שתף קטע נבחר

מחאה על מכירת חמץ: התערטל בסניף טיב-טעם

צעיר חרדי הגיע לסניף טיב טעם, פשט את בגדיו ונשאר כשרק גרב מולבש על איבר מינו. הוא הסביר שפעל במחאה על הפרשנות המשפטית שהגדירה חנות כמקום לא-פומבי - ולכן לטענתו גם אין להעמידו לדין

כשר לפסח? צעיר חרדי כבן 27 החליט לנקוט צעד מחאה לא-שגרתי נגד פרשנות בית המשפט לחוק החמץ. בצהריים (יום ב') הגיע הצעיר לסניף "טיב טעם" בבת ים, והתפשט בחנות עד שנותר עומד - כשרק גרב מולבש על איבר מינו.

 

הצעיר הסביר כי לא ניתן להעמידו לדין על מעשה מגונה בפומבי, משום שלפי הפרשנות שהעניק בית המשפט לחוק החמץ, חנות סופרמרקט אינה בגדר מקום "פומבי". הוא אף טרח להסביר זאת לכולם כשעל בטנו כתב: "זה לא פומבי".

 

עובדי החנות הזעיקו את שוטרי משטרת מרחב איילון, ואלה הלבישו את החשוד, עצרו אותו והעבירו אותו לתחנת המשטרה. בחקירתו טען כי הוא תלמיד ישיבה שעובר ולומד בישיבות שונות בבת ים. הוא הסביר לשוטרים כי נוכח פסיקת בית המשפט הרי שלא עבר על שום חוק.

 

השוטרים לא השתכנעו מפרשנותו של הצעיר לחוק ומחר הוא יובא לבית משפט השלום בראשון לציון, שם תבקש המשטרה לשלוח אותו להסתכלות. 

 

הרקע: מה נחשב פומבי?

לפני שבועות ספורים פסק בית המשפט לעניינים מקומיים בירושלים כי "חוק החמץ", שקובע כי אין למכור לחם ומוצרים דומים לו בפומבי, אינו חל על חנויות, מסעדות ומקומות סגורים. השופטת תמר בר אשר-צבן הסבירה בפסק הדין כי פומבי הוא

"פרהסיה, מקום שנראה מכל מקום" - הגדרה הנוגעת לאזורים פתוחים בלבד, כגון שוק.

 

כשבועיים לאחר מכן פירסם היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, חוות דעת שגיבתה את הפסיקה. מזוז ציין כי אין בכוונת הפרקליטות לערער על פסק הדין שעורר סערה, שכן ההחלטה לבטל את אותם כתבי אישום עולה בקנה אחד עם עמדת המדינה. 

 

היועץ המשפטי לא הסתפק בכך והוסיף כי אין בעמדת בית המשפט שום חידוש או שינוי, "אדרבא, זוהי העמדה העקבית בה נקטה המדינה מזה שנים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחאה בטיב טעם
צילום: אורלי דיין
מומלצים