שתף קטע נבחר

ברלוסקוני: ממשלתי תכהן את מלוא הקדנציה

מנהיג גוש המרכז-ימין אמר בראיון טלוויזיוני כי הוא "מרגיש מצוין וחש באחריות הרבה המוטלת על כתפיו" בעקבות ניצחון מפלגתו בבחירות. ברלוסקוני הוסיף כי ממשלתו החדשה תכלול 12 שרים והצהיר כי היא תכהן עד 2013. מוקדם יותר, הכיר מנהיג גוש השמאל בהפסדו. מסתמן: הימין הקיצוני הכפיל את כוחו בפרלמנט

מנהיג גוש המרכז-ימין באיטליה, סילביו ברלוסקוני, אמר הערב (ב') כי הוא מרגיש מצויין בעקבות ניצחון מפלגתו בבחירות הכלליות שנערכו ביומיים האחרונים וכי הוא "חש באחריות הרבה" המוטלת על כתפיו בעקבות הניצחון.

 

עוד על הבחירות באיטליה:

 

בראיון טלפוני ברשת הטלוויזיה האיטלקית RAI אמר איל ההון בן ה-71 כי ברצונו לעבוד יחד עם האופוזיציה על מנת לקדם את הרפורמות הכלכליות הנחוצות. "נהיה פתוחים גם להצעות לשיפור בכל הנוגע לרפורמות שנוביל", אמר. ברלוסקוני הוסיף כי ממשלתו תכלול 12 שרים, בהם ארבע נשים, והדגיש כי ממשלתו תכהן את מלוא הקדנציה עד ל-2013.

 

מוקדם יותר, שוחח ברלוסקוני בטלפון עם ראש מפלגת "הקואליציה הלאומית", ג'אנפרנקו פיני, והביע את "סיפוקו הרב" מניצחונו המסתמן בבחירות. יצויין כי "הקואליציה הלאומית" התאחדה לפני הבחירות עם מפלגתו של ברלוסקוני, "קדימה איטליה", ויחד הקימו השניים את מפלגת "חירות העם".

 

ולטרוני: נשמש כאופוזיציה קונסטרוקטיבית

במקביל, הודה מנהיג גוש המרכז-שמאל וראש עיריית רומא לשעבר, ולטר ולטרוני, בהפסדו בבחירות הכלליות. ולטרוני טלפן למנהיג גוש המרכז-ימין, סילביו ברלוסקוני, ובירך אותו על ניצחונו. בראיון טלוויזיוני אמר ולטרוני כי תוצאות הבחירות ברורות על אף שהתוצאות הרשמיות טרם פורסמו.

 

"כפי שנהוג בכל הדמוקרטיות המערביות, התקשרתי למנהיג מפלגת 'חירות העם' (ברלוסקוני) ואמרתי לו שאני מכיר בניצחונו ומאחל לו הצלחה", אמר ולטרוני והבטיח כי מפלגתו תשמש "אופוזיציה קונסטרוקטיבית כדי לאפשר את הרפורמות הדרושות במדינה".

  

מספירת הקולות המלאה עולה כי גוש הימין-מרכז בראשות ברלוסקוני זכה ב-47 אחוזים בבחירות לבית העליון של הפרלמנט (הסנאט). גוש המרכז-שמאל בראשות ולטרוני, זכה ל-38 אחוזים בלבד. גוש המרכז-ימין ניצח גם בבחירות לבית התחתון של הפרלמנט, לאחר שגרף רוב אבסולוטי של 340 מושבים מתוך 617, לעומת 239 מושבים בלבד לגוש המרכז-שמאל.

 

מהתוצאות הסתמן כי מפלגת הימין הקיצוני "הליגה הצפונית" הכפילה את כוחה בבית התחתון ובסנאט. עם זאת, מנהיג "הליגה הצפונית", אומברטו בוסי, הבהיר כי מפלגתו "לא תילקח כבת ערובה" במסגרת הסכם השותפות שיש לה עם הקואליציה שבראשות ברלוסקוני. "ברלוסקוני הוא ידידנו. אנו תמיד עומדים במילה שאנו נותנים. יש לנו תוכנית משותפת עם ברלוסקוני ואנו נפעל לקידומה, אך לא נילקח כבני ערובה - זו מילה שאיננו מכירים", אמר בוסי במסיבת עיתונאים.

 

איש מכירות שהפך לאימפריה תקשורתית

סילביו ברלוסקוני הוא שם נרדף להבטחה קפיטליסטית. איש מכירות בעברו, יליד מילאנו, שעשה את הונו מנדל"ן והיה לימים לאיל תקשורת ולאיש העשיר ביותר בארצו. כיום הוא מדורג "רק" במקום השלישי. את דרכו הפוליטית החל ברלוסקוני ב-1994, כשהתמודד בבחירות והבטיח למצביעיו: "גם אתם יכולים להיות עשירים כמוני".

 

ממשלתו הראשונה החזיקה מעמד שמונה חודשים בלבד, ואחריה בילה יותר משש שנים באופוזיציה. הוא שב לשלטון בניצחון סוחף ב-2001 והבטיח להצעיד את כלכלתה של איטליה קדימה. אך הצמיחה הכלכלית שהבטיח בוששה לבוא, ורבים טענו כי רוב החוקים שהעביר נועדו לקדם את עסקיו הפרטיים יותר מאשר את ענייני המדינה. באפריל 2006 הפסיד בבחירות ברוב הזעום ביותר בהיסטוריה האיטלקית.

 

במהלך קמפיין הבחירות הנוכחי הפגין ברלוסקוני ביטחון רב בניצחונו. בין היתר, הציע לצעירה ששאלה אותו כיצד הוא מציע לה להימנע מאי יציבות כלכלית - "להינשא למישהו עשיר", כלומר, ל "נצר למשפחת ברלוסקוני או מישהו מהסוג". מאוחר יותר, אמר ש"השמאל אוהב כל כך את העניים שהוא רק יוצר עוד ועוד מהם בכל פעם שהוא עולה לשלטון". בשבוע האחרון עורר ברלוסקוני את זעמן של פמיניסטיות כשטען ש"לשמאל אין שום טעם, גם לא בנשים".


פורסם לראשונה 14/04/2008 21:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברלוסקוני. סיפוק רב
צילום: AFP
אופוזיציה בונה. ולטרוני
צילום: AP
בוסי. הכפיל כוחו
צילום: AP
מומלצים