שתף קטע נבחר

מחיר הנפט עלה בשנה האחרונה ב-96%

מחירה של חבית נפט למסירה ביוני נסגר בבורסת הסחורות בניו-יורק ברמה של 123.69 דולר; למרות המחיר הגבוה אומרים באופ"ק כי בשוק "אין כל מחסור בנפט"

מחיר הנפט נסחר הערב (יום ה') במסחר בניו יורק סביב רמה של 123 דולר לחבית לאחר שאופ"ק, קרטל יצואניות הנפט, טען שהיצע הנפט בשוק גבוה - "ללא כל ספק, אין בשוק כל מחסור בנפט", אמר עבדאללה אל באדרי, מזכ"ל אופ"ק בהודעה שפרסם ממטה הארגון בווינה.

 

מחיר חבית למסירה ביוני נסגר ברמה של 123.69 דולר - עלייה של 16 סנט ממחיר פתיחת המסחר. מחיר הנפט למסירה עתידית גבוה עתה ב-96% לעומת רמתו בתקופה המקבילה אשתקד. אופ"ק, האחראי ליותר מ-40% מתפוקת הנפט העולמית, טען שחוסר היציבות בבורסות והיחלשות הדולר עודדו את המשקיעים לרכוש חוזים עתידיים על נפט, מה שדחף את המחירים לשיאים.

 

אמש עלה מחירה של חבית נפט ב-1.69 דולר, ונסגר על 123.53 דולר. משרד האנרגיה בוושינגטון דיווח אתמול כי הביקוש לנפט בארה"ב הגיע בחודש האחרון ל-20.6 מיליון חביות ליום בממוצע – עלייה של 0.1% לעומת רמתו אשתקד.

 

"אופ"ק אכן צודק מכיוון שחלק ניכר מהעליות במחיר הנפט נובע מפעילות ספקולנטים על רקע היחלשות הדולר", אמר פיל פלין, סוחר קומודיטיז (סחורות גלם) משיקאגו, בהתייחסו לטענה של אופ"ק כי היצע הנפט גבוה. "אין ספק, שהעלייה במחיר הנפט אינה נובעת ממחסור פיזי בנפט", הוסיף פלין. 

 

מחיר הנפט מסוג ברנט למסירה ביוני ירד ב-0.8% לרמה של 121.36 דולר במסחר בלונדון. במהלך המסחר הגיע מחיר הברנט לרמה של 121.79 דולר לחבית – שיא של כל הזמנים.

 


פורסם לראשונה 08/05/2008 20:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחיר הנפט: עלייה של 96% בשנה
צילום: רויטרס
מומלצים