שתף קטע נבחר

אלברט הופמן, אבי ה-LSD, הלך לעולמו בגיל 102

אלברט הופמן, המדען השוויצרי שהמציא את סם ההזיה LSD והיה לראשון בעולם שחווה את טריפ האסיד הלך אמש (יום ג') לעולמו והוא בן 102.

 

הוא עבד ככימאי בבזל כשרקח את הסם וב-19 באפריל 1943 נטל את החומר בטרם עלה על אופניו ורכב לביתו. בקרב מעריציו מסביב לעולם מוכר היום כ"יום האופניים", משום שבנסיעה זו לביתו החל הופמן לחוש בתסמיניו העזים של הסם שגילה.

 

"כשהגעתי הביתה, שכבתי ושקעתי למצב שאינו לא-נעים של כמו-שכרות, שאופיינה בדמיון מגורה ביותר. במצב שדמה לחלום חשתי זרם מתמשך של תמונות דמיוניות, צורות יוצאות דופן בעלי צבעים קלידוסקופים עזים. כעבור שעתיים המצב חלף", כתב הופמן על הימים שקדמו לגילוי. בראיון שהעניק לרגל יום הולדתו המאה אמר כי חשד אז שהמצב נגרם על-ידי משהו במעבדה. "לא ידעתי מה גרם לכך, אך ידעתי שזה חשוב", הסביר.

 

"LSD דיבר אלי. הוא בא אלי ואמר 'עליך למצוא אותי'", אמר בראיון. לאחר שרקח את הסם במעבדה ביום שני שלאחר מכן, רכב על אופניו. "רכבתי ורכבתי, אך נראה שהזמן עומד מלכת". כשהגיע לביתו, כתב בספרו האוטוביוגרפי, חש כי הכל סובב סביבו, והעצמים המוכרים לו שינו את צורתם. הוא אף חשב שהוא הולך למות והזעיק רופא, אך זה לא מצא שום דבר וכעבור כמה שעות כבר הרגיש טוב יותר.

 

ריק דובלין, שחקר את עבודתו של הופמן והכיר אותו היטב אישר כי הוא מת אתמול בביתו בבזל לאחר שלקה בלבו. בנוסף ל-LSD היה הופמן לאדם הראשון שסינתז את החומר הפעיל בפטריות הזיה. לאחר שפרש שימש כחבר בוועדת פרס נובל והיה חבר בארגונים מדעיים שונים.

 

ב-1988 הוקמה קרן אלברט הופמן, שפעלה להקמת ותחזוקת ספריה בינלאומית וארכיון המוקדשים לחקר המודעות האנושית והתחומים הקשורים לנושא. הופמן עצמו, נשוי ואב לשלושה, התגנד לנטילת LSD על-ידי צעירים בשנות ה-60, אך הצטער על כך שהשימושים הפוטנציאליים של הסם מעולם לא נחקרו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הופמן. התנגד לשימוש ב-LSD כסם
צילום: AP
מומלצים