שתף קטע נבחר

משעל: נסכים לגבולות 67', לא נכיר בישראל

ראש הלשכה המדינית של חמאס אמר כי ארגונו יהיה מוכן לקבל מדינה פלסטינית בגבולות 67', שבירתה תהיה ירושלים ושזכות השיבה תינתן לפליטים. במדינה היהודית, כך אמר, ארגונו לא יכיר. בעניין החייל החטוף גלעד שליט - הבטיח שארגונו יעביר מכתב נוסף ממנו

אחרי שנשיא ארצות הברית לשעבר, ג'ימי קרטר, דיווח כי בשיחותיו עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, הביע מנהיג הארגון נכונות להכיר בישראל כמדינה שכנה - יוצא משעל בהצהרה מסויגת יותר.

 

במסיבת עיתונאים שערך אחרי הצהריים (יום ב') הבהיר מנהיג חמאס כי תנועתו מוכנה לקבל מדינה פלסטינית בגבולות 67', אולם זאת בתנאי שבירתה תהיה ירושלים, שתהיה לה ריבונות אמיתית ללא כל התנחלויות, וכן שתינתן זכות השיבה

לפליטים במלואה - וכל זאת מבלי להכיר בישראל. משעל אמר כי ארגונו יסכים ל"הודנא" בת 10 שנים או להפסקת אש - אחרי שתיסוג ישראל.

 

עם זאת, הוא הוסיף כי תנועתו תכיר בהסכם שלום עם ישראל - אם כך יחליט העם הפלסטיני: "אנו נכבד את הרצון של העם הפלסטיני, שיובע בדרך דמוקרטית אמיתית - באמצעות משאל עם, בחירות, פרלמנט נבחר וכיוצא באלה. אנו משוכנעים בדרכנו ונשאר בעמדתנו, אך נכבד את הדרך הדמוקרטית וההחלטה הפלסטינית". למרות האווירה החיובית מאמירה זו - משעל הסביר שבמציאות הנוכחית אין סיכוי למשאל עם.

 

משעל אישר את דיווחיו של קרטר כי ארגונו מוכן להעביר מכתב נוסף מהחייל החטוף גלעד שליט למשפחתו. מנהיג החמאס אמר כי ארגונו יעשה כן - למרות שישראל מחזיקה באלפי אסירים ומענה רבים מהם.

 

שליט לא יועבר למצרים

במסיבת העיתונאים אמר משעל כי תנועתו דחתה את הצעתו של קרטר לשחרר את שליט למצרים כפיתרון ביניים. לדבריו, הנשיא האמריקני לשעבר הציע לעשות כן בתמורה לשחרורם של 71 אסירים פלסטינים מרשימה שהגיש חמאס ושישראל הסכימה לשחררם. זאת בנוסף לשרים וחברי הפרלמנט מטעם חמאס שנעצרו על ידי ישראל, וכן אסירים קטינים מתחת לגיל 18 ואסירות.

 

"למרות שסירבנו להצעה, אמרנו שאנחנו מעדיפים להמשיך במשא ומתן עם המתווכים ובמיוחד עם המצרים. אנו מעדיפים את השיחות הבלתי ישירות כדי להבטיח את שחרורם של מספר האסירים והקריטריונים שביקשנו, וזאת משום שנושא האסירים נוגע לכל בית פלסטיני", אמר משעל. 

 

משעל נדרש גם לסוגיית מעבר רפיח ואמר: "אנו דורשים לפתוח את המעבר, וזאת במיוחד שמדובר במעבר פלסטיני-מצרי. הסברנו לנשיא לשעבר קרטר את השיחות שניהלנו עם המצרים ואת הסכמתנו לנוסחה שלפיה למצרים, לנו, לנשיאות הפלסטינית ולאיחוד האירופי יהיה תפקיד בהפעלת המעבר - וזאת בתנאי שהאיחוד האירופי יפעל ממצרים ולא מישראל ואנשיו לא ישלטו על פתיחתו וסגירתו של המעבר".  

 

"הפיגועים במעברים - רק ההתחלה"

הבוקר נועד קרטר עם השר אלי ישי וטען בפניו כי "זו בעיה שישראל וארצות הברית לא מוכנות להיפגש עם

חמאס".

  

קודם לכן נועד קרטר עם נשיא סוריה, בשאר אסד. דוברו של הנשיא לשעבר אמר כי השניים דנו בתהליך השלום ובסוגיית החייל החטוף. בהצהרה משותפת שפרסמו השניים נכתב כי "הנשיא אסד וקרטר מביעים את תמיכתם בדו-שיח כדי לפתור את הבעיות באזור ולפעול למען הפלסטינים הסובלים ברצועת עזה".

 

אחרי הצהריים פורסמו גם דבריו של דובר בחמאס, שהתראיין לעיתון המזוהה עם הארגון ברצועת עזה, שאמר: "חמאס יגביר את התקיפות על מעברי הגבול עם ישראל. הפיגועים האחרונים היו אימון לקראת הדבר האמיתי".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משעל. לא למדינה יהודית
צילום: AP
קרטר. ביקור שנוי במחלוקת
צילום: רויטרס
שליט. לא שוחרר
צילום: רפרודוקציה
מומלצים