שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ‏כיצד מתמיינים תאי גזע עובריים
  ד"ר ערן משורר מהאוניברסיטה העברית וצוותו, הצליחו לגלות כיצד מתמיינים תאי גזע עובריים

   

  תאי גזע עובריים הם תאים ראשוניים של העובר הנוצרים ביום הרביעי להתפתחותו. ביכולתם להתמיין, לפי הסביבה שבה הם יהיו, לתאים מרקמות שונות (כגון :תאי עור, תאי עצם, תאי מערכת הדם ועוד). המנגנון האחראי על יכולתו של תא להתפתח לכל תא מתאי הגוף, אינו ידוע ברובו. ד"ר ערן משורר מהפקולטה למדעי הטבע באוניברסיטה העברית, ששיתף פעולה עם מספר קבוצות מחקר בעולם, הצליח לענות על אחת מהשאלות המרכזיות המעסיקות חוקרים כיום בתחום - מהו האופן בו מתמיינים תאי גזע.

   


  התחלקות תאי גזע (צילום: ערן משורר)

   

  ידוע כי כל תאי הגוף מכילים את אותם גנים. ההבדלים בין התאים נובעים מכך שבכל סוג של תא "מתבטאת" סידרה אחרת של גנים (התבטאות גן פירושה, יצירת החלבון המיועד לאותו גן). באופן תיאורטי ישנן שתי אפשרויות להתמיינות של תאי גזע: האחת – תא הגזע יבטא מלכתחילה באופן בלעדי את הגנים הדרושים לו לייעודו הסופי. השנייה – תא הגזע יבטא גנים רבים ללא אבחנה ותוך כדי התמיינות הוא ידכא את ביטוי הגנים שאינם נדרשים. כיום אחת מהשאלות המרכזיות המעסיקות חוקרים בתחום היא מהו האופן בו מתמיינים תאי הגזע.

   

  ד"ר ערן משורר גילה שתאי גזע מבטאים מגוון עשיר מאוד של גנים, שמרביתם אמורים להופיע בתאים ממוינים בלבד. במחקרו הצליח ד"ר משורר להוכיח כי התמיינות לסוג תא מסוים גוררת אחריה השתקה של גנים שאינם רלוונטיים לתא מסוים זה. כמו כן, מתבטאים בתאי הגזע חלקים נרחבים של דנ"א אשר מושתקים בתאים מסוג אחר. כלומר, ניתן לומר שתאי גזע שומרים לעצמם את הזכות להחליט ברגע האחרון לאיזה סוג של תאים הם יתמיינו.

   

  קבוצת המחקר כללה את: סול עפרוני, טום מיסטלי, רונאלד מקיי, סטוארט לה-גריס וקנת' בוטואו מהמכון הלאומי לבריאות (NIH) בארה"ב , תומאס ג'ינג'ראס מחברת יצרנית שבבי הדנ"א אפימטריקס ודייויד באזט-ג'ונס מביה"ח לילדים, טורונטו, קנדה. מאמרו של ד"ר ערן משורר התפרסם בסוף השבוע בכתב העת המדעי היוקרתי Cell Stem Cell.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "‏כיצד מתמיינים תאי גזע עובריים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים