שתף קטע נבחר

מתה אירנה סנדלר, שהצילה 2,500 ילדים בשואה

חסידת אומות עולם, אירנה סנדלר, מתה בבית החולים בפולין בגיל 98. במלחמת העולם השנייה הבריחה 2,500 ילדים יהודים מהגטו וגם כשנתפסה על-ידי הנאצים ועונתה, סירבה לחשוף את שמותיהם. "כל ילד שהצלתי בתקופת המלחמה הוא הצדקה לעצם היותי חיה", אמרה בעבר

חסידת אומות העולם, אירנה סנדלר, שהצילה 2,500 ילדים יהודים בתקופת השואה, הלכה הבוקר (יום ב') לעולמה. סנדלר, בת 98 במותה, קיבלה בעבר פרסים ואותות על האומץ שהפגינה במהלך מלחמת העולם השנייה. בתה של סנדלר סיפרה לעיתונאים כי אמה מתה בבית החולים של ורשה.

 

אשתקד זכתה סנדלר באות כבוד מטעם הפרלמנט הפולני. ב-2003 זכתה סנדלר במסדר הכבוד הראשון במעלה של פולין, מסדר הנשר הלבן. את אות הכבוד קיבלה סנדלר בבית האבות בו היא מתגוררת.

 

כשהיא ישובה בכסא גלגלים ונתמכת על-ידי חבריה, אמרה סנדלר כי היא מקדישה את הפרס לאנשים שעזרו לה במהלך שנות המלחמה ולאלו שאינם עוד בין החיים. "כל ילד שהצלתי בתקופת המלחמה הוא הצדקה לעצם היותי חיה", אמרה בהתרגשות.

 

נעצרה בידי הנאצים ולא הסגירה את הילדים

בזמן מלחמת העולם השניה עמדה סנדלר בראש אגף הילדים של המחתרת הפולנית "זגוטה". במסגרת עבודתה כאחות, נכנסה סנדלר אל תוך גטו וורשה, ושכנעה את ההורים כי תוכל למצוא עתיד טוב יותר לילדיהם מחוץ לחומות הגטו. במהלך השנים 1942 ו-1943, הבריחה סנדלר אלפי ילדים מהגטו, ושיכנה אותם במשפחות פולניות.

 

את שמות הילדים שהצילה, רשמה סנדלר על פתקים אותם קברה בחצר ליד מקום מגוריה,

זאת על מנת שהוריהם יוכלו לאתרם לאחר המלחמה. בסוף שנת 1943 נעצרה סנדלר על ידי הנאצים. על אף מסכת ההתעללויות בה העבירו אותה חוקריה, סירבה סנדלר לגלות את שמות הילדים או את מיקום הפתקים.

 

קהילת יהודי פולין, שמנתה לפני המלחמה כ-3.5 מיליוני בני אדם הושמדה כמעט כליל במהלך השואה. בשנת 1965 הוכרה רשמית מטעם מוסד "יד ושם" כחסידת אומות העולם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
סנדלר. הבריחה ילדים מהגטו
צילום: איי פי
מומלצים