שתף קטע נבחר

צרפת: הערותיו של לה פן על השואה יחקרו

הרשויות בצרפת פתחו בחקירה בעקבות התבטאותו של מנהיג הימין הקיצוני ז'אן מרי לה פן, לפיה תאי הגזים היו "פרט שולי בהיסטוריה". בהודעה שפרסם משרד התובע הכללי בפריז נכתב כי החוקרים בודקים אם דבריו מבטאים תמיכה בפשעים נגד האנושות וגובלת בהסתה

משרד התובע הכללי בפריז הודיע כי בכוונתו לפתוח בחקירה נגד מנהיג מפלגת "החזית הלאומית", ז'אן מרי לה פן בחשד כי "ערער על פשעים שבוצעו נגד האנושות והסית לשנאה גזענית". כך נכתב בהודעה שפרסם אתמול (יום ד') המשרד.

 

לה פן עורר סערה בארצו לפני כשבועיים כששב על טענתו כי תאי הגזים בהם עשו הנאצים שימוש הם "פרט שולי בתולדות מלחמת העולם השנייה". בראיון למגזין הצרפתי "ברטון" אמר מנהיג הימין הקיצוני הקשיש: "בעבר אמרתי שתאי הגזים הם פרט שולי בהיסטוריה של מלחמת העולם השנייה. גם היום עבורי זה מאוד ברור".

 

בהתייחס להערת הכתב לכך שהנאצים גירשו אנשים למחנות כדי להרוג אותם, ענה לה פן: "זה מה שאתה מאמין. אינני מרגיש מחוייב להיצמד לכך. אני סבור שבאושוויץ פעל מפעל של חברת 'IG פארבן' ועבדו בו 80 אלף בני אדם. למיטב ידיעתי הם לא הומתו בגז ואז נשרפו".

 

במפלגת "החזית הלאומית" מיהרו להתנער מהדברים. בתו של לה פן, המשמשת כסגניתו במפלגה, הרחיקה עצמה מהערת אביה. חבר אחר במפלגה, לואיס אליוט, אמר כי השקפתו "לא משקפת בשום צורה שהיא את הקו הפוליטי של מפלגת החזית הלאומית".

 

הפה הגדול של לה פן סיבך אותו גם בעבר בהתבטאויות שנויות במחלוקת. בשנת 1987 נאלץ הפוליטיקאי הצרפתי לשלם קנס בסכום של 183,200 אירו לאחר שהמעיט בחשיבות השואה וטען לראשונה בראיון רדיו את הטענה עליה חזר בפני המגזין, כי תאי הגזים באושווייץ הם פרט שולי בהיסטוריה של מלחמת העולם השנייה.

 

במקרה אחר נשפט לשלושה חודשי מאסר לאחר שהורשע

בהכחשת פשעים נגד האנושות ובשותפות לדבר עבירה, בכך שמחל על פשעי מלחמה בראיון שהעניק למגזין ימין קיצוני ב-2005. זאת לאחר שתיאר את הכיבוש הנאצי בצרפת כ"לא בלתי הומני בצורה יוצאת דופן".

  

ארגונים יהודיים הגיבו בזעם רב לדבריו של לה פן. ארגון הסטודנטיטם היהודי (UEJF) וארגון "הצעירים הסוציאליסטים" הודיעו כי ינקטו נגד מנהיג "החזית הלאומית" בפעולות משפטיות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
לה פן, האם יקנס שוב?
צילום: איי אף פי
מומלצים