שתף קטע נבחר

ממשלת לבנון ביטלה ההחלטות נגד חיזבאללה

שבוע לאחר שהתקבלו בממשלה הלבנונית, בוטלו ההחלטות שהכעיסו את תנועת חיזבאללה ואשר גרמו לה להוציא את חמושיה לרחובות. מדובר בכניעה לדרישות החיזבאללה, ולמעשה במתן זכות וטו על החלטות הממשלה בעתיד. רשת "אל מנאר": יהיו להחלטה הזו השלכות רבות

ממשלת לבנון בראשות פואד סניורה החליטה אמש (יום ד') לבטל את שתי ההחלטות שקיבלה לפני שבוע ואשר בגינן הוציא חיזבאללה את חמושיו לרחובות לבנון - כך הודיע שר ההסברה הלבנוני, ראזי אל-ערידי, במסיבת עיתונאים ביירות.

 

מדובר בהחלטה לפטר את האחראי על הביטחון בשדה התעופה של ביירות, הגנרל ופיק שקיר, החשוד בשיתוף פעולה עם חיזבאללה והחלטה להוציא אל מחוץ לחוק את רשת התקשורת העצמאית שהקים חיזבאללה בלבנון.

רשת הטלוויזיה של חיזבאללה "אל מנאר" דיווחה עם פרסם החלטת הממשלה הערב על חגיגות ויריות שמחה בדאחיה של ביירות, מעוז התנועה. "יהיו להחלטה זו השלכות רבות", נאמר בהודעה שהקריאה קריינית הערוץ.

 

"למרות ששתי ההחלטות של הממשלה שומשו כתירוץ למעשי האלימות ולשימוש בנשק, ועם ההדגשה כי אנו מסתייגים משימוש באלימות מזויינת להשגת מטרות פוליטיות, החליטה הממשלה להסכים להצעת מפקד צבא לבנון לבטל את שתי ההחלטות (בדבר פיטור קצין הביטחון בשדה התעופה של ביירות ובעניין רשת הקשר של חיזבאללה)".

 

מדובר בכניעה לדרישות חיזבאללה ולמעשה במתן זכות וטו עתידית לחיזבאללה לבטל החלטות ממשלה שלא ייראו לרוחה. כלי תקשורת לבנוניים דיווחו כי החלטה זו התקבלה חרף לחץ סעודי כבד על ממשלת לבנון שלא להיכנע לדרישות חיזבאללה. חיזבאללה עמד על שתי הדרישות בתמורה להסרת המצור מעל לנמל התעופה וביטול המרי האזרחי עליו הכריז.

 

ביטול החלטות הממשלה עשוי להיות צעד ראשון בדרך לפתרון המשבר בן 18 החודשים בו שרויות ממשלת סניורה והאופוזיציה, אשר הותיר את לבנון ללא נשיא מאז נובמבר. לפחות 81 בני אדם נהרגו מאז פרצה האלימות לפני שבוע, במהלכה נלחמו פעילי חיזבאללה בכוחות הביטחון והשתלטו על חלקים נרחבים מהבירה ביירות.

 

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, המבקר בישראל לרגל חגיגות 60 שנות העצמאות, האשים אתמול את איראן בכך שהיא מנסה לערער את יציבות לבנון באמצעות ארגון חיזבאללה. הוא הבהיר שארה"ב עומדת לצד לבנון. מחלקת המדינה הודיעה שוושינגטון מתכננת להאיץ את העברת הסיוע לצבא לבנון ודיווחה על התייעצויות מתמשכות בין חברות מועצת הביטחון של האו"ם בנוגע למשבר.

 

מוקדם יותר נועד סניורה עם משלחת בדרג בכיר של הליגה הערבית, בה חברים שמונה שרי חוץ, בראשות ראש ממשלת קטאר שייח חמד בין ג'סים בין ג'אבר א-תאני והמזכ"ל עמרו מוסא. המשלחת הגיעה כדי לנסות לתווך הסכם לפתרון המשבר הפנימי. המצב בלבנון נרגע יחסית ביומיים האחרונים, ופעילי חיזבאללה הסירו חלק מהמחסומים בכביש המוביל לנמל התעופה כדי לאפשר למתווכים להגיע לבייירות.


פורסם לראשונה 14/05/2008 23:18

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סניורה. נכנע לחיזבאללה
צילום: AP
בוש ופרס. האשימו את איראן
צילום: אריאל ירוזולימסקי
מומלצים