שתף קטע נבחר

משעל לקרטר: שליט במצב טוב, ייתכן עוד מכתב

השר אלי ישי נועד בירושלים עם נשיא ארה"ב לשעבר, ג'ימי קרטר, שהשלים סדרת פגישות במזרח התיכון. לדברי ישי, בפגישת קרטר עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, "חאלד משעל דיווח שמצבו של גלעד שליט טוב מאוד", והועלתה אפשרות להעברת מכתב נוסף למשפחת החייל החטוף. נועם שליט: "אין שום דבר מעשי"

נשיא ארצות הברית לשעבר, ג'ימי קרטר, אמר הבוקר (יום ב') בפגישתו עם סגן ראש הממשלה והשר אלי ישי כי "חאלד משעל דיווח שמצבו של גלעד שליט טוב מאוד". בתום פגישתו עם קרטר שוחח ישי עם אביו של החייל החטוף, נועם שליט, ועדכן אותו על כך שחמאס בוחן אפשרות להעביר עוד במהלך החג מכתב נוסף מגלעד, דרך קרטר.

 

ישי וקרטר נועדו במלון "המלך דוד" בירושלים, לאחר שהנשיא האמריקני לשעבר שב מפגישות עם ראשי חמאס. עוד נמסר בשם משעל, ראש הלשכה המדינית של חמאס, כי הארגון מוכן להעביר את שליט לידי מצרים, במסגרת עסקה סיבובית עליה דובר בעבר.


קרטר נואם בכנס בירושלים (צילום: AFP)

 

ישי ביקש מקרטר לבחון אפשרות שהמכתב הנדון יועבר עוד במהלך חג הפסח, בשל המשמעות הסמלית. נועם שליט אמר ל-ynet בתום הפגישה עם ישי: "כמו במקרים קודמים, יש שיחות, גישושים, דיבורים, אבל עדיין אין שום דבר מעשי". שליט סירב להרחיב בדבר המידע שהעביר קרטר.

 

גורם בכיר בחמאס אישר ל-ynet כי סוגייית מכתב מגלעד שליט למשפחתו עלתה בפגישות עם קרטר. לדברי הגורם, הארגון הבטיח לשקול באופן חיובי את הבקשה.


ישי וקרטר בפגישה (צילום: ניר קידר)

 

בפברואר האחרון אישרה ישראל שקיבלה מכתב שני מהחייל החטוף, לאחר מכתב שהועבר עוד בספטמבר 2006. ביוני 2007 נשמע קולו של גלעד שליט מהשבי, בקלטת שפרסם חמאס.

 

ישי מעוניין לקדם פגישה בין מנהיגי דת

לדברי קרטר, בניגוד לכל הפרסומים משעל אינו דוחה את היוזמה לפגישה עם ישי, "אך חושש כרגע להיענות כדי לא לייתר את היוזמה המצרית". כן הועלתה האפשרות לכך קרי שמנהיגים יהודים דתיים ומנהיגי חמאס ייוועדו - וזו לא נפסלה על הסף על ידי קרטר.

 

"כאשר המשא ומתן המדיני אינו מתקדם, יש מקום למפגש בין דתיים, בין מנהיגים יהודים ומוסלמים כולל מנהיגי החמאס",

 אמר ישי, וציין שקרטר יפעל לקדם את הרעיון כשיראה שאין תוחלת למגעים המדיניים.

 

הנשיא האמריקני לשעבר הוסיף כי על ישי להיות מעורב יותר במשא ומתן "ולפעול יד ביד עם המצרים". ישי השיב כי הוא מקבל זאת ומוכן להיפגש עם הנשיא מובארק ועם עומר סולימאן, ראש המודיעין המצרי. ישי הבהיר עם זאת שהוא אינו נושא ונותן רשמי בעניין שליט - ושליחותו בנושא היא ציבורית בלבד.

 

בכנס שערך לאחר הפגישה עם ישי אמר קרטר, כי "חמאס מוכן להקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967, ולהכיר בקיומה של ישראל כמדינה שכנה". לדבריו, תהליך השלום נסוג מאז ועידת אנאפוליס. "זו בעיה ששראל וארצות הברית לא מוכנות להיפגש עם חמאס".

 

נשיא ארה"ב לשעבר הגיע השבוע לסוריה בצילן של מחאות בארה"ב נגד הביקור. הוא נועד עם משעל במשך כארבע שעות ושעתיים נוספות בפגישה שלאחריה. בכיר חמאס, מוחמד נזאל, אמר כי הצדדים דנו ב"מחיר שחרורו של גלעד שליט וגם בהפסקת ירי הרקטות לעבר ישראל". הוא הוסיף כי "הבידוד הפוליטי של חמאס על-ידי הממשל האמריקני מתחיל להתפורר".

 

"אסד העריך מאוד את הצהרת אולמרט"

קודם לכן נפגש קרטר עם נשיא סוריה, בשאר אסד. דוברו של קרטר אמר כי השניים דנו בתהליך השלום ובסוגיית החייל החטוף. בהצהרה משותפת שפרסמו השניים לאחר הפגישה נכתב כי "הנשיא אסד וקרטר מביעים את תמיכתם בדו-שיח כדי לפתור את הבעיות באזור ולפעול למען הפלסטינים הסובלים ברצועת עזה".

 

קרטר ואנשיו סיפרו לישי שלמדו שאסד מבקש לקיים שיחות פומביות עם ישראל, אולם בירושלים מעוניינים בשיחות חשאיות בלבד.

 קרטר מסר לישי שאסד העריך מאוד את ההצהרה של ראש הממשלה אהוד אולמרט, לפיה סוריה יודעת מה ישראל רוצה ממנה וישראל יודעת מה סוריה מבקשת.

 

ישי עם תום הפגישה: "אמרתי לקרטר שאני מאוד מעריך את מה שהוא עושה. צריך את האומץ כדי לקדם תהליכים לשחרור שליט והחטופים האחרים, כפי שהפגין קרטר בהסכם השלום בין ישראל למצרים".

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 666 ימים.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד, עלי ואקד ואבירם זינו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלעד שליט
צילום: רפרודוקציה
ישי. "דרוש אומץ כמו של קרטר"
צילום: ודים דניאל
קרטר בירושלים. מסע דילוגים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים