שתף קטע נבחר

הקבינט בחוף השנהב אישר קיום בחירות בנובמבר

הבחירות לנשיאות חוף השנהב נדחו בשלוש השנים האחרונות אין-ספור פעמים, אולם כעת הכריזה הממשלה כי בכוונתה לקיימן בסתיו הקרוב. במדינה השסועה מקווים שבחירות יביאו לאיחוד המיוחל עם הצפון, הנשלט על ידי המורדים מאז 2002

דובר מטעם ממשלת חוף השנהב הודיע אתמול (ב') כי חברי הקבינט החליטו על קיום בחירות לנשיאות במדינה השסועה ב-30 בנובמבר. הבחירות יתקיימו כחלק מתוכנית לאיחוד המדינה לאחר מלחמת האזרחים, וכשלוש שנים אחרי התאריך המקורי שנקבע להן.

 

אמאדו קון, השר לשילוב אפריקני ודובר הממשלה, אמר כי "בישיבה יוצאת דופן אימץ הקבינט את ה-30 בנובמבר כתאריך לסיבוב הראשון של הבחירות לנשיאות". הוא ציין כי טרם הוחלט על תאריך לבחירות לפרלמנט, אך הבהיר כי הן לא יתקיימו במקביל.

 

הקולוניה הצרפתית לשעבר נחשבה לאחת המדינות היציבות במערב אפריקה הענייה ולמודת הקרבות, אולם בשנת 2002 השתלטו המורדים על חלקה הצפוני בעקבות ניסיון כושל להדיח מתפקידו את הנשיא לורן גבגבו.

 

הבחירות לנשיאות היו אמורות להתקיים באוקטובר 2005 ונדחו מאז פעמים רבות בשל טענת הממשלה שאינה יכולה לארגן קלפיות בצפון המוחזק בידי המורדים. הנשיא הנוכחי גבגבו נבחר בשנת 2000 בבחירות שבהן היה המתמודד היחיד וההערכה היא כי בכוונתו להתמודד גם בבחירות הבאות.

 

בין יריביו של גבגבו יהיו בין היתר הנשיא לשעבר הנרי קונאן בדי, שהודח בהפיכה ב-1999, וראש הממשלה לשעבר אלאסאנה אוטרה, שזוכה לתמיכתם של התושבים המוסלמים בצפון המדינה.

 

לפני כשנה נחתם הסכם שלום בין הנשיא ומנהיג המורדים גיום סורו, שמונה בעקבות ההסכם לראש הממשלה. הוא התקבל לאחר שסדרה של תוכניות או"ם להביא לבחירות חדשות במדינה נכשלו. על פי ההסכם, הסכימו גבגבו וסורו להקים יחד ממשלה ולהתחיל הליך למתן חנינה לפושעי מלחמה ופירוקן מנשק של המיליציות הפרו-ממשלתיות.

 

חרף החתימה על הסכם השלום, נותרה חוף השנהב מדינה מפוצלת ולמעשה רק חלקה הדרומי נאמן לממשלה בראשותו של גבגבו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
ראש הממשלה גיום סורו
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
התקהלות ברחובות לאחר חתימת הסכם השלום
צילום: איי פי
מומלצים