שתף קטע נבחר

דודו והאורנג'דה

דודו טופז הפך עז למתוק כשהמיר את פליטת הפה שלו בעצרת המערך למופע יחיד מצליח. מהמופע הזה תזכר לעד המשפחה שאהבה (לאכול) את חיק הטבע, ובעיקר משה, שלא הפסיק לכמוה אל האורנג'דה

ב-1984 יצא דודו טופז עם מופע היחיד המצליח שלו, "פליטת פה". את השם קיבל המופע מתקרית פחות נעימה שפקדה את טופז ב-1981, וקיבלה מאוחר יותר את השם "נאום הצ'חצ'חים" - טופז נאם בכנס העצרת של מפלגת "המערך" בככר מלכי ישראל, וכינה את בוחרי הליכוד "צ'חצ'חים". האמירה גררה תגובה חריפה מצד מנחם בגין, שהתמודד באותה שנה על ראשות הממשלה, איומים וביטולי הופעות. טופז התנצל, ומאוחר יותר יצא עם מופע היחיד שהפך להצלחה גדולה.

 

אחד המערכונים הזכורים מהמופע הוא "טיול לשבת", המוכר יותר בשם "משה והאורנג'דה". טופז פורט על עצב יהודי חשוף - הצורך לאכול, הרבה, כדי שלא יחסר, ולדעת שלאורך כל הדרך מחכות נקודות יציאה עם מזון - והופך אותו בכשרון למערכון סאטירי. המערכון הזה מבוסס - איך לא - על סיפור אמיתי.

 

"את רוב החומר במופע היחיד 'פליטת פה' כתבתי לבד או עם יואל ריפל", מספר טופז. "אבל אז החלטתי לפנות לבחור שקוראים לו מנחם זילברמן, ואז התחלנו להיפגש כדי לכתוב מערכון. נפגשנו פעם אחת באילת אצלו בבית, לא יצא כלום. אחר כך אצלי בבית, לא יצא כלום. ואז הוא אמר לי 'אני נוסע עם הבן שלי דין, לקיבוץ מסדה, על שפת הכינרת, בוא לשם נעביר ערב נראה אולי יצא משהו. ולמחרת ניסע יחד לחרמון'.

 

"באתי אליו לקיבוץ עם חברה שלי מאז, שקראו לה אילנה, ישבנו כל הערב - לא יצא כלום. בבוקר קמנו לנסוע לחרמון. הלכנו לחדר אוכל, אכלנו ארוחת בוקר, התחלנו לנסוע. בראש פינה הבן שלו אמר אני צמא, נכנסנו לקיוסק, קנינו שתייה והוא שאל אם יש אורנג'דה. צחקנו. לא יודע אפילו למה, היה מצחיק.

 

"המשכנו לנסוע, הבן של מנחם אמר רגע, בא לי גם ממתקים. עצרנו בקיוסק הבא, קנינו לו ממתקים. המשכנו הלאה, הגענו לחרמון, האתר היה סגור אבל מנחם אמר 'יש פה מסעדה לבנונית מצוינת, מג'דל סמש'. נכנסנו למסעדה, אכלנו ארוחת עשר. סטיק ושישליק וקבב. כשיצאנו משם בדרך חזרה, הבן שלו אמר אני צמא, נכנסנו לאיזה קיבוץ, ועוד פעם הוא ביקש אורגנג'דה. המשכנו הלאה, עברנו על מסעדת .. הדגים משהו, מנחם אמר יש פה דגים לא נורמלים, השעה היתה 12 בצהריים, זמן לארוחת צהריים.

 

"אכלנו דגים, יצאנו משם, הבן שלו אמר אני צמא. אמרתי לו 'תן לי לנחש, אתה רוצה אורנג'דה'. ואז אמרתי למנחם 'בואנה, זה רעיון למערכון, על המשפחות האלה שיוצאות לטייל בשבת בבוקר, ובמקום לצאת לחיק הטבע הן לוקחות את המטבח על הגג, ועושות פיקניק בצומת ארלורוזוב בכביש חיפה. ואז מנחם ישב מאחורה עם דין, אני מקדימה עם אילנה, ומנחם כתב ואני התגלגלתי מצחוק והוספתי כמה בדיחות משלי.

 

"אז הגענו לקיבוץ אילת השחר, ועמדו שם בכניסה למשק שתי חברות משק - נשבע לך שכל מילה נכונה. אמרתי לו 'רגע אני חייב לבדוק עליהן אם המערכון מצחיק'. יצאנו מהאוטו קראתי להם את המערכון 'אנחנו במשפחה אוהבים את חיק הטבע, כל שבת יוצאים טיול', הן התגלגלו מצחוק, אמרתי למנחם 'יש לנו מערכון פגז', ואז דין אמר 'אבל איפה האורנג'דה', ואמרתי לו 'דין, אתה הולך לככב במערכון. אבל הפעם יקראו לך משה'.

 

"התוכנית רצה 400 פעם היתה השלאגר הכי גדול, ואני מאוד גאה שאנשים עד היום זוכרים את זה, כי זה אמיתי".

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טופז. פורט על עצב יהודי
צילום: סער יעקב, לע"מ
בגין. ניצח בבחירות
צילום: סער יעקב, לע"מ
לאתר ההטבות
מומלצים