שתף קטע נבחר

זירת הקניות

כך נראית תרומת ארה"ב להתחממות כדור הארץ

מחקר חדש שבוצע באוניברסיטת פרדיו האמריקנית הצליח למפות ולהמחיש באופן גרפי את פליטת הפחמן הדו-חמצני מתחנות כוח, מפעלים ותחבורה ברחבי ארצות הברית - שנחשבת המזהמת הגדולה בעולם

את זיהום האוויר אפשר לראות בעיניים (ואפילו לחוש בגרון), אך את פליטת הפחמן הדו-חמצני - שלדעת המדענים מאיצה את התחממות כדור הארץ - קשה לראות. מחקר אמריקני חדש הצליח למפות את פליטת גזי החממה מהחוף המזרחי של ארצות הברית ולהציג אותה באופן מוחשי בעזרת גרפיקת מחשב חדשנית.

 

המחקר, פרויקט וולקן של אוניברסטית פרדיו, הצליח למפות את מקורות פליטת גזי החממה בפירוט הגדול פי 100 מהמידע שהיה זמין עד כה. המצגת החדשה אוספת את נתוני הפליטות מתחנות כוח, מפעלים וכלי רכב, והוא מציג את שיעורי הפליטות על פני היממה כולה. 

 

 

במצגת ניכרים ההבדלים בין יום ולילה - כאשר ניתן לראות בבירור כיצד שיעור הפליטות עולה ויורד חליפות. כמו כן ניתן להבחין בשינויים בשיעור הפליטות כתוצאה ממשתנים אחרים כמו עונות השנה ומזג האוויר.

 

ארצות הברית נחשבת למזהמת הגדולה בעולם (או השניה ברשימה, אחרי סין - תלוי בשיטות הניתוח), והיא פולטת לאטמוספירה 25 אחוז מסך פליטות הפחמן בעולם. "עד כה יכולים היו מקבלי ההחלטות להשתמש בכלי גס, ולחבוט באמצעותו בכלכלת ארצות הברית", אמר קווין גרני, מרצה באוניברסיטת פרדיו ומוביל הפרויקט. "אנחנו סיפקנו להם כלי עדין יותר, ממש סכין מנתחים, ואפשרות לכמת את שיעור הפליטות במרחב ועל ציר הזמן". 

 

 

הסרטון מאתר "you tube" באדיבות אוניברסיטת פרדיו
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הזיהום השקט. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים