שתף קטע נבחר

אולמרט יטען: טלנסקי מאוים? לא יעלה על הדעת

ראש הממשלה קיים בסוף השבוע התייעצויות עם עורכי דינו, שיגישו השבוע עתירה לבג"ץ בניסיון למנוע גביית העדות המוקדמת מטלנסקי. "לא יעלה על הדעת שבבית משפט בישראל תשמע טענה כזו נגד ראש הממשלה" - הגיבו אנשי אולמרט לדברי פרקליט המדינה לפיהם "טלנסקי חושש לפגיעה בו". אחרי חקירות נוספות - יחל שלב העימותים

"מוטב שהטענה שאולמרט יפגע בטלנסקי לא הייתה באה לעולם, היא אינה מוסיפה כבוד למי שטען אותה ולמדינת ישראל", כך יטענו עורכי דינו של ראש הממשלה אהוד אולמרט בפני בג"ץ, בעתירה שהם עתידים להגיש השבוע. העתירה תדרוש לבטל את ההחלטה של בית המשפט המחוזי בירושלים לאפשר מתן עדות מוקדמת של מגייס הכספים, מוריס טלנסקי.

 

לדברי גורמים משפטיים המקורבים לראש הממשלה, אחת הטענות עליה התבסס בית המשפט המחוזי, הינה טענתו של טלנסקי שראש הממשלה עלול לפגוע בו - טענה שנמסרה מפי פרקליט המדינה, משה לדור,

ושימשה אחד הנימוקים לבקשה לגביית העדות. גורמים אלה אישרו הלילה ל-ynet שראש הממשלה מתכוון לעתור לבית המשפט העליון, בין היתר בגלל טענה זו.

 

בימים הקרובים צפויה המשטרה להמשיך לחקור מעורבים בפרשה. ראש לשכתו של אולמרט לשעבר, שולה זקן, ועורך הדין אורי מסר, צפויים להיחקר לפחות עוד פעם אחת. גם ראש הממשלה צפוי להיחקר שנית, אך ככל הנראה לא בשבוע הבא. השלב הבא בפרשה יהיה לעמת בין המעורבים. 

 

ראש הממשלה חשוד בקבלת כספים שלא כדין, בתקופות כהונתו כראש עיריית ירושלים וכשר התמ"ת. על-פי החשד אולמרט קיבל לאורך זמן מעטפות עם כסף מזומן - ככל הנראה מאות אלפי דולרים.

 

ראש הממשלה טען כי כל מעשיו נעשו כחלק מגיוס תרומות חוקי למערכות הבחירות שבהן היה מעורב. "לא היו פסול בתרומות שגויסו עבורי, כשהתמודדתי לעיריית ירושלים ובליכוד. הנושא הועבר לעו"ד אורי מסר והוא טיפל בכספים", אמר במסיבת עיתונאים שכונסה במעונו הרשמי בירושלים.

 

עוד בעתירה: טענה לנזק תודעתי בבית המשפט

לקראת שלב העדות המוקדמת של טלנסקי - שאמורה לשמש כעדות לכל דבר במשפט עתידי - צפויים עורכי הדין של אולמרט ושולה זקן לקבל את חומר הראיות כדי שיוכלו לבצע חקירה נגדית. בינתיים, בשל העתירה המתוכננת לבג"ץ, גם העברת החומר תתעכב.

 

הגורמים המשפטיים המקורבים לאולמרט אמרו הלילה שטענתו של טלנסקי לחשש לפגיעה בו מיותרת ו"למותר לציין שחסרת כל בסיס. לא יעלה על הדעת שבבית משפט של מדינת ישראל תשמע טענה כזאת כנגד ראש ממשלה".

 

במהלך סוף השבוע נערכו התייעצויות בין ראש הממשלה לפרקליטיו, עורכי הדין אלי זוהר ורועי בלכר. בין הטענות שהם צפויים לשלב בעתירה: מניעת הליך חקירה הוגן מראש הממשלה, אשר יתייצב מול עדות חתומה, בלא יכולת לעמת את העד עם גרסת ראש הממשלה. טענה אחרת היא שהעדות המוקדמת, אשר תינתן בדלתיים פתוחות ותפורסם לעיני הציבור, תגרום נזק תודעתי הן בבית המשפט והן בקרב הציבור.

 

עורכי הדין בלכר וזוהר טרם קבעו את מועד הגשת העתירה בשם ראש הממשלה לבג"ץ, אך לפי ההערכה זו תוגש במהלך השבוע, ותידון בהקדם. ההישג המיידי מהגשת העתירה היא דחיית מתן העדות של טלנסקי, המבקש להעיד מוקדם ככל האפשר כדי לשוב לביתו בלונג-איילנד שבניו-יורק. ההישג השני, לא פחות חשוב מבחינת אולמרט ופרקליטיו, הוא העברת מסריהם במאבק המשפטי-חקירתי, באמצעות הדיון בבית המשפט העליון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אולמרט. יוצא לקרב
צילום: AFP
לדור. טענה לא ראויה?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים