שתף קטע נבחר

בניזרי יילך לכלא, בלי שישירו לו "הוא זכאי"

שלמה בניזרי הסתפק בברכה מהרב עובדיה יוסף, לפני שנגזר עונשו. החיזוק הזה היה החריג. ככלל, התגובה בש"ס היתה כמעט מנומנמת. ב"תאים הרדומים" של אריה דרעי לא התפלאו והסבירו ש"מי שהפנה עורף לדרעי, חיסל את המחאה". מקורבו של בניזרי, יורם מלכה: "אם בניזרי היה מבעיר את השטח, זה היה משחק לרעתו"

כשיו"ר ש"ס לשעבר, אריה דרעי, הלך לכלא זעקו אלפים בכיכרות "הוא זכאי". גזר הדין של שלמה בניזרי ושל פטרונו הרוחני, הרב ראובן אלבז, התקבל בקול ענות חלושה. אמש (יום א') ליווה רק קומץ אברכים את הרב אלבז בצאתו משיעור. שניים מהם שרו "עוצו עצה ותופר". הרב שוחח עימם דקות ספורות, ואחר כך נבלע במכונית השרד מאחורי וילונות, והתרחק.  

 

אתמול, לאחר תפילת שחרית, זימן מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, את בניזרי, חיזק אותו ובירך אותו לקראת הכרעת בית המשפט. בזמן הקראת גזר הדין, התקבצו תלמידיו של אלבז וקראו תהילים: "האיש קדוש. אפילו השופט אמר כך". ישיבת אור החיים שהקים אי שם בשנות ה-70, הממוקמת בשכונת הבוכרים בירושלים, היתה לשם דבר בתנועת החזרה בתשובה.

 

אבל גילויי ההזדהות הללו היו החריג. ככלל, בש"ס קיבלו את גזר הדין כמעט בהתעלמות. ניתן להסביר את התגובה הצוננת הזו בשאיפה של הש"סניקים לקבל הכרה כתנועה פוליטית נקיית כפיים. לא פחות מכך, זו הפניית עורף מכוונת כלפי מי שהפנה עורף לאריה דרעי.

 

הזמר בני אלבז, מי שכונה זמר הבית של ש"ס, ואחראי ללהיט "הוא זכאי" שליווה את משפטו של אריה דרעי, מציע לטהר את השורות מדי כמה שנים: "הגיע הזמן שלפחות כל חמש שנים יחליפו 80-90% מהח"כים של ש"ס. ש"ס זו תנועה שמייצגת את התורה ואת היהדות, את עשרת הדיברות ובהן 'לא תגנוב'. לא יכול להיות שכל פעם צץ דבר חדש. אנחנו צריכים לייצג את היהדות בצורה מכובדת וברגע שקורה דבר כזה, כל הדתיים הופכים להיות מוקצה בארץ".

 

אלבז מצר על בניזרי, אך כואב במיוחד את אשר אירע לפטרונו הרוחני הרב אלבז שבזכותו, כך הוא מעיד, חזר בתשובה לפני 15 שנה: "אני חושב שהשתמשו בו ותו לא. לו היו יודעים איזה צדיק הוא, אנשים היו מקבלים פיק רגליים והאדמה הייתה רועדת. מדובר באחד האנשים הצדיקים עלי אדמות ואני בטוח ב-100% שמי שהיה שופט את היהודי וגוזר עליו יום אחד בית סוהר, זו תהיה הקללה הכי גדולה בשבילו. מדובר בצדיק יסוד עולם שמתעסק רק בקדושה".

 

כיום מכהן אלבז כחבר מועצת עיריית רמלה מטעם ש"ס, אבל מצר על כך שלא דבק יותר ברב אלבז והתעסק תחת זאת ב"פוליטיקה זולה וברפש". "אני מרגיש בתוך תוכי שמה שעשיתי בפוליטיקה זה בשביל הרב עובדיה וש"ס, אבל אין אמת שם ולא היה אמת. הרב עובדיה התכוון לדברים אחרים, לא לפוליטיקה הזולה. התכוון לבניית מקוואות ולהאדרת לימוד התורה אבל לא התכוון שח"כים מש"ס, שמייצגים תורה בישראל, יתעסקו ברפש הגדול בעולם. צריך להחליף 80% מהם, הם לא ראויים להנהגה. ניתקתי מהם מגע, לא מעוקצם ולא מדבשם".

 

"הפנו עורף לדרעי, וחיסלו את המחאה"

את היחס הצונן לו הוא זוכה מצד ראשי תנועת ש"ס, הוא זוקף לעובדה ש"תמכתי ביהודי שקוראים לו אריה דרעי. האות קין הזו תישאר לי לעולמי עד". והזמר אלבז לא לבד. פעילי השטח של דרעי, שכיום מגדירים עצמם כ'תאים רדומים', מצאו עצמם יושבים ומהרהרים בדמיון בין שתי הפרשות. "כואב לי על בניזרי ועל הרב אלבז, אבל ש"ס בנתה את זה והביאה את זה על עצמה", אמר ל-ynet אחד הפעילים המרכזיים במחנה דרעי דאז. "המפלגה הפנתה עורף לדרעי כשהלך לכלא, ובדרך זו, הם חיסלו את המחאה".

 

לדבריו, הפניית העורף הזו הציבה את המפלגה בצד אחד עם בית המשפט, הפרקליטות, המשטרה והאליטות ונגד השטח הטבעי של בוחריה. זו הסיבה שההמונים לא ייצאו הפעם לרחובות למחות על מאסרו של בניזרי. דרעי עצמו סירב להתראיין לכתבה.

 

בגזרתו של בניזרי משתוממים. "האדם היחידי שלא פחד להגן על דרעי היה בניזרי", אומר מקורבו של בניזרי, יורם מלכה, ששימש לו יועץ תקשורת בזמן היותו שר הבריאות. על חומרת העונש שדרשה הפרקליטות - שבע שנות מאסר, קלון וקנס כספי אומר מלכה כי מדובר "במפגן ראווה לא ראוי ולא מידתי של הפרקליטות. בניזרי לא לקח דבר לכיסו". לדבריו, בניזרי עצמו ביקש שלא יגיעו עמו ח"כים מש"ס לבית המשפט ואף סירב שסביב משפטו תתפתח מחאה מרובת מפגינים, "מדובר באדם צנוע".

 

בכירים בש"ס מדגישים כי המפלגה אינה מעוניינת עוד בהתרסה נגד מוסדות השלטון רואים יתרון בהיעדר המחאות ההמוניות, "אם בניזרי היה מבעיר את השטח זה היה משחק לרעתו. אם היה נתפס כלוחם באליטות ובממסד, בית המשפט מלמד אותו לקח. דווקא האסטרטגיה שהוא נקט בה שיחקה לטובתו וזיכתה אותו בעונש קל יחסית. במבחן התוצאה - דרעי הפסיד ובניזרי ניצח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בניזרי בבית המשפט
צילום: גיל יוחנן
"התאים הרדומים" של אריה דרעי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים