שתף קטע נבחר

להיות יהודי בשואה

איך שומרים על זהות יהודית, ערכים ומצוות תחת עול הכיבוש הנאצי? מכון "שם עולם" בכפר הרוא"ה מתעד את גילויי הגבורה הרוחנית היום-יומית ואת ניצחון הרוח

ה"שואה" הפכה לשם נרדף לסבל, השמדת עם וריסוק צלם האדם. אך בתוך המציאות הנוראית של שואת יהודי אירופה היו ספורים מרתקים אשר מעידים על שמירת צלם אנוש, והתמודדות קיומית ורוחנית ושמירה על ערכים ועל מצוות, גם כאשר דרשה הקרבה של צרכים בסיסיים אחרים. 

 

במכון "שם עולם" שבכפר הרוא"ה מנסים לצרוב תודעה מחודשת סביב השואה. המכון, שנוסד לפני כעשר שנים, מתמקד בתיעוד הקיום האנושי הרוחני במהלך השואה, בגילויי גבורה יום-יומיים המעידים על ניצחון הרוח, שמירה על ערכים וזהות בעולם של תופת על אנושי. המכון עוסק גם בהנחלת התודעה הזאת בקרב בני נוער ומבוגרים.

 

בין אלפי המסמכים, חפצי הקודש והעדויות המרתקות האחרות שחשף "שם עולם" באירופה בשנים האחרונות – גם שטר מכירת חמץ שנכתב באחד הגטאות בשנת 1942, השתמר עד היום ואותר באחרונה על ידי צוות המכון. הוא כולל רשימת שמות מפורטת, מקומות מגורים ואפילו פירוט של מעט החמץ שהיה ברשותם.

 

"אם בתוך סבל ובתוך רוע שכזה ובתוך גיהנום שכזה אנשים מנסים לשמר משהו מהעולם הערכי-רוחני שלהם – זה באיזשהו מהווה תובנה מאוד ברורה להמשך של העולם היהודי", אומר מנהל המכון, הרב אברהם קריגר. "המרתק הוא שאנחנו לא מוצאים את זה רק ברמת האדם הבודד. אנחנו מוצאים את זה ברמת המנהיגות וברמה של חבורות עד רמת הפרט". 
 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עולם ערכי, בתוך הרוע
צילום: איי פי
מומלצים