שתף קטע נבחר

מזוז פסל את מינוי יואל לביא לראש מינהל מקרקעי ישראל

במכתב לשר השיכון והבינוי הודיע היועץ המשפטי כי המינוי פסול מבחינה משפטית, בשל התבטאויות בעלות אופי גזעני וחשדות פליליים

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הודיע לשר השיכון והבינוי, זאב בוים, כי מינויו של ראש עיריית רמלה יואל לביא למנכ"ל מקרקעי ישראל הוא פסול.

 

חוות הדעת של מזוז ניתנה לאחר פנייתם של כמה ארגונים חברתיים שביקשו לבדוק את המועמדות, על רקע התבטאויותיו של לביא, שסירב להחליף שמות רחובות בעירו לשמות ערביים.

 

"היועץ המשפטי לממשלה נתן חוות דעת לשר השיכון כי בנסיבות העניין לא ניתן מבחינה משפטית למנות את מר לביא לתפקיד מנהל המינהל, וזאת בעיקר בשל התבטאויות בעלות אופי גזעני מצדו ובשל החשדות הפליליים הקיימים נגדו", כתב מזוז. מקורבים למזוז אמרו ל"כלכליסט" כי בחוות הדעת נטען כי מינויו של לביא יכול להביא לפגיעה באמון המערכת הציבורית.

 

עם הפרסומים על מועמדותו של לביא לראש מינהל מקרקעי ישראל יצאו נגד המינוי כמה ארגונים חברתיים, ובהם שתיל, האגודה לצדק חלוקתי, האגודה לזכויות האזרח ועדאלה (המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל). הארגונים שלחו מכתב לראש הממשלה, לשר הבינוי והשיכון וליועץ המשפטי לממשלה, ובו נכתב: "מועמדותו של לביא היא בלתי סבירה באופן קיצוני ביותר ומבקשת ביטול מיידי".

 

בדצמבר 2006 התנגד לביא לקריאת לרחובות בעיר רמלה בשמות ערביים. התבטאויותיו בנושא גררו תגובות נזעמות מצד חברי כנסת ואף הפגנה של כ־400 איש נגדו. בעקבות זאת נכתב בראיון עמו בעיתונות המקומית בעיר כי הגיב לנושא ואמר: "זה לא מוצא חן בעיניהם, שילכו לגור בג'לג'וליה, שזה שם ערבי, מה קרה, מה? למה שאני אחליף את השם, בגלל שג'מאל אחד רוצה להחליף את השם או בגלל שאיזה מוחמד אחד רוצה להחליף את השם? שיחליף את אללה שלו". לאחר מכן התנצל לביא על הדברים.

 

לביא עומד בראש עיריית רמלה מאז שנת 1993.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
לביא. התבטא נגד ערבים
צילום: שאול גולן
מומלצים