שתף קטע נבחר

זירת הקניות

הממשלה תתמוך בחוק "גינה לכל שכונה"

הצעת חוק של ח"כ שרה מרום-שלו (הגימלאים) שואפת להבטיח שילוב של שטחים ירוקים לרווחת הציבור בערים בכל תוכנית מתאר מקומית, לצד הבטחת אזורי המסחר, התעשייה ומבני הציבור. מחקר של "אדם טבע ודין": לתושבי הערים בישראל יש בין 0 ל-3 מטר רבוע שטח פתוח לנפש; לתושבי ערים במדינות המערב יש כ-20 מטר רבוע לנפש

בשורת אביב: לאחר פגרת הפסח תאושר ככל הנראה בכנסת הצעת חוק חדשה, שתבטיח שיפור משמעותי בהיקף השטחים הציבוריים הפתוחים בערים בישראל, ואולי תביא למצב בו לכל שכונה תהיה גינה ציבורית.

 

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת החליטה אתמול (ב') לקדם את הצעת החוק של ח"כ שרה מרום-שלו (הגימלאים), שתהפוך את שמירת השטחים הפתוחים והירוקים בערים לחלק אינטגרלי מתוכנית המתאר המקומית. החוק החדש ישלים את הנוהל הקיים בוועדות התכנון והבנייה, המחייב הכנת תסקיר סביבתי נלווה לכל תוכנית בניין או שינוי בתוכניות.

 

עיקר הצעת החוק היא הבטחה לשלב שטחים ירוקים ציבוריים בערים בכל תוכנית מתאר, לצד הבטחתם של אזורי מסחר ותעשייה, מבני ציבור ודת. כמו כן מחייבת הצעת החוק להימנע במידת האפשר מפגיעה בערכי טבע עירוניים בכל תכנון של בנייה חדשה.

 

הוועדה תמכה בהצעה והעבירה אותה לקריאה ראשונה במליאה. הממשלה תומכת גם היא בהצעה, ולפיכך רבים סיכוייה להתקדם בשלבי החקיקה השונים במהירות יחסית לאחר פגרת הפסח.

 

3 מטר רבוע לכל תושב (במקרה הטוב)

מנתונים שהציגה בוועדה עמותת "אדם טבע ודין" עולה כי תושבי ישראל זוכים למעט מאוד שטח ציבורי פתוח ביחס למדינות בעולם המערבי. הקצאת השטח ברוב ערי ישראל נעה בין 0 ל-3 מטר רבוע לתושב, לעומת כ-20 מטר רבוע במדינות המערב.

 

ממחקר השוואתי שערכה העמותה עולה כי ניתן להקצות 14 מטר רבוע לנפש, גם בהתחשב בשטחה הגיאוגרפי של ישראל, בעוד שתדריך משרד הפנים להקצאת שטח ציבורי פתוח לנפש קובע מינימום של 7 מטרים רבועים שטח ציבורי פתוח לנפש בלבד.

 

יושב ראש ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח"כ אופיר פינס (עבודה) מתח ביקורת על משרדי הפנים והגנת הסביבה ואמר כי היה עליהם לעגן כבר לפני שנים את התיקון המוצע כעת, ולא להמתין עד שתבוא חברת כנסת חדשה כדי למלא את החסר.

 

פינס ציין כי קידום החוק יניע תהליך שסופו יהיה חוק מיוחד שיחייב להקצות שטחי גן לרווחת הציבור בכל שכונת מגורים חדשה שתוקם סביב כל מרכז מסחרי שייבנה. "הנוף העירוני יקבל, הודות לחקיקה הזאת, את הצבע הירוק החסר לו בשלל המרחבים הפתוחים, וימנע מערי ישראל מלהפוך לאוסף של קוביות בטון אפורות וצפופות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יקבלו הגנה חוקית. פארק הירקון בתל אביב
צילום: סיגלית גיגה פרקול
להם יש יותר. סנטרל פארק בניו יורק
צילום: איי אף פי
מומלצים