שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  המלך אריק

  אריק באנה, כוכב "נערת בולין האחרת", מחבב שחקניות ישראליות. אחרת אי אפשר להסביר את המשיכה שלו לאיילת זורר, מולה שיחק ב"מינכן", ולנטלי פורטמן, מולה שיחק בסרט זה. ראיון

  במהלך צילומי הסרט "נערת בולין האחרת" ניסה השחקן אריק באנה, המגלם את המלך הנרי השמיני, לנשק במסגרת התפקיד את נטלי פורמן, המגלמת את אן בולין רעייתו השנייה של המלך, ונתקל בהתנגדות. השחקן האוסטרלי הנאה הופתע לגלות שהשחקנית שניצבה מולו הרבה יותר חזקה ממה שחשב. "נטלי מאוד קטנה, אבל זה ממש מטעה", העיד באנה כשראיינתי אותו בפסטיבל ברלין האחרון. "מעשה היא מאוד חזקה, ביחס לגודל שלה".

   

  טוב, היא ישראלית.

   

  "בדיוק. הייתי כל כך מתוסכל מזה שהיא הדפה אותי, ואמרתי לה בצחוק: 'בפעם הבאה אני אצליח לנשק אותך'. אבל כל פעם שניסיתי לעשות זאת נכשלתי, בגלל שהיא הייתה מתחמקת או משיבה מלחמה. לכן כשואלים אותי מי מנשקת טוב יותר: נטלי פורטמן או סקרלט ג'והנסון שמשחקת את אחותה בסרט, אני אומר: 'אני לא יכול להשוות בגלל שבסופו של דבר בסרט אין לי סצנת נשיקה עם נטלי, ויש לי רק עם סקרלט'. בכל מקרה, בניגוד להרבה גברים שמפחדים מנשים חזקות, אני דווקא אוהב נשים חזקות, זה סקסי בעיניי. ושתי השחקניות הללו עזרו להרגיש מלך כל יום מחדש".


  באנה עם פורטמן. מתוך "נערת בולין האחרת" 

   

  בכלל נדמה, שלבאנה יש אובססיה לשחקניות עבריות. ב"מינכן" של סטיבן ספילברג הוא גילם את אבנר, סוכן המוסד שנוקם את רצח הספורטאים הישראלים במשחקים האולימפיים מינכן 1972, ואת רעייתו ההרה גילמה כזכור איילת זורר. והנה, עכשיו הוא מגלם את הבעל של פורטמן.

   

  מה פשר החולשה הזאת?

   

  "זוהי אבחנה יפה ואני אכן בר מזל שיצא לי לעבוד עם נשים ישראליות. אשמח להמשיך את הטרנד, יש לך מישהי להמליץ עליה?".

   

  כדי לא להסתבך עם כל חברותי השחקניות המקומיות, לא נקבתי בשם ספציפי והמשכתי הלאה ותהיתי איך הוא מסתדר בסצנות סקס. "אני תמיד מפתח אמון עם השחקנית שניצבת מולי", הוא אומר. "גם בסצנות אהבה וגם בסצנות של אלימות".

   

  מלך פוליגמי

  במרכז "נערת בולין האחרת" עומד פרק חיים מסעיר בחיי המלך הנרי השמיני (שכידוע היה נשוי לשש נשים שונות ואת חלקן הוא הוציא להורג) שמלך באנגליה במאה ה-16: המלך שקץ ברעייתו הראשונה קתרין מאראגון, שלא הצליחה לללדת  בן זכר, נקרע בין שתי האחיות בולין: מרי (סקרלט ג'והנסון) הנשואה שהופכת להיות פילגשו ויולדת לו שני ילדים, ואן (נטלי פורטמן) השאפתנית, החכמה והמניפולטיבית, שלטובתה הוא נטש בסופו של דבר את קתרין. הגירושים מרעייתו והנישואים לאן, גררו לנתק של אנגליה מהכנסייה הקתולית ומהשפעת האפיפיור.

   

  באנה מצטרף לרשימה נכבדה של שחקנים שגילמו עד כה את המלך הססגוני, התאוותן וההולל בסרטים ובסדרות. רשימה חלקית: מצ'ארלס לוהטון ועד צ'רלטון הסטון, מאלן בייטס ועד ריצ'רד ברטון

   

  למה בחרת להציג את הנרי השמיני בצורה שונה מהדמות הסטריאוטיפית שלו? הוא הרי נתפס תמיד כשליט דקדנטי ושמן.

   

  "רוב השחקנים שגילמו את המלך הושפעו מהדרך בה הציור המפורסם של הולביין תיאר אותו. למעשה הנרי השמיני לא תמיד סבל מעודף משקל אימתני. כשהוא היה צעיר הוא היה גבר אתלטי ושרירי, ובסרט אנחנו מציגים את הפרק הזה בחייו. אנשים גם חושבים שהוא היה נמוך, ולמעשה הוא היה הרבה יותר גבוה מהדימוי שלו".

   

  בהקשר הזה נציין שבימים אלה ג'ונתן ריס מאיירס היפיוף נכנס לגלימת המלך הנרי השמיני ב"שושלת טיודור", הסדרה המשודרת ב-YES, וגם הוא מציג את המנהיג בצורה סקסית ומצודדת.


  באנה וג'והנסון. רוח נעורים שובבה

   

  תחקיר היסטורי

  ההכנה לתפקיד המלך דרשה מבאנה לבצע תחקיר מקיף, במיוחד לאור העובדה "שבבית ספר לא הקדשתי יותר מדי זמן ללימודים והעדפתי לעשות דברים אחרים. כך שלא הייתי בקיא במיוחד בהיסטוריה של אנגליה באותה תקופה. לכן זה היה מעניין עבורי לתחקר את חייו של הנרי השמיני ולהיפגש עם מומחים והיסטוריונים. זה מאוד עזר לי לבנות את הדמות. גיליתי שהוא היה יו הפנר של המאה ה-16".

   

  באנה הנשוי פלוס שניים לא מוצא קווי דמיון רבים בינו לבין המלך התאוותן, "אבל אני יכול להתחבר לרוח הנעורים השובבה, הפרועה והרומנטית שלו, וגם להבין מישהו שמתאהב במישהי שלא יודעת שאתה קיים או מישהו שמתנהג בצורה מטופשת בגלל אהבה או תשוקה. הנרי היה מאוהב ביותר מאישה אחת בו זמנית, וזה בהחלט מאוד אנושי. לא רציתי לגלם אותו כמפלצת, כי זה הרבה פחות מעניין. רציתי להראות מישהו מורכב, ולנסות להבין למה הוא עשה את הדברים שהוא עשה".

   

  באנה שיחגוג הקיץ 40, נולד במלבורן, אוסטרליה לאב קרואטי ולאם ספרית ממוצא גרמני. בנעוריו זכה לפופולאריות בזכות יכולת החיקוי שלו. אחרי שהוא ראה את מל גיבסון ב"מקס הזועם" הוא החליט להיות שחקן. כדי לממש את ייעודו הוא עקר לסידני ועבד בעבודות מזדמנות. ב-1991 באנה החל לעבוד כסטנד-אפיסט והגיע לטלוויזיה. "נהגתי לכתוב את כל החומרים שלי בעצמי", הוא משחזר.

   

  נטול תשוקה לקומדיה

  הוא הצטיין בחיקוים של ארנולד שוורצנגר, טום קרוז וסילבסטר סטאלון. עד היום הוא נהנה לשעשע את הסובבים. ואכן כשראיינתי את פורטמן בברלין, היא דיווחה על חוש ההומור של באנה."אריק הוא צרה צרורה, בגלל שהוא גרם לנו כל הזמן לצחוק, גם בצילומים וגם בהפסקות, ולקח לנו זמן להירגע", היא סיפרה.

   

  כשהוא היגר להוליווד, באנה דווקא העדיף להתמקד בקטע הדרמטי וכמעט לא יוצא לו להפגין את כישוריו הקומיים. "כיום אין לי תשוקה בוערת לעשות קומדיה", הוא מודה. "עשיתי זאת לא מעט, וזה הספיק לי. כמובן שאני לא איבדתי את יכולות ההצחקה, ובבית אני מפגין אותן".

   

  הפילמוגרפיה שלו כוללת בין היתר את "בלק הוק דאון" המלחמתי של רידלי סקוט, "הענק" הקומיקסי הכושל של אנג לי ו"טרויה" בו הוא גילם את הקטור. אחד התפקידים הכי מרשימים שלו היה מארק 'צ'ופר' ריד, הפושע האוסטרלי המיתולוגי – באנה גילם אותו ב"צ'ופר" (2000), וזה הסרט שהקפיץ אותו לתודעה.

   

  באנה מעיד שהוא נוהג להיכנס לתפקיד (לכבוד 'צ'ופר' הוא זלל הרבה שבועות ג'אנק פוד כדי להשמין) בכזאת עוצמה, שלוקח לו זמן להפטר ממנה גם זמן מה אחרי סיום הצילומים. "אני אוהב להיכנס לנעלים של מישהו אחר ולפעמים לוקח לי בין חודש לשלושה חודשים להשתחרר ממנו. גם אחרי שהסרתי את התלבושות, אני מוצא את עצמי חושב על הדמות ועל העולם בה היא חייה. אי אפשר לעשות סוויץ מיידי ולחזור למציאות הרגילה שלך. כשאני שב הביתה אחרי תקופת היעדרות, ואני משחק עם הבן שלי, הוא אומר לי: 'אבא, תפסיק לחלום'".

   

  אגב, מה חשבת על מותו של הית' לדג'ר?

   

  "למרות ששנינו באנו מאוסטרליה, לא הכרתי אותו יותר מדי. נפגשנו רק

  מספר פעמים. כמובן שחטפתי הלם כשנודע לי שהוא מת. זאת פרשה מאוד טראגית".

   

  מעריצי באנה ישמחו לדעת שבשנה הקרובה נחזה בנתוניו המרהיבים בעוד שני סרטים: הראשון הוא "אשתו של הנוסע בזמן". "זאת הייתה הפקה מדהימה, מה גם ששיחקתי לצידה של רייצ'ל מקאדמס והיא אישה מהממת. התסריט מאוד מעניין ושונה, והוא מתבסס על הספר של אודרי ניפנגר ומציג סיפור אהבה אחר לגמרי בין ספרן אתלטי שיכול לנוע בזמן הודות לפגם גנטי נדיר ואמנית אדמונית בת עשירים". והשני, מסקרן לא פחות: העיבוד של נער הזהב ג'יי.ג'יי אברהמס ("אבודים") ל"מסע בין כוכבים". "זה הולך להיות יותר אפל מקודמיו", מגלה באנה. "אבל אני לא יכול לגלות יותר".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פורטמן וג'והנסון. האחיות בולין
  לאתר ההטבות
  מומלצים