שתף קטע נבחר

המסר של אולמרט למסר

מסיבת העיתונאים הבהולה שכינס ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בשעת ערב מאוחרת סיפקה לו הזדמנות להתגונן, אחרי ים השמועות, וגם לשלוח מסר למי שהיה יד ימינו

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, היה זקוק למסיבת העיתונאים שכינס אמש כאוויר לנשימה. במשך שבוע הוא נאלץ לשתוק, בלי יכולת אמיתית להגיב על חרושת השמועות. כשניתנה לו ההזדמנות לומר את שלו, הוא סיפק שתי כותרות עיקריות - כל אחת מהן בעלת משמעויות שונות: האחת, שיתפטר אם יוגש נגדו כתב אישום, והשניה, שהוא מטיל אחריות יותר ממרומזת על עו"ד אורי מסר, חברו משכבר הימים, האיש שנמצא משוטט לפני ימים אחדים בנתיבי איילון לאחר שנעלם. 

 

ההודעה כי יתפטר היא פוליטית בעיקרה. אולמרט יודע כי כל זמן שהפרשה תיחקר, המערכת הפוליטית תלעס את התפטרותו ללא הרף. ההבטחה להתפטר תסיר ממנו את הלחץ, ותעביר את הדיון הפוליטי למגרש ההיפותטי של "מה יקרה אם...". במובן זה, לפחות, הלחץ מראש הממשלה יורד: בקדימה יוכלו להתייצב מאחוריו ולהגן על זכותו להתגונן ולהוכיח את חפותו.


אורי מסר תועד באחרונה צועד באמצע נתיבי איילון (צילום: מוטי קמחי, הארץ)

 

במפלגת העבודה ימשיכו להיזהר ולאפשר לחקירה להיגמר. הרי אף אחד לא מספיק חובבן כדי להמר על עתידו הפוליטי של אולמרט, שכבר קלקל לכמה מיריביו את התוכניות בשנתיים האחרונות. וכשאנשי קדימה מגינים על הראש, והעבודה לא בורחת מהקואליציה - אפשר למשוך עוד כמה שבועות, אם לא חודשים. כתב אישום נגד ראש ממשלה הוא לא דבר פשוט, והיועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, עשוי לקחת את הזמן לפני שיחתום על טופס השחרור של אולמרט.

 

באשר לעו"ד אורי מסר, הסיפור מורכב יותר, וייקח עוד זמן עד שיתברר מה מסתתר מאחורי ההודעה של אולמרט. "כספי התרומות הועברו לעו"ד אורי מסר...אין בליבי ספק, כי עו"ד מסר ניהל את הכספים לפי מיטב כישוריו המקצועיים וחזקה כי עשה כן בהתאם למגבלות החוק", אמר אמש אולמרט בטון שקשה היה להגדיר אותו כחברי. למרות שאמר כי יתפטר, אולמרט יודע שכדי להגיש כתב אישום נגד ראש ממשלה מכהן, הפרקליטות זקוקה לראיות מוצקות, לעדויות ולעדים אמינים. הטלת האחריות לניהול הכספים על מסר מעוררת כמה שאלות ותהיות, בעיקר לנוכח מצבו הלא לגמרי ברור של מסר עצמו.

 

מכל מקום, הסרת צו איסור הפרסום וההודעה שמסר ראש הממשלה, אהוד אולמרט, עדיין לא חיסלו את כל סימני השאלה המרחפים מעל הפרשה שמטלטלת מזה שבוע את המדינה. כצפוי, כל צד עשה אמש את שלו: המשטרה פרסמה שאולמרט נחקר בחשד שקיבל כספים שלא כדין, ואילו ראש הממשלה נשבע מול עיני הציבור שמעולם לא קיבל שוחד.  

 

בשבועות הקרובים, הפרשייה צפויה להמשיך ולעורר סערות, פוליטיות ואחרות. עם הסרת צו איסור הפרסום, צפויים הניסיונות להטות את דעת הקהל לתפוס תאוצה. כבר בימים הקרובים יתעוררו שאלות לגבי אופיו, כישוריו, אמינותו, הצלחותיו ועברו של מגייס המיליונים, משה טלנסקי. מבחינה פוליטית, אולמרט בינתיים מחוסן. אז נכון שנראה כאילו שהחתול הפוליטי בעל תשע הנשמות כבר בזבז שמונה מהן, אבל אולמרט עוד לא ויתר על הקרב. הוא עייף, הוא מותש, הוא כמעט על הקרשים, אבל מתכוון להיאבק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סימני שאלה סביב פרשת אולמרט
צילום: גיל יוחנן
רמז לאחריות של אורי מסר
באדיבות העיר, כל העיר
פרשת טלנסקי
צילום: גיא אסיאג
מומלצים