שתף קטע נבחר

נשיא סוריה מאשר: אולמרט הביע נכונות לנסיגה

בראיון לעיתון קטארי אמר בשאר אסד: "כניסתה של טורקיה למשא ומתן הניבה פרטים חיוביים חדשים, שכן אולמרט הדגיש בפני ראש הממשלה הטורקי את נכונותו להחזיר את הגולן". הדברים מהווים אישור בדרג הבכיר ביותר לדיווחים בנושא

נשיא סוריה בשאר אסד אישר לראשונה בראיון לעיתון בקטאר כי ראש הממשלה אהוד אולמרט הביע נכונות בפני עמיתו הטורקי לסגת מהגולן תמורת שלום עם ארצו. הדברים מהווים אישור נוסף - והבכיר ביותר - מצד הסורים לדיווחים השונים בנושא בימים האחרונים.

 

אסד, שדיבר עם כתב העיתון "אל-ווטן", אמר כי רג'פ טאיפ ארדואן "הודיע על נכונותה של ישראל לסגת מרמת הגולן בתמורה לשלום עם סוריה".

  

על המגעים בין סוריה לישראל באמצעות התיווך הטורקי אמר הנשיא הסורי: 

"ניסיונות התיווך בין דמשק לתל אביב התגברו באופן עקרוני לאחר התוקפנות על לבנון בקיץ 2006 (הכוונה למלחמת לבנון השניה- ר.נ) ולאחר ניצחון ההתנגדות. אולם, טורקיה נכנסה לתמונה לפני כשנה וליתר דיוק בחודש אפריל 2007. כניסתה זו הניבה פרטים חיוביים חדשים שכן אולמרט הדגיש בפני ראש הממשלה הטורקי את נכונותו להחזיר את הגולן".

 

"קיבלנו את הידיעה הזאת לפני כשבוע", אמר אסד, שסיפר כי זמן קצר לאחר מכן שמעו את דבריו של אולמרט לפיהם "אנחנו יודעים מה סוריה רוצה והיא יודעת מה אנחנו רוצים'".

 

למרות זאת, הנשיא הסורי אינו ממהר לפתוח במשא ומתן פומבי עם ישראל. "מה שאנו זקוקים לו כעת הוא מציאת מכנה משותף באמצעות המתווך הטורקי", אמר, "לא יהיה משא ומתן חשאי וגם אם ייפתח ערוץ שיח הוא ייערך באמצעות הצד הטורקי. אנו נדון קודם כל בהחזרת השטח - וזאת כדי לבחון את כנות הכוונות הישראליות, שכן עלינו להיות זהירים ומדויקים בנושא. אולי אם ממשל אמריקני עתידי נוכל לדבר אחר כך גם על משא ומתן ישיר".

 

הנשיא הסורי אמר כי ראש ממשלת טורקיה צפוי להגיע בשבת  לדמשק. למרות שארדואן אמור להשתתף בדיונים כלכליים בין שתי המדינות, צפויים שני המנהיגים לדבר גם על הסוגיה הזאת. אסד הוסיף כי "לא יכול להיות נותן חסות אחר פרט

לארצות הברית לתהליך, ולמרות שהדבר מצער - זו המציאות. לממשל האמריקני הזה אין חזון ואין רצון בתהליך השלום".

  

השרה הסורית בות'יינה שעבאן אמרה השבוע בראיון לרשת "אל-ג'זירה" כי "ראש ממשלת טורקיה אמר לנשיא סוריה שאולמרט מוכן לשלום עם סוריה על בסיס התנאים הבינלאומיים והשבת כל רמת הגולן לסוריה". היא הבטיחה כי הדברים יובררו בשיחה של ראש ממשלת טורקיה ונשיא סוריה, שתיערך בשבת הקרובה. שעבאן הייתה גם זו שאישרה לראשונה כי המתווכת בשיחות בין המדינות היא טורקיה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אסד. רוצה מו"מ פומבי
צילום: AFP
מומלצים