שתף קטע נבחר

הודח מג"ד שיריון בעקבות הפיגוע במסוף נחל עוז

הרמטכ"ל החליט להדיח את מפקד גדוד 9 של השיריון, סא"ל יאיר ברנס, בגלל כשלונו בטיפול בפיגוע שבו נרצחו לב צ'רניאק ואולג ליפסון. הסיבה: הקצין לא הביא לסיום האירוע כמצופה ממפקד גדוד בצה"ל

הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, החליט אמש (יום ב') כי מפקד גדוד 9 של השיריון, סגן אלוף יאיר ברנס, יסיים את תפקידו בשל כשלונו בטיפול בפיגוע במסוף הדלקים בנחל עוז, שבו נהרגו לב צ'רניאק (53) ואולג ליפסון (37) - שני אזרחים שעבדו במקום.

 

במסגרת התחקיר שנערך בצה"ל על המקרה התגלו כשלים בתיפקודו של המג"ד בכך שלאחר שזוהו המחבלים, שברחו לתוך רצועת עזה בתום הירי, התמהמה בכל הקשור למרדף אחריהם והמתין לטנק נוסף שיגיע לשטח - זאת למרות שהיה באזור. 

 

חוליית המחבלים, שכללה שישה חמושים, הצליחה בסופו של דבר להימלט לתוך הרצועה מבלי שפגעו בה - למעט פציעה קלה של אחד מהם.

 

בהחלטה על ההדחה אימץ הרמטכ"ל את המלצות אלוף פיקוד הדרום, יואב גלנט, ואלוף פיקוד המרכז, גדי שמני, שבחנו את המקרה. הרמטכ"ל הוסיף כי המג"ד לא הביא לסיום האירוע כמצופה ממפקד גדוד בצה"ל. אשכנזי הדגיש כי ערכי המקצועיות והחתירה למגע וניצחון הם ערכי יסוד שלאורם יש לפעול כל העת.  

 

במהלך התקרית חצו המחבלים את הגדר וירו מנשק קל לעבר העובדים שהיו באותה עת במסוף. במקביל, נורתה כמות גדולה של פצצות מרגמה לאזור. 

 

לאחר הפיגוע נשמעו האשמות הדדיות באשר לאחריות האבטחה במקום. גורמים צבאיים אמרו כי חברת "דור אלון" שמפעילה את המסוף סירבה להציב במקום מאבטחים משלה, ורומזים שפעלה מטעמי חיסכון. בחברת האנרגיה דחו את ההאשמות וטענו כי המקום הינו מתקן צבאי - ולכן על הצבא לאבטחו.


פורסם לראשונה 21/04/2008 22:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסוף הדלקים בנחל עוז
צילום: צפריר אביוב
מומלצים