שתף קטע נבחר

הפועלים מוחק עוד 224 מיליון דולר

עקב משבר המשכנתאות, ממשיך הבנק לרשום ירידת ערך. היום הודיע הבנק על מחיקה של 209 מיליון דולר באג"ח בארה"ב ועוד 15 מיליון דולר מאג"ח הנסחר בבריטניה. זאת בהמשך למחיקות של 500 מיליון דולר מהחודש האחרון

משבר המשכנתאות ממשיך להשפיע על בנק הפועלים. מחיקות הבנק כתוצאה מהשקעות באג"ח מגובי משכנתאות ממשיכות לגדול, ומגיעות עתה ל-734 מיליון דולר.

 

בהודעה הבנק לבורסה הבוקר (ה') נכתב כי בחודש האחרון נמשכה הירידה בשוויים של אגח"ים מגובי משכנתאות ("MBS") ומגובי נכסים אחרים בשוקי ההון בארה"ב ובלונדון. בסך הכל מדובר בירידת ערך של 224 מיליון דולר.

 

"לפי מידע שמצוי עתה בידי הבנק", נכתב בהודעה, "שווי השוק של השקעתו הכוללת ב-MBS הנסחרים בארה"ב ירד בסכום נוסף של כ-209 מיליון דולר, ובסה"כ בכ-709 מיליון דולר. במקביל, בתיק ה-MBS בלונדון חלה ירידת ערך נוספת של כ-15 מיליון דולר, ובסה"כ כ-25 מיליון דולר.

 

"סך הירידה המצטברת בשווי השוק של השקעות הבנק ב-MBS עומד, אפוא, על כ-734 מיליון דולר". בבנק מאמינים כי לטווח הארוך יחול קיטון במחיקות כתוצאה מהשקעות באג"ח, וזאת על פי צפי לעליות בשווי ההשקעות, אך זה כאמור - בטווח הארוך.

 

לפני חודש דיווח הפועלים על ירידה נוספת של 350 מיליון דולר בשווי השוק של תיק אג"ח מגובות המשכנתאות שברשותו, נכון ל-7 במרץ.

 

בתחילת ינואר הודיע הבנק שירשום ירידת ערך זמנית בשווי השוק של תיק השקעות זה, בסך 150 מיליון דולר ברבעון הרביעי של שנת 2007. ירידת הערך הכללית עמדה כאמור אז על 500 מיליון דולר.

 

הרווח הנקי של בנק הפועלים בשנת 2007 הסתכם ב-2.679 מיליארד שקל, לעומת 3.359 מיליארד שקל בשנת 2006, ירידה של כ-20% עקב הפרשות חריגות הנובעות מהשפעת המשבר בארה"ב ומתוכנית הפרישה והקטנת הבונוס.

 

בשנת 2007, בעקבות משבר הסאב פריים בארה"ב, ביצע הבנק הפרשה עקב ירידת ערך שאינה בעלת אופי זמני בתיק ניירות ערך מגובי נכסים בסך 1.176 מיליארד שקל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנכ"ל בנק הפועלים, צבי זיו
צילום: צביקה טישלר
מומלצים