שתף קטע נבחר

הצביעו נח נחמן

סקרים מעריכים כי בישראל כרבע מיליון "חוזרים בתשובה". בחסידות ברסלב מעריכים כי למפלגה שתרוץ לכנסת ה-18, בראשות הרבנים ברלנד וארוש, יש סיכוי לגרוף את קולותיהם ומשיקים יוזמה מפתיעה

האם כל אותם האלפים שנוסעים לאומן להשתטח על קברו של רבי נחמן בראש השנה יצביעו למפלגה שמתכננים להקים בחסידות ברסלב?

 

לקראת הבחירות לכנסת ה-18 נרקמת יוזמה חדשה בחוגי ברסלב להקמת מפלגה אשר תייצג ותלכד את פלגיה השונים של החסידות לכדי כוח פוליטי. בין מובילי ההחלטה ניתן למצוא את ראש ישיבת "שובו בנים", הרב אליעזר ברלנד, וראש ישיבת "חוט של חסד", הרב שלום ארוש. בינתיים, היוזמה נמצאת בשלבים הראשונים ובעתיד יוחלט על ידי מייסדי הקבוצה הפוליטית אם לחבור למפלגות החרדיות הקיימות - ש"ס או יהדות התורה, או לחלופין, לרוץ בצורה עצמאית. לברסלב אין כיום נציגות באגודת ישראל בעיקר בשל הסיבה שלא עומד בראש החסידות אדמו"ר החי בגופו.

 

על אף התקוות, קשה להאמין שכל הפלגים המשוייכים לחסידות ברסלב יתייצבו מאחורי המפלגה המתוכננת. הפלג, אשר בראשו עומד הרב יעקב מאיר שכטר המשתייך לעדה החרדית, יתנגד להקמת מפלגה הרצה לכנסת. כמו כן, למרות שלרבנים ברלנד וארוש יש השפעה רבה בחסידות, לא כל הפלגים סרים למרותם ויש להם אופוזיציה, כדוגמת אנשי פלג "בעל הפתק", הדורשים את הבאת עצמותיו של רבי נחמן לישראל.

 

עוד נודע כי חלק מהפעילים הדוחפים להצלחת היוזמה הפוליטית כבר נפגשו עם חלק מרבני ברסלב והללו הביעו תמיכתם למהלך אך ביקשו לנהל בחשאיות את המגעים עם כל הנוגעים בדבר ואף הורו לפעילים להימנע מפרסום העניין בשלב זה.

  

מבנה החסידות

כיום, חסידות ברסלב אינה מיוצגת כלל בזירה הפוליטית החרדית. המבנה הלא אחיד של החסידות, המורכבת ממספר רב של פלגים, שימש עד היום כרועץ לחסידי ברסלב. גם ההסתייגות של הציבור החרדי מן החסידות, זאת בשל נוכחותם של החוזרים בתשובה, תרם להדרתם של רבני ברסלב ממוקד קבלת ההחלטות. הצלחתו של מאיר רובינשטיין, הנמנה על חסידי ברסלב, במרוץ לראשות עיריית ביתר עילית וכמו כן, הצטרפותם של עוד ועוד אנשים לשורות החסידות, מפיחה תקווה בלב העסקנים העומדים מאחורי היוזמה הפוליטית.

 

"מדובר בצעד ראשוני וחסר תקדים מסוגו, שיש בו כדי לזעזע את היציבות הפוליטית בעיקר בעולם החרדי, שכן עד היום ברסלב לא רצה ברשימה עצמאית לבחירות אלא קולות בוחריה התפזרו בין רשימות שונות", הם אומרים בשיחה עם ynet. עוד הם מציינים כי "ברסלב אחראית על תנועת החזרה בתשובה המתאפיינת בעצמאות ופופולארית גוברת, תנועה שמצליחה להגיע לבניה היקרים של ישראל החילונית. רבי נחמן אחראי גם להגות דתית שממשיכה לתסוס 200 שנה אחרי פטירתו, וכן לנסיעות ההמוניות של עמך ישראל לקברו באומן".

  

סקר המאפיין נתונים על ציבור החוזרים בתשובה, אשר נמצא בידיהם של היוזמים להקמת המפלגה, אף הוא מאשש את הצורך בהקמת מפלגה עבור ציבור החוזרים בתשובה, אשר רבים מהם מצטרפים לשורותיה של חסידות ברסלב. על פי הסקר, כך נמסר, "בקרב ציבור החוזרים בתשובה במדינת ישראל, המונה בהערכה גסה 260-210 אלף בעלי זכות הצבעה, רבים אינם מוצאים את מקומם ואינם מזוהים עם אחת מהרשימות הקיימות, ובשל עובדה זו רבים מהם נמנעים מלהשתתף בבחירות". תקוותם של הפעילים היא שמפלגה מבית היוצר של החסידות תזכה לתמיכה מרוב בעלי התשובה, מקבוצות שונות וכן מאוהדיה הרבים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
חסיד ברסלב בירושלים
צילום: גיל יוחנן
הילולה ברסלבית
צילום: באדיבות פורטל ברסלב ישראל
מומלצים