שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תביעה נגד דובי גל

  אבירמה גולן ומישה בלכרוביץ, יוצרי "קריוס ובקטוס", תובעים את השחקן דובי גל בגין הפרת זכויות יוצרים, בסך 600 אלף שקל

  העיתונאית והסופרת, אבירמה גולן, והמוזיקאי, מישה בלכרוביץ הגישו הבוקר לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה בסך של 600 אלף שקל נגד השחקן דובי גל וחברת ההפקות שבבעלותו. לטענת התובעים, בשנות השמונים הגתה גולן את הרעיון להפיק תכנית טלוויזיה ובעקבותיה גם הצגת ילדים על פי סיפור הילדים הסקנדינבי "קריוס ובקטוס", העוסק בשני חיידקים שמתנחלים בתוך פה של ילד וגורמים לעששת.


  עטיפת הספר. חיידקים מעוררי מחלוקת

   

  גולן כתבה את העיבוד למחזה וחיברה לו תשעה שירים שבלכרוביץ הלחין. גל לוהק להפקה שהיתה בזמנו לשלאגר. לטענת השניים הוא הפר את זכויות היוצרים שלהם כשהעלה הפקה מחודשת של ההצגה בכיכובו ובהפקת החברה שבבעלותו, זאת מבלי לתת להם קרדיט או לשלם תמלוגים.

   

  "אבירמה גולן ומישה בלכרוביץ הם בעלי זכויות היוצרים של המחזה בעברית, ומעולם לא העבירו את זכויותיהם לאחרים", אומר עו"ד נחום גבריאלי שמייצג את השניים בתביעה, "על פי הסכם עם מטה האמנים הם קיבלו תמלוגים בגין העלאת המחזה בשנים שלאחר כתיבתו, אבל אחרי שמטה האמנים פשט את הרגל בשנות התשעים, גל החל להציג את המחזה כהפקה פרטית שלו על הבמות ברחבי הארץ. כשהשניים פנו אליו בדרישה לקבלת זכויות היוצרים שלהם, הוא ענה להם שמדובר במספר מצומצם של הרצות לא סדירות".

   

  בשנת 2007 העלה גל הפקה חדשה של המחזה המקורי, שכוללת עיבודים מוזיקליים

   מחודשים שהוקלטו והופצו ברשת האינטרנט, לדברי התובעים ללא הסכמתם. כשפנו פעם נוספת לגל וביקשו קרדיט ותשלום תמלוגים, בקשתם נדחתה בטענה כי זכויות היוצרים שייכות לו וכי הוא זכאי לעבד את היצירה ככל העולה על רוחו.

   

  "מעשיו מהווים הפרת זכויות יוצרים ועשיית עושר שלא כדין כשהוא מעלה הצגות רבות בפני אולמות מלאים בלי לשלם תמלוגים", אומר בא כוחם של התובעים, שטוען להפרת זכות מוסרית של יוצרי המחזה.

   

  לצד התביעה הכספית מבקשים התובעים מבית המשפט להנפיק צו מניעה קבוע שמורה להם לחדול מהפרת זכויות היוצרים ולהשיב להם רווחים בגין הפרה. דובי גל אומר בתגובה ל-ynet: "נכון לעכשיו לא ראיתי את כתב התביעה ובכל מקרה הזכויות על המחזה שייכות לי מזה 25 שנה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חנוך גריזיצקי
  גולן. תובעת
  צילום: חנוך גריזיצקי
  לאתר ההטבות
  מומלצים