שתף קטע נבחר

פרס בוורשה: השאיפה לשלום - זו הנקמה בנאצים

למרגלות אנדרטת הזיכרון בוורשה התקיים טקס לציון 65 שנים למרד גטו ורשה. בטקס אמר נשיא המדינה, שמעון פרס: "כאשר אחרי שואה, אורניום מועשר, מלחמות ואינתיפאדה אנו שואפים לשלום - זו נקמה"

מאות ישראלים ופולנים השתתפו בצהריים (יום ג') בטקס לציון 65 שנים למרד גטו ורשה. בטקס השתתף גם נשיא המדינה, שמעון פרס, שאמר: "פנינו מועדות לעתיד. נסחוב אחרינו את ספינת הזיכרון הנורא הזה, אבל נצא לדרך בתקוות האדם הנאור".

 

למרגלות אנדרטת הזיכרון בורשה, אמר נשיא המדינה: "נקמה? ודאי שרוצים נקמה. לא נקמה נאצית, אלא יהודית. קמה מדינה יהודית - זו נקמה. שערי ציון נפתחו אחרי המלחמה - זו נקמה. מדינות ערב תקפו אותנו שבע פעמים ולא הצליחו להכניע - זו נקמה. כאשר אחרי שואה, אורניום מועשר, מלחמות ואינתיפאדה אנו שואפים לשלום - זו נקמה".


"ניצחון האדם על פני חיית האדם", פרס באנדרטת הזיכרון (צילום: רויטרס)

 

פרס התייחס למעשי הגבורה במרד: "מורדי הגטאות רובם נהרגו. הם נרצחו בדם קר. הם הפסידו את הקרב אבל מבחינה היסטורית עוד לא היה כניצחון הזה, ניצחונו של האדם על פני חיית האדם. עילוי הנשמה על אפילת הרוח, מעטים נגד רבים, מעטים, מעטים מאוד נגד רבים, רבים מאוד, למעטים היו אקדחים, לרבים היו מקלעים אבל למעטים היה מצפון ולרבים היה שטן במלוא כיעורו".

 

במהלך הטקס, שבו השתתפו גם נשיא פולין ושר החוץ הצרפתי, הקריא מפקד הצבא הפולני את שמותיהם של לוחמי הגטו היהודים. הרב הראשי של פולין קרא קדיש. בטקס השתתפו גם עשרות חיילים פולנים, שלבשו מדי ייצוג מרשימים. בזמן הטקס נורו שלושה מטחי כבוד לזכר קורבנות הגטו. הירי נעשה ללא הודעה מוקדמת וחלק מהתלמידים משדרות נבהלו ואף בכו.

 

"עלינו לפקוח עין"

נשיא פולין לך קצ'ינסקי אמר בטקס: "תקופת השואה מרוחקת מאיתנו היום מרחק של שני דורות. אבל גם היום אל לנו לשכוח את מה שקרה אז. אנשים עשו את הדברים האלה לזולתם ואף שאנחנו חיים היום בתקופה שבה חזרה לאירועים כאלה נראית בלתי אפשרית עלינו לפקוח עין".

 

"יהיה טקס זה היום בראש ובראשונה כבוד לגיבורים ויהיה גם עדות לזיכרון שלנו ולזהירות ולפקיחת העין שלנו. הכבוד לגיבורי גטו ורשה, כבוד לשאר הגיבורים היהודים".

 

אתמול ביקר פרס במחנה ההשמדה טרבלינקה. הנשיא פרס אמר במהלך נאומו: "במשך 1000 שנים חיו כאן מיליוני יהודים. לא תמיד בפשטות ולא תמיד בביטחון אבל הם שמרו עלינו כעם, שמרו על תרבותנו. קשה לי מאוד לעמוד כאן אך זה לא באשמת הפולנים, אלא בגלל ההשמדה חסרת השחר של הנאצים. כשאני בא למקום כזה ורואה את השמש זורחת ואת העצים הירוקים אני כמעט מתרגז. אבל, האשמה היא של הנאצים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא פרס בטקס בוורשה
צילום: רויטרס
מומלצים