שתף קטע נבחר

עצמאות ויצירה: "60 לישראל" בשדות העמק

"אני איש אדמה - הבד שלי הוא השדה והמכחולים הם כלי העבודה", מסביר פטר וינר מקיבוץ מעוז חיים, שאחרי עשרות יצירות מיוחדות קודמות, זרע הפעם את שדותיו בצורת "60 לישראל". המחזה מתצפית "כתף שאול" לעמק בין שאן מרהיב

חגיגות ה-60 לעצמאות ישראל כוללות מגוון אירועים ויצירות מיוחדות - בהן דגל הלאום הגדול בעולם - אבל יצירת אמנות אחת מרהיבה בעמק בית שאן מייצגת אולי את החיבור השורשי ביותר לארץ: פטר וינר, חבר קיבוץ מעוז חיים, החליט לזרוע בשדות חמישה זנים שונים של חיטה כך שייצרו את הכיתוב: "60 לישראל".

 

למתבונן מתצפית "כתף שאול" צפוי להתגלות בחודשים הקרובים מחזה מרהיב: על שטח של 70 דונם מתנוססות הספרות המציינות את מספר שנות קיום המדינה, לצד ציור מיוחד. וינר, בעצמו בן 61 דווקא, מסביר: "אני איש אדמה המחובר לארץ הזו, הבד שלי הוא השדה והמכחולים הם כלי העבודה".

 

צילום: דוד עינב

 

וינר נחשב לאחד הבודדים בעולם שיוצר אומנות בדרך כל כך מיוחדת. 25 היצירות שכבר הפיק הן תולדה של אומנות שצמחה כהגדרתו מהבטן: "חשבתי להתחיל בשנת 2000, אבל ב-1994 הגיע הסכם השלום עם ירדן, וכאחד שלחם מול הירדנים ולא האמין שהשלום עמם יגיע, החלטתי להתחיל וליצור", הוא מספר.

 

באותה שנה יצר וינר בשדות הסמוכים לביתו עיגול רב מימדים ובתוכו כתובה המילה "שלום" בעברית, ערבית ואנגלית. מאז שתל יצירות הקשורות לזמר העברי (כמו פורטרטים של זמרים), וכן נושאים הקשורים לגאוגרפיה והיסטוריה, ספורט ועוד.

 

בשנה שעברה, לרגל 40 שנה לאיחוד העיר ירושלים, צייר וינר בשדות את שלושת החטיבות שהביאו לשחרור העיר. "הבעיה הכי גדולה היא איך להביא לידי מימוש את הרעיון שנבט בבטן. אני לא איש של ציור ולכן ראשית אני פונה לצייר ומתחיל לתאר לו את מה שאני רואה בעיני רוחי, עד שהוא מצליח לצייר את זה.

 

"עלי להעביר את היצירה מהדף לשדה - וזו עבודה שדורשת דיוק רב,

 כי אני לא רואה כלום למעט יתדות. אני זורע ובמשך חודשים ארוכים סקרן לראות מה ייצא, ובכול פעם מחדש מתרגש ומרוצה מהתוצאה", אומר וינר.

 

היצירה הנוכחית נזרעה בחודש נובמבר האחרון. בינואר החלו לצאת הניצנים הראשונים, ועד לקציר השיבולים שיוצרים "60" יישארו בשדות העמק. "זו יצירה חיה ונושמת נובטת מתוך האדמה, ומתפתחת עם הזמן", מוסיף וינר, ומבטיח: "יש לי תוכניות ליצירות עד לשנת 2015 לפחות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"בכל פעם מחדש אני סקרן - ומרוצה מהתוצאה"
צילום: דוד עינב
פטר וינר. "תוכניות עד 2015 לפחות"
צילום: דוד עינב
מומלצים