שתף קטע נבחר

אתם בחרתם: הרב קוק - "דמות ה-60" היהודית

אלפי גולשים השתתפו השבוע במשאל האישים של ynet-גשר, וקבעו: המנהיג הציוני-דתי הוא האיש שהשפיע יותר מכולם על זהותה היהודית של המדינה. ועוד בתוצאות: הרצל רק רביעי ותיקו בין הרב שך לשולמית אלוני. ועוד בסקר מיוחד: מי הכי השפיע - קציני הצבא, אנשי רוח או הרבנים?

הרב אברהם יצחק הכהן קוק הוא האיש שתרם יותר מאחרים לבנייתה ועיצובה של מדינת ישראל כמדינת יהודית – כך עולה מתוצאות המשאל הראשון של "מצעדי ה-60". אלפים רבים של גולשים השתתפו בשבוע האחרון בפרויקט ynet ועמותת גשר קבעו כי מנהיג הציונות הדתית השפיע יותר מכולם על יהדותה של המדינה, אף שלא זכה לראות בהקמתה. למקום השני הגיע דוד בן גוריון, שהכריז על הקמת מדינת ישראל והיה מנהיגה הראשון, ובמקום השלישי - אחרון אדמו"רי חב"ד, הרב מנחם מנדל שניאורסון (שנודע בכינויו הרבי מלובביץ'). את חוזה המדינה, בנימין זאב הרצל, דרגו הגולשים רק במקום הרביעי.

 

התוצאות הסופיות:

 

  1. הרב קוק – 28%
  2. דוד בן גוריון – 22%
  3. האדמו"ר מחב"ד – 18%
  4. בנימין זאב הרצל – 8%
  5. הרב עובדיה יוסף – 6%

 

אחריהם ברשימה: פרופ' ישעיהו ליבוביץ' במקום ה-6, הרב אלעזר מנחם שך ושולמית אלוני קיבלו אותו מספר נקודות ומדורגים במקומות 7 ו-8, וחנה סנש וחיים נחמן ביאליק נועלים יחד את עשרת הגדולים. 

 

התיזה: למדינה משמעות דתית

הראי"ה קוק (1865-1935) נולד בלטביה. הוא כיהן כרב ראשי בארץ ישראל וכתב ספרים רבים בתחומי הגות, הלכה ושירה - כתבים המבטאים עומק מחשבה אדיר ומורכב. הרב תרם תרומה רבת השפעה לציונות הדתית מאז ועד היום, הקים את ישיבת "מרכז הרב" אשר פועלת עד ימינו.

 

בספרו "אורות ישראל" קבע הרב קוק כי למדינת ישראל (שטרם הוקמה) משמעות דתית, וכתב: "אין המדינה האושר העליון של האדם. זה ניתן להיאמר במדינה רגילה... מה שאין כן מדינה שהיא ביסודה אידיאלית... מדינה זו היא באמת היותר עליונה בסולם האושר, ומדינה זו היא מדינתנו, מדינת ישראל, יסוד כסא ד' בעולם, שכל חפצה הוא שיהיה ה' אחד ושמו אחד...".

 

איזו קבוצה הכי משפיעה?

במקביל למשאל הגולשים בוצע גם הסקר הטלפוני השבועי של ynet-גשר. הוא נערך על ידי מכון מותגים בקרב מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת דוברת העברית בישראל.

 

בשאלה הראשונה נשאלו המשתתפים איזו הקבוצה השפיעה יותר מאחרות על אופיה היהודי של המדינה. 24% בחרו באנשי הצבא, 21% ברבנים, 20% במדינאים ו-16% בלבד סבורים כי אנשי התרבות והרוח השפיעו יותר מכולם. עם זאת, כשנדרשו הנשאלים לבחור באחת הקבוצות כמודל עבור הילדים הם בחרו באנשי הרוח במקום הראשון עם 31%. אחריהם ברשימה: אנשי הצבא עם 20%, הרבנים עם 16% והמדינאים במקום האחרון עם 6% בלבד.

 

מנכ"לית גשר מפעלים חינוכיים שושי בקר אמרה: "אלה שנתפסים כמודל להזדהות עבוד דור העתיד אינם בהכרח מי שהשפיעו על אופייה היהודי של מדינת ישראל. בהקשר זה בולט חוסר ההערכה כלפי המדינאים, וניכרת שאיפה ברורה להעצמת מקומם של אנשי התרבות והרוח בעתיד.

  

"הייתי מקדישה מאמצים חינוכיים, בבית ובמערכת החינוך, כדי ליצור הכרות מעמיקה עם יוצרים ואנשי רוח מהתרבות היהודית והישראלית, ולא להשאיר את מודל ההערכה ל'כוכבים נולדים' למיניהם". 

פורסם לראשונה 07/05/2008 19:00

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב קוק
בן גוריון
צילום: AFP
צילום: שאול גולן
הרבי מלובביץ'
צילום: שאול גולן
צילום: איי פי
חוזה המדינה. בנימין זאב
צילום: איי פי
הרב עובדיה יוסף
צילום: גיל יוחנן
מומלצים