שתף קטע נבחר

גיורת, את החוליה החלשה

אחרי פסיקת בית הדין הגדול, מספיק לטעון שבן הזוג גויר על ידי הרב דרוקמן - והופ, הנישואין בטלים וכל הרכוש שלך. מזל שיש את בג"ץ שיעשה קצת סדר בעניין

פסק הדין של בית הדין הגדול לפיו מגויירים שאינם שומרי מצוות - גיורם בטל, העלה אפשרויות נוספות להתעללות בגרים:  רות (שם בדוי) עלתה לארץ עם הוריה ואחותה. אביה היה יהודי מפולין שנשא אישה נוכריה ולאחר עלייתם לארץ פתחו האם ושתי בנותיה בהליכי גיור. רות עברה גיור אורתודוכסי במדינת ישראל, בהיותה נערה בת 15. שנים אחר נישאה לבחיר ליבה ולימים, משלא עלו יפה נישואיהם, הגיעו השניים לבית הדין הרבני לגירושין ולחלוקת הרכוש.

 

בית הדין שמע טענות בדבר מעשים מכוערים של האשה, והחליט כי עליה להתגרש מבעלה. בהחלטה נוספת קבע כי "הואיל ולדברי הבעל האשה מסרבת למלא החלטת בית הדין... ותשובתה היתה לא לעניין ולא סיפקה את בית הדין, נעתר בית הדין לבקשת הבעל ומוציא פסק דין להשלמת פסק הדין הקודם. בית הדין קובע בזה כי כל הכספים, חסכונות בבנקים, זכויות ומיטלטלין שבדירה בנכסי דלא ניידי, מניה ב'אגד' הרשומים על שם הבעל, שייכים לו - ולאשה אין כל זכות ברכוש הרשום על שם הבעל בלבד".

 

רות ערערה על החלטות אלו לבית הדין הגדול, ושם קבעו להשאיר את ההחלטה לעניין הגט על כנה, ולקבל את ערעורה בעניין רכוש הבעל. בית הדין הגדול קבע כי על בית הדין האזורי לפסוק בעניין הרכוש רק לאחר שיישמעו טענותיה של האשה. עד כאן זה מספיק גרוע, אבל מכן מתחיל החלק ההזוי.

 

האשה הגישה את רשימת תביעותיה מן הרכוש המשותף, כפי שנצטוותה על ידי בית הדין הגדול. לאחר שקוים דיון בעניין החליט בית הדין כי הצדדים מחויבים מיד לערוך גט לחומרא, וכי אין לאישה כל זכויות ברכוש בעלה.

 

ולמה זאת? בית הדין גילה כי האשה היא גיורת, והחליט לתחקר אותה בנוגע לשמירת המצוות שלה. מאחר ששמע בית הדין כי האישה אוכלת טריפה, לא שומרת שבת ולא הולכת למקווה, קבע כי גיורה היה במרמה, הוא בטל ומבוטל, והנישואין שנערכו בינה לבין בעלה בטלים ומבוטלים, ואין לה שום זכות ברכוש בעלה.

 

דרך קיצור

הסיפור הזה לא קרה אתמול, אך לא נס ליחו. זאת משום שמסתבר שכל אדם הבא להתגרש יכול לטעון שבן זוגו המגויר אינו שומר מצוות, ובשל כך נישואיהם מבוטלים, ולצד השני לא מגיעות שום זכויות מן הרכוש הרשום של שמו. כעת, אחרי פסק הדין המדובר של הרב שרמן, אפילו אין צורך להוכיח שבן הזוג אינו שומר מצוות. מספיק לטעון שהוא גויר משנת 1999 על ידי הרב דרוקמן או הרב אביאור, והופ - כל הרכוש שלך.

 

זה ברור ומובן שקל לפגוע בחולייה החלשה של החברה – המתגיירים. קשה להאמין שהדברים נעשים בשם הדת ועל ידי אנשים המתיימרים לייצגה.

 

בסופו של דבר, העניין הובא בפני בג"ץ, שהורה לבטל את ההחלטה של בית הדין הרבני. מבלי להתייחס לעצם ביטול הגיור, פסק בג"ץ כי ברגע שבית הדין קבע לשלול את יהדותה של האישה הוא איבד את הסמכות שלו לדון בעניינה. קראו את זה בבג"ץ 113/84.

 

רבקה לוביץ' היא טוענת רבנית העובדת ב"מרכז צדק לנשים", טל': 02-5664390

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית הדין הרבני. בלי זכויות ברכוש
צילום: דורון גולן
הפגנות נגד מינוי הדיינים
צילום: דודי ועקנין
מומלצים