המחלוקת הסוערת בין פרידמן לביניש. למרות זאת הדגיש כי נשיאת העליון אינה יכולה להמשיך ולתפקד לנוכח פרץ הרפורמות של פרידמן.

 

המתיחות בין פרידמן, לבין צמרת מערכת המשפט נמשכת כבר במהלך תקופה ארוכה. לפני שבוע תקף פרידמן את נשיא העליון בדימוס אהרן ברק ואמר: "בית המשפט העליון הוא אביר חופש הביטוי. הוא העניק לו דרגה עליונה, אבל רק עד לרגע שאומרים משהו על העליון. האם חופש הביטוי לא כולל גם את זה?".

 

פרידמן הוסיף כי מערכת המשפט מנסה ליצור דה-לגיטימציה להשמעת ביקורת על בית המשפט העליון. "זה הפך ללא-לגיטימי, הם מגדירים זאת כחזרה לימי הביניים", אמר. "מי שמבקר את בית המשפט העליון צפוי להתקפות אישיות. נשמעו ביטויים כמו מצמיד אקדח לרקה, מפי אותם אלו שקוראים לריסון עצמי".

 

פרידמן התייחס בדבריו לביקורת שהשמיע נשיא העליון לשעבר, אהרון ברק, שאמר בכנס משפטי: "נעשה ניסיון מכוּון להחליש את בית המשפט, ולהניח אקדח לרקתו. נעשה ניסיון מכוון לפגוע בעצמאותה של הרשות השופטת ולהנמיך את אופקיו של השופט". ברק תקף בחריפות את פרידמן במאמרים וראיונות בסוף השבוע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיאה לא יכולה לתפקד. גיא-רון
צילום: ראובן קפוצ'ינסקי
שוב מותקף. פרידמן
צילום: מיכאל קרמר
צילום: שלום בר טל
זוכה לתמיכת הלשכה. ביניש
צילום: שלום בר טל
מומלצים