שתף קטע נבחר

רייס: "צריך לקבוע גבול בין ישראל לפלסטין"

מזכירת המדינה האמריקנית הבהירה בלונדון כי הפתיל האמריקני הולך ומתקצר. לדבריה, יש לקבוע את הגבול בין ישראל למדינה הפלסטינית שבדרך. ומה עם הרחבת ההתנחלויות: "זה לא יבטיח שהשטח יישאר בידי ישראל"

על צוותי המשא ומתן הישראלים והפלסטינים להחליט אחת ולתמיד איפה למתוח את הגבול בין ישראל לרשות הפלסטינית. כך אמרה הלילה (יום ו') מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, השוהה בלונדון לרגל ועידת התמיכה ברשות הפלסטינית.

 

רייס אף הזהירה מפני הרחבת ההתנחלויות, נושא המעסיק בזמן האחרון את הממשל האמריקני ומעיב על המשך המשא ומתן בין הישראלים לפלסטינים. היא אף הבהירה כי אין בהרחבת היישובים הקיימים בכדי הבטחה כי יישארו בידי ישראל עם החתימה על הסדר הקבע.

 

"הפתרון הטוב ביותר הוא לקבוע איזה שטחים הולכים להיות בשטח ישראלי ואיזה יהיו שייכים לפלסטינים", אמרה רייס טרם פגישתה עם בכירים ישראלים ופלסטינים. לדבריה, "קביעת גבולות סופיים היא הדבר הטוב ביותר שאפשר לעשות".

 

עוד רמזה מזכירת המדינה האמריקנית כי מדינות ערב התלוננו שהולכים ופוחתים הסיכויים להגיע למתכונת של מדינה פלסטינית עצמאית לפני תום כהונתו של ג'ורג' בוש בבית הלבן. ארצו הברית, יש לציין, מעניקה את חסותה לשיחות השלום, אך לא הציעה, לפחות לא באופן פומבי, פתרון משלה למשבר.

 

לא ללחוץ

רייס התייחסה בדבריה גם לשאיפת הממשל להביא לסיום התהליך ואמרה כי "אני מאמינה שחלון ההזדמנויות לפתרון של שתי מדינות לא יהיה פתוח לנצח. אני חושבת שהפתח הולך ונהיה צר יותר ויותר עם הזמן".

 

הערתה של רייס אף מאשרת בעקיפין את העובדה - שהתקבלה מאחורי הקלעים על-ידי כל הצדדים אך כמעט ולא הובהרה - לפיה חלק משטחי הגדה המערבית יישארו בידי ישראל אף לאחר הקמת מדינה פלסטינית. ממשל בוש אף הבטיח לישראל כי תוכל לשמור בידה כמה אתרים רגישים, אך הטעים כי מדובר במדיניות עליה אין "ללחוץ".

 

"אני, או אף אחד אחר בממשל האמריקני, לא נקבל את זה שדברים שנעשו קודם להסכם יוכלו לייצג עובדה קבועה, או לקבוע את התוצאה הסופית של התהליך", הבהירה רייס. היא לא ציינה במפורש לאיזו פעולה ישראלית היא מתייחסת בדבריה, אך סביר להניח כי מדובר בהרחבת ההתנחלויות, דבר עליו אמרה רייס כי "אינו מועיל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים