שתף קטע נבחר

לראשונה: קצין יפצה מכספו מסתנן שתקף בגבול

רב-סרן ח' לכד ב-2006 מסתנן מגאנה בגבול ישראל-מצרים. הוא חשש מחדירת מחבלים ובמהלך החקירה סטר פעמיים למסתנן, חבט בו באגרופו וכיוון לעברו את נשקו. למרות שמדובר בקצין שנפצע קשה בעזה וזכה לאות מצטיין הרמטכ"ל החליטו השופטים כי עליו לפצות את המסתנן ב-1,500 שקלים. בנוסף, העלאתו בדרגה תעוכב

תקדים בצה"ל: קצין בדרגת רב-סרן יפצה מכספו מסתנן מאפריקה שחצה באופן לא חוקי את הגבול ממצרים לישראל, לאחר שהורשע בתקיפתו במהלך חקירה. בית הדין הצבאי של פיקוד הדרום קבע בערב החג כי גובה הפיצוי יעמוד על 1,500 שקלים. עם זאת, דחו השופטים את בקשת התביעה להוריד את הקצין, שנבחר בעבר כמצטיין הרמטכ"ל, בדרגות והמליצו על עיכוב העלאתו בדרגה.

 

גזר הדין יוצא הדופן ניתן בגין מרדף שניהלו חיילים בפיקוד רב-סרן ח', קצין ההגנה המרחבית של אוגדת "אדום", אחרי מסתננים בגבול ישראל מצרים בסוף 2006. לפני כמה שבועות הורשע הקצין בתקיפתו של ג'ון גוד יבואה מגאנה, שלדבריו נכנס לישראל מפני שבארצו נשקפת סכנה לחייו.

 

השופטים קבעו, כי כאשר חצה יבואה את הגבול באופן לא חוקי הוא הבחין בחיילים וביקש מהקצין לקחת אותו למחנה פליטים. "בבקשה, בפני האלוהים שלך, קח אותי למחנה פליטים", אמר יבואה לחיילים. הקצין שחשד שיבואה לא חצה את הגבול לבד, היכה אותו במהלך תשאול שערך לו בשתי סטירות לפניו ואגרוף לבטנו ואף כיוון לעברו את נשקו.

 

יבואה סיפר בעדותו כי בעקבות הסטירות שספג מהקציו נשברו שיניו התותבות. הוא הוציא את השיניים התותבות מפיו והראה אותן לרס"ן ח' ולארבעה חיילים שהיו באירוע. "חשתי מסוחרר ועיני הסתובבו", תיאר את תחושתו לאחר שהקצין סטר על לחיו. על האגרוף בבטן אמר כי היה "ממש ממש חזק". עוד ציין שהקצין איים עליו שאם לא יאמר את האמת - הוא יירה בו. השופטים קבעו כי המסתנן מגאנה הותיר בהם רושם מהימן.

 

רב-סרן ח', שהתגייס לצה"ל ב-1991, ומילא שורה של תפקידים מבצעיים בגזרות מבצעיות, זכה במהלך המשפט לשבחים מצד מפקדיו בעבר ובהווה. מפקד האוגדה, תת-אלוף יואל סטריק, הודה כי רס"ן ח' כשל בהתנהגותו מול המסתנן, אך ציין שמדובר בקצין שפועל ללא לאות בגזרה ביטחונית ולפיכך דרש מהשופטים כי העונש שיוטל עליו יהיה מאוזן. שבחים דומים קיבל הקצין ממפקדי האוגדה בעבר תת-אלוף (מיל') שמואל זכאי ותת-אלוף עימאד פארס.

 

נפצע קשה בעזה וקיבל הצטיינות

במהלך המשפט התברר כי רס"ן ח' נפצע באורח קשה בפעילות מבצעית ברצועת עזה, אך למרות הפציעה הסתער לעבר המחבלים ופגע בשניים מהם, מה שתרם בין היתר לבחירתו כמצטיין הרמטכ"ל. בנוסף, ערב תחילת ההליך המשפטי עמד הקצין בפני קידום בתפקיד ובדרגה.

 

בתביעה הצבאית דרשו מהשופטים למצות עם הקצין את הדין. התובע ציין כי רס"ן ח' הפר באופן בוטה את חוקי המדינה ופקודות צה"ל וכשל כשלון צורם במילוי תפקידו. "הוא הכתים את צה"ל ואת חיילי צה"ל בעיני המתלונן לכל הפחות... זה לא הצבא שאנו מייחלים לו או עומדים מאחוריו", אמר התובע וציין כי הקצין ניסה לברוח מאחריות ומסר גרסה שתרחיק אותו מקבלת עונש על מעשיו. התובע ביקש מהשופטים להטיל על הקצין מספר חודשים מאסר בפועל, קנס ופיצויים וכן להפקיע מסמכויותיו כמפקד, וכמו כן להורידו ביותר מדרגה אחת.

 

סנגורו של הקצין, עו"ד רב-סרן מאיר ויגיסר, ציין כי אמנם מרשו שגה, אבל העונש צריך להיות מאוזן. הוא הזכיר כי האירוע התרחש בעת פעילות מבצעית, כאשר רס"ן ח' רצה לוודא שמחבלים לא נכנסים לשטח ישראל. עוד אמר כי יש לראות לזכותו של הקצין שהחליט לצאת לעצמו למרדף, בתנאים קשים, כשהוא נושא על כתפיו אחריות כבדה. הסנגור דרש לא לפגוע בדרגותיו של הקצין, שכן הדבר עשוי להוביל לסיום שירותו בצה"ל.

 

הרכב השופטים, בראשות סגן-אלוף נועה זומר, קבע כי מעשיו של רס"ן ח' פסולים, אך התחשבו בשירותו הצבאי, בשבחים שחלקו לו מפקדיו וקבעו כי הפסול במעשיו אינו מצדיק פגיעה בדרגותיו. עוד ציינו כי מאז האירוע התנהגותו היתה ללא דופי. השופטים קבעו כי דרגותיו של רס"ן ח' לא ייפגעו, אולם המליצו כי קידומו יעוכב בשנתיים. כמן כן הוטל עליו עונש של 40 ימי עבודות צבאיות במרפאה צבאית. התביעה שוקלת לערער על קולת העונש.

 

ג'ון גוד יבואה, העצור בכלא מעשיהו, פנה למוקד הסיוע לעובדים זרים בבקשה להגיש תביעה אזרחית נגד הקצין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פליטים בגבול. ארכיון
צילום: איי פי
צילום: אמיר כהן
תא"ל סטריק. ביקש עונש מאוזן
צילום: אמיר כהן
מומלצים