שתף קטע נבחר

גאידמק חבר לגמלאים: אם יציעו לי - אהיה שר

שלושת חברי סיעת הגמלאים הפורשים כינסו מסיבת עיתונאים יחד עם פטרונם החדש, ארקדי גאידמק. "אם יוצע לי תפקיד השר לענייני תפוצות או ירושלים, אצטרף לממשלת אולמרט", אמר איש העסקים, והתנבא: "אחרי הבחירות נהיה הסיעה הגדולה בכנסת". רפי איתן: "זו בגידה של ממש"

ארקדי גאידמק רק השיג אחיזה בכנסת - וכבר מדבר על מינוי כשר בממשלה. איש העסקים ומנהיג מפלגת "צדק חברתי" אמר הערב (יום א') במסיבת עיתונאים ראשונה של פורשי סיעת הגמלאים, כי יהיה מוכן להצטרף לממשלת אולמרט אם יוצע לו תפקיד השר לענייני תפוצות או לענייני ירושלים. הוא הוסיף והתנבא כי אחרי הבחירות, עשויה סיעתו להפוך לגדולה בכנסת.

 

חברי הכנסת משה שרוני, אלחנן גלזר ושרה מרום-שלו הודיעו רשמית על פרישה מסיעתם והקמת סיעת "צדק לגמלאים", כחלק ממפלגתו של גאידמק, במסיבת העיתונאים שהתקיימה בבמשרדים החדשים של "צדק חברתי" בירושלים.

 גאידמק הוסיף שישקול הצטרפות לקואליציה גם אם יוקצה לשרוני תפקיד שר לענייני ביטחון סוציאלי, אולם האחרון מיהר להודיע כי "לא התפקיד קובע אלא הדאגה לענייני הגמלאים".

 

גאידמק סירב להתחייב לגבי המצע המדיני-ביטחוני של מפלגתו, ושרוני השיב במקומו שהמפלגה "תהיה נגד ירידה מהגולן ובעד משאל עם לפני כל נסיגה. באשר להסדר עם הפלסטינים, המפלגה תדון לגופו של הסכם לכשיושג ובכל מקרה המפלגה תתנגד לחלוקת ירושלים שתישאר מאוחדת לנצח נצחים".

 

גאידמק ציין כי סיעתו צריכה "להיות סולידרית עם הממשלה" כדי להשיג את מטרותיה, ולא משנה מי יהיה ראש הממשלה. הוא חזר והדגיש: "אנחנו לא פוליטיקאים מקצועיים", אבל אמר עם זאת כי אם ייכנס לפעילות פוליטית הוא ייפרד מעסקיו וימכור את הבעלות על בית"ר ירושלים.


הפורשים וגאידמק, היום במסיבת העיתונאים (צילום: גיל יוחנן)

 

"הסיעה החדשה - צעד היסטורי"

ח"כ אלחנן גלזר סיפר שהוצע לו לכהן כסגן שר כדי למנוע את פרישתו, בתפקיד שנועד לטפל בניצולי השואה ובהפרדת הביטוח הלאומי מהשפעת האוצר. עם זאת, הוא ויתר על התפקיד, לדבריו כאשר הבין את העלות הכרוכה בכך, כ-2.5 מיליון שקל. "החלטתי שמוטב לתת את הכסף לגמלאים ועברתי לסיעה החדשה", אמר.

 

שרוני הדגיש ש"אין כל קשר בין הקמת הסיעה החדשה לחקירה נגד ראש הממשלה". לדבריו,

המו"מ עם גידמאק החל רק לפני שבועיים. הוא טען עוד כי ההחלטה להקים את הסיעה החדשה היא "צעד היסטורי שעוד ידובר בו רבות".

 

"התאכזבתי מהסיעה ובעיקר מראשה, השר רפי איתן, שמתעסק במספר גדול של נושאים אבל מזניח את הבעיות הקשות של ציבור הגמלאים", אמר. הוא ציין את יוזמתו להגדיל את קצבאות הזיקנה והצמדתן לשכר הממוצע במשק, בחוק שעבר קריאה ראשונה, אבל בעקבותיו חברי הסיעה והשר איתן "בגדו בציבור הגמלאים כשטירפדו את החוק כדי לרצות את משרד האוצר ואת ראש הממשלה".

 

שרוני הודח בעקבות ניסיון החקיקה מתפקידיו ומראשות הסיעה, והיום מנה את התנאים להשתתפותם בכל קואליציה עתידית. בין היתר, מדובר על הגדלת קצבאות הזקנה, ביטול דמי הניהול בקרנות הפנסיה, ביטול התשלום לתרופות לניצולי השואה והנחות נוספות.

 

אולמרט צפוי להיפגש בקרוב עם גאידמק

יו"ר המפלגה, רפי איתן, אמר בעקבות פרישת השלושה: "זוהי בגידה של ממש. לא לזה ציפו בוחרי מפלתגת גיל. הם לא ציפו להכניס את גאידמק לכנסת".

 

ח"כ שרוני הודיע בשבוע שעבר על פרישתו מסיעת הגמלאים, וקיים לאחרונה משא ומתן עם גאידמק. אמש החליטו גם חברי הכנסת אלחנן גלזר ושרה מרום-שלו להצטרף לשרוני, ולפרוש מהסיעה.

 

הפיכתם של פורשי הגמלאים לחלק ממפלגתו של גאידמק, תעניק למיליארדר אחיזה ממשית בפוליטיקה הישראלית. למרות שהוא עצמו לא עמד בינתיים לבחירה,

 הוא יהפוך לבעל השפעה ולשותף מלא לניהול הסיעה החדשה בכנסת. גאידמק הודיע כי בכוונתו להגיע לישיבות הסיעה בכנסת, ולהשתתף בדיונים.

 

כניסתו של גאידמק לפוליטיקה בדלת האחורית, הפכה אותו בין לילה לדמות מחוזרת על ידי הפוליטיקאים. אולמרט, שהקואליציה שלו הצטמקה בגלל פרישתם של שלושת הגמלאים מסיעתם, מנהל מגעים עם גאידמק. ההערכה היא כי בעתיד הקרוב תתקיים גם פגישה בין השניים, כדי לבחון את האפשרות לשתף פעולה בכנסת ואולי אפילו בממשלה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גאידמק, היום. "סולידריות עם הממשלה"
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
שרוני. "אין קשר לחקירת אולמרט"
צילום: גיל יוחנן
איתן. "בגידה"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים