שתף קטע נבחר

"צינוק האימה" באוסטריה: האב הודה במיוחס לו

יוזף פריצל בן ה-73 הודה כי כלא את בתו אליזבת במרתף במשך 24 שנה וכי הביא עימה לעולם שבעה ילדים. במקביל, פרסמה משטרת אוסטריה תצלומים של המרתף שבו הוחזקו אליזבת ושלושה מילדיה

משטרת אוסטריה פרסמה תצלומים שבהם נראה המרתף שבו כלא יוזף פריצל את בתו אליזבת במשך 24 שנים, בעיר אמשטטן מערבית לבירה וינה.

 

בתצלומים נראה חדר אמבטיה ושירותים קטן אך מקושט בעליזות, שם טוענים החוקרים שהוחזקה אליזבת. אליזבת בת ה-42 סיפרה לחוקרים כי אביה, בן 73 היום, התעלל בה מינית, ואף הכניס אותה להריון, והביא עימה לעולם שבעה תינוקות. אחד התינוקות מת לאחר הלידה. תצלום נוסף התמקד בדלת העבה והאטומה בפני רעש המובילה לתא, ובתצלום אחר נראה המסדרון הצר המוביל לחדר שינה קטן.

 

פרסום הפרשה אתמול היכה בהלם את אוסטריה, שם זכה המרתף לכינוי "בית האימה". האב נשבר בחקירתו והודה כי פיתה את בתו לרדת למרתף לפני 24 שנה, סימם וכפת אותה והשאיר אותה כלואה בתוך הצינוק, וכי הביא עימה לעולם שבעה ילדים. פרנץ פולצר, העומד בראש החקירה, אמר בראיון טלפוני לסוכנות הידיעות רויטרס כי "פריצל הודה כי כלא את בתו למשך 24 שנה וכי הוא אבי שבעת ילדיה". שלושה מבין שבעת הילדים היו כלואים עם אמם מאז יום היוולדם, לא ראו מעולם אור שמש ולא זכו לחינוך.


חדר האמבטיה במרתף ביתו של יוזף פריצל (צילום: רויטרס) 

 

הבוקר המשיכו צוותי זיהוי פלילי לסרוק את המרתף, על כמה חדריו האפלוליים. בחלקים ממנו, היה גובה התקרה לא יותר מאשר 170 סנטימטרים. פריצל החביא את הכניסה למרתף מאחורי ארון מדפים, ורק הוא ידע את הקוד הסודי שאפשר לפתוח את דלת הבטון המזוין. היעדרותה של אליזבת, שהיתה בת 18 כשנעלמה, הוסברה לאמה באמצעות מכתב פרידה שהשאירה-כביכול, שבו ביקשה מהוריה שלא לחפש אחריה. שלושה ילדים שהרתה לאביה אומצו מאוחר יותר על ידי יוזף ורעייתו, לאחר שהופיעו באורח פלא על מפתן ביתם עם פתק מאליזבת שבו ביקשה מהם לטפל בהם בשמה.

 

הפרשה נחשפה לאחר שבתם הבכורה של יוזף ובתו אליזבת, קרסטן בת ה-19, חלתה ואושפזה בבית החולים בעיר. על פי הדיווח, יוזף היה זה שהביא אותה לבית החולים - אך טען כי מדובר בצעירה שהושארה בפתח ביתו כשהיא מחוסרת הכרה. הצעירה אושפזה במצב קשה והרופאים פרסמו קריאה לאמה שתבוא לבית החולים, מתוך אמונה שמדובר בנעדרת. אז החליט יוזף להוציא את אליזבת ושני ילדיה האחרים מן המרתף, והסביר לרעייתו שהבת האובדת שבה הביתה.

 

לאחר שהובטח לאליזבת כי תורחק לצמיתות מאביה, הסכימה זו למסור לחוקרים הצהרה מקיפה המתארת את הזוועות שעברו עליה. מהצהרתה עולה כי נפלה קורבן להתעללות מינית מאז שהיתה בת 11.

 

ביום שאחרי, כינו עיתוני אוסטריה את הפרשה "פשע מפלצתי" או "הפשע החמור ביותר בתולדותיה של אוסטריה". התקשורת תהתה כיצד ייתכן ששלטונות אמשטטן ותושביה לא הבחינו בזוועה המתחוללת מתחת לאפם. "קהילת אמשטטן צריכה לטבוע בבושה, על כך שהשכנים העלימו עין", נכתב במאמר מערכת שהתפרסם בעיתון "אוסטרייך". "המדינה כולה צריכה לשאול את עצמה מה לא בסדר כאן", כתב עיתון אחר, "דר שטנדרט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדלת המובילה לצינוק
צילום: רויטרס
יוזף פריצל. הודה
צילום: רויטרס
אחד החללים בצינוק
צילום: רויטרס
מומלצים