שתף קטע נבחר

חמש חברות יצאו לבוליביה, רק אחת תחזור

חמש חברות ילדוּת מחיפה טסו ביחד לטיול הגדול שאחרי הצבא. רגע לפני שעלו לטיול ג'יפים בבוליביה, החליפה מור אלבז את מקומה עם צעיר שהתיידד עם אחת החברות. הג'יפ התרסק והתפוצץ, כנראה בגלל בלוני גז שהיו על הרכב, ונוסעיו נהרגו. דודתה של אחת ההרוגות: "קרה לנו אסון, נקטף לנו פרח"

הן היו חמש חברות ילדות שיצאו יחדיו לטיול הגדול שאחרי הצבא. הלילה (יום ו') נקטעה החברות באכזריות בתאונת דרכים שקטלה ארבע מהן וצעיר נוסף. מי ששרדה היא מור אלבז, בת 21, מחיפה. בדקה ה-90 החליפה מור את מקומה בג'יפ עם צעיר ממרכז הארץ, לאחר שאותו צעיר ואחת מחברותיה התיידדו וביקשו לנסוע ביחד.

 

החמישה נהרגו הלילה בתאונת דרכים שאירעה באזור העיר אויוני בדרום בוליביה. על-פי המידע הראשוני, שני ג'יפים התנגשו חזיתית וכל נוסעיהם נהרגו. ההרוגות הן אורטל דוקס, סיוון בודינצקי, דניאל עצמון ועדי רוזמן, כולן תושבות חיפה בנות 21, וצעיר נוסף. בתאונה נהרגו גם חמישה יפנים. שגריר ישראל בפרו, וליד מנצור, הגיע לבירת בוליביה, לה-פאס, נמצא בקשר עם השלטונות ומטפל מקרוב בכל הקשור להעברת הגופות לישראל.


מימין לשמאל: מור אלבז, עדי רוזמן, סיוון בודינצקי, דניאל עצמון ואורטל דוקס

  

בשעות הצהריים הגיעו צוותים של עיריית חיפה ומשטרת ישראל לארבעה בתים בעיר, ובפיהם הבשורה המרה: הבת המטיילת בבוליביה, הייתה מעורבת בתאונת דרכים קטלנית. איש לא יצא חי מהתאונה, אך עד לזיהוי החוקי לא נמסרו למשפחות הודעות רשמיות כי הבנות נהרגו.

 

הבנות, סיוון בודניצקי, אורטל דוקס, דניאל עצמון ועדי רוזמן, כולן בנות 21, היו חברות ילדות. הן התגוררו בשכונות סמוכות, לעיתים ברחובות סמוכים בכרמל, בחיפה. יחד עברו את הגן, למדו בבית הספר התיכון "אליאנס" בחיפה. יחד עבדו ותכננו את הטיול הגדול באמריקה הדרומית וארה"ב, שאמור היה להימשך כחצי שנה ונקטע בשיאו.

 

עשרות חברים, מכרים ובני משפחה הגיעו לכל אחד מבתי הצעירות, המומים וכואבים, והקיפו את בני המשפחות בחום ואהבה. קולות בכי נשמעו מסביב. בועז אלבז, שבתו מור עברה ברגע האחרון לג'יפ השני, עבר בין הבתים ועדכן את ההורים במידע שהצליח לקבל בשיחות עם בתו וחבריה.

 

דודתה של דניאל עצמון, ניצה, סיפרה כי הנסיעה לדרום אמריקה הייתה חלום ישן. "היא חלמה במשך תקופה ארוכה לטייל שם עם ארבע החברות הטובות שלה, הן עבדו קשה ותכננו את הטיול בקפידה. קרה לנו אסון", אמרה הדודה כשהיא בוכה ללא הרף. "שלושה חודשים לפני סיום הטיול נקטף לנו הפרח. הילדה היפה שלנו לא תשוב עוד. הטיול הזה אמור היה להימשך עוד הרבה זמן".

 

"ילדות מדהימות וחברות מדהימות"

בועז אלבז, אמר כי בתו סיפרה לו על התאונה, לאחר שהועברה עם כל הישראלים ששרדו לבית חב"ד בלה-פאס. לדבריו,

הישראלים ישבו בשני ג'יפים במהלך טיול שארך יומיים. "נוצר קשר בין אחת הבנות מהקבוצה של מור לאחד הבנים שהיו בקבוצה השנייה, ובעקבות זאת הבת שלי עברה לג'יפ השני", הוסיף בועז.

 

"היא סיפרה לי כי שני הג'יפים נסעו במרחק של 30 או 40 מטרים אחד מהשני. בג'יפ שנסעה בתי לא ראו את התאונה עצמה, אבל מור הסתובבה לאחור וראתה את הג'יפ שבו ישבו חברותיה - כשהוא עולה לאש. היא הסבה את תשומת ליבו של הנהג הבוליביאני שחזר למקום התאונה", אמר האב וציין כי כי על הג'יפ היו מיכלי בנזין רזרביים ובלוני גז, וייתכן שהדבר גרם לפיצוץ ולשריפה גדולה.

 


סלאר בבוליביה - האזור שבו אירעה התאונה (צילום ארכיון: ניסים אהרון)

 

מור וארבע מחברותיה גדלו יחד ולמדו יחד מגיל הילדות ועד התיכון בתיכון אליאנס בחיפה. לאחר הצבא עבדו החברות וחסכו כסף לטיול הגדול בחו"ל, שהחל בארגנטינה לפני כשלושה חודשים ואחר כך המשיך לצ'ילה ולברזיל. הן קיוו לסיים את הטיול היום בסלאר, ומשם להמשיך לטייל במקסיקו ולבסוף להתקדם צפונה לארצות הברית.

 

בועז סיפר ל-ynet כי הוא ורעייתו טסו בפסח לברזיל ונפגשו שם עם חמש הבנות. "בליל הסדר האחרון היינו איתן בברזיל. בילינו יחד, נהנינו, נסענו יחד לראות משחק כדורגל. ביום האחרון לפני שנסעו לבוליביה הזמנו אותן למסעדה נחמדה והיה פשוט כיף. זה אסון שלא ייאמן. הן ילדות מדהימות וחברות מדהימות. אי אפשר להבין אבידה שכזו".

 

הוא סיפר כי בתו וחברותיה הועברו לאחר התאונה לבית חב"ד בלה-פז ושם הם אמורים לעבור חקירה משטרתית על התאונה. "ככל הידוע לי, כל הישראלים שהיו שם עתידים לחזור לארץ מייד בתום התחקיר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האזור שבו אירעה התאונה
בועז אלבז. בתו ניצלה
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים