שתף קטע נבחר

חמאס בקהיר: מוכנים לרגיעה בת חצי שנה

בעקבות פגישת ראש המודיעין המצרי עם נציגי חמאס, כינס בכיר הארגון, ד"ר מחמוד א-זהאר, מסיבת עיתונאים ובה הודיע כי תנועתו מוכנה לרגיעה למשך חצי שנה: "הכדור בצד הישראלי, וזכותנו לנקוט בכל האמצעים כדי להביא להסרת המצור". ראש המודיעין המצרי יגיע לישראל וידון בתנאי הרגיעה

תנועת חמאס מוכנה לרגיעה שתתחיל בעזה ותימשך שישה חודשים, לאחר שכל הארגונים יסכימו לתנאיה - כך הודיע אמש (יום ה') במצרים בכיר חמאס, ד"ר מחמוד א-זהאר, במסיבת עיתונאים בקהיר. הוא אמר ש"הרגיעה צריכה להיות הדדית, מקבילה, ומותנית בהסרת המצור על הרצועה ובפתיחת המעברים". בפרק הזמן של חצי השנה, "תנסה מצרים להרחיב את הרגיעה גם לגדה", אמר א-זהאר.

 

לדבריו, אם ישראל תדחה את הסכם הרגיעה תפתח מצרים את מעבר רפיח "וגם אם ישראל תיסוג מההסכם, תמשיך מצרים להפעיל את המעבר". הוא ציין כי בפגישה עם ראש המודיעין המצרי, השר עומר סולימאן, סוכם שיזומנו הפלגים הפלסטינים למצרים כדי לדון בתנאי הרגיעה, כאשר לאחר מכן ייפגש סולימאן עם בכירים בישראל כדי לדון בתנאי הרגיעה ובתחילת ואופן יישומה. 


מחמוד א-זהאר מציג את ההסכמות (צילום: רויטרס)

 

בחמאס רואים את סוגיית המעברים מרכזית והציגו את כל התנאים לפתיחת מעבר רפיח: "הכדור בצד הישראלי", אמר א-זהאר, "וזכותנו לנקוט בכל האמצעים כדי להביא להסרת המצור. לא נקבל פחות מפתיחת המעברים. אנחנו רוצים שהחיים ישובו לעזה כפי שהיו לפני המצור".

 

מצרים הזמינה את הארגונים הפלסטינים לדון בשבוע הבא בקהיר בתנאי הרגיעה שהציעה לרצועת עזה. הצדדים ידונו בתנאי הרגיעה שסוכמו בפגישתו של ראש המודיעין המצרי ונציגי חמאס המבקרים בקהיר. ההזמנה לפגישה, שתתקיים ביום רביעי הקרוב, נשלחה לכל הארגונים הפלסטינים ברצועה. בפגישה צפויים להשתתף רוב הארגונים הפלסטינים בהם חמאס, הג'יהאד האסלאמי, ועדות ההתנגדות העממית, החזית העממית והחזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין. עם זאת, עדיין לא ברור אם נציגי פתח ישתתפו בישיבה.

 

ועדות ההתנגדות: רוצים לשפר את חיי הפלסטינים

דובר ועדות ההתנגדות העממית, מוחמד עבד אל-עאל, אמר אמש ל-ynet כי הדרישה הפלסטינית תהיה שהרגיעה תהיה הדדית. "הארגונים הפלסטינים עומדים לשמוע מהצד המצרי מה חדש בעניין הרגיעה. מצדנו, העמדה שלנו ברורה כי הרגיעה חייבת להיות הדדית וכוללת ובמרכזה הפסקת התוקפנות הישראלית", אמר. 

 

לדבריו, הארגונים הפלסטינים לא ידברו רק על הפסקת ירי רקטות הקסאם לעבר ישראל. "אנו נדבר על הפסקת המצור, פתיחת המעברים ועל שיפור תנאי חיי העם הפלסטיני. לא נסכים שהדיון יהיה רק על הפסקת האש. אנו לא מתחננים להפסקת אש אלא רוצים תנאים שיביאו לשיפור חיי העם הפלסטיני, כשבשלב השני אנו נעלה את עניין הזכויות הפוליטיות של בני העם הפלסטיני", הוסיף. 

 

משלחת נציגים מטעם החמאס, בראשותו של שר החוץ הפלסטיני לשעבר, מחמוד א-זהאר וסעיד סיאם, נפגשה אתמול עם ראש המודיעין המצרי, עומר סולימאן. על-פי מקור בחמאס, המשלחת תעניק לסולימאן "הצעה מפורטת" להפסקת האש, שתכלול חזרה מדרישתה להפסקת אש גם בגדה, במקביל לעזה. על-פי ההצעה החדשה, הפסקת האש תחל ברצועה, ומשם תמשיך הלאה ליהודה ושומרון.

 

על-פי ההצעה שתיאר הבכיר הפלסטיני, חמאס יפסיק את ירי הרקטות - וישראל מצידה לא תצא לפשיטות ופעולות ברצועה, תפסיק את החיסולים ותפתח את המעברים - כולל מעבר רפיח.


פורסם לראשונה 24/04/2008 23:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
סולימאן. הזמין לקהיר
צילום: איי פי
תושבי הרצועה נזקקים לסיוע
צילום: AFP
הג'יהאד האיסלאמי ישתתף?
צילום: רויטרס
מומלצים