שתף קטע נבחר

בה"ד חיל הים בחיפה יהפוך לשכונה

במקום הבסיס בשכונת בת גלים בעיר, תוקם שכונה ירוקה עם מרינה ואלף יחידות דיור . ההחלטה התקבלה לאחר מאבק בן 15 שנה של הירוקים בחברה הכלכלית חיפה

בשקט ציבורי יחסי אושרה התוכנית לפינוי בסיס חיל הים הסמוך לשכונת בת גלים בחיפה והקמת שכונת יוקרה במקומו. ועדת המשנה לתכנון ובנייה בחיפה אישרה את התוכנית החדשה, שלדברי גורמים המעורבים בה, עתידה לשנות את פני האזור ואף להשפיע על שוק הנדל"ן בחיפה. התוכנית עוברת כעת לעיונה של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה.

 

לפי התוכנית, שעלתה לכותרות בשנים האחרונות בעיקר בגלל מאבק הירוקים נגד התכנון לבנות מרינה במקום, ייבנו אלף יחידות דיור ליד בית החולים רמב"ם. השכונה המתוכננת עתידה לשלב בנייה לגובה בבניינים בני 14 קומות ובנייה רוויה של 6–5 קומות. הבניינים הנמוכים יותר יהיו סמוכים לקו המים. השכונה תכלול גם חניה תת־קרקעית, שטחי מסחר ומוסדות ציבור. נוסף על כך מתוכננות טיילת ומרינה קטנה. חלק בלתי נפרד מהתוכנית קובע שעל קו החוף לא תתאפשר תנועת כלי רכב.

 

את השכונה תכנן האדריכל בנימין אייזק מחיפה, שהקפיד על שני אלמנטים עיקריים: שדרה ירוקה מרכזית ההולכת ונפתחת בכיוון הים, וטיילת חוף בחזית השכונה.

 

חשיבות אסטרטגית

"אין עוד שכונה כזו בארץ. האמת, לא בטוח שיש שכונה כזו בעולם", אומר סגן ראש עיריית חיפה והממונה על מינהל הנדסה, שמואל גלבהרט, אדריכל ומתכנן ערים במקצועו. "בנוסף לאיכויות הייחודיות שלה, זהו אחד המנופים שירימו את שכונת בת גלים ויהפכו אותה למה שהיתה צריכה להיות מזמן, שכונה יוקרתית ומודרנית. גם ערך הבתים בשכונה יתחיל לעלות בעקבות התוכנית, ולמעשה, הוא כבר התחיל. המרינה המתוכננת תעשה בית ספר למרינה הרצליה".

 

מהנדס העיר חיפה אריאל וטרמן טוען שהתוכנית היא בעלת חשיבות אסטרטגית לעיר. "שכונת בת גלים נמצאת על הים אולם ערכי הקרקע לא הושפעו מהמיקום. עכשיו זה הולך להשתנות. התוכנית תפתח את הדרך למימוש ולאישור שכונה חדשה על החוף. שיווק הקרקע יהיה המנוף הכלכלי לפינוי הבסיס. לתוכנית כולה יש השפעה חיובית מאוד על כל הסביבה".

 

סגירת מעגל

 אישור התוכניות לשכונה החדשה הוא סיום מוצלח של מאבק של שנים שניהלו הירוקים בחיפה נגד הקמת מרינה באזור אחר בבת גלים, בהובלתו של גלבהרט, המכהן כיו"ר תנועת הירוקים של חיפה, פעילי ציבור בשכונה, חובבי ספורט ימי וארגוני הסביבה. החברה הכלכלית חיפה קידמה תוכנית לבניית מרינה, וגלבהרט הוביל את המאבק מאמצע שנות התשעים בטענה שמדובר במרינה של מגדלים לקבלנים ולא במרינה של סירות לשייטים.

 

לבסוף התקבלה ההחלטה כי לא תקום מרינה ב"ראש הכרמל" באזור בת גלים בחיפה. תחת זאת היא תמוקם רק בתחום שבין הנמל המערבי של חיפה לבין בניין "הקזינו" במזרח טיילת בת גלים.לדברי מפלגת הירוקים, החברה הכלכלית העמידה מול גלבהרט חזית לוחמת ואף איימה עליו בתביעה משפטית. בסופו של דבר הכריע המועצה הארצית לתכנון ובנייה דווקא בעד הצעתו של גלבהרט, והמליצה להקים מרינה בחזית בסיס חיל הים.

 

"זו סגירת מעגל, רק חבל שהיא עלתה לנו ב־15 שנה וב־15 מיליון שקל שאיבדנו", אומר גלבהרט. "המרינה בחזית הבסיס הופיעה כבר בחלופות הראשונות שהציג פרופ' יגאל צמיר, עורך תוכנית המתאר של חופי חיפה, ורוב הגורמים המקצועיים, כולל הגופים הירוקים, ראו בה חלופה מועדפת".

 

מדובר צה"ל נמסר: "בימים אלה מתבצעת עבודת מטה של מערכת הביטחון מול משרדי הממשלה הרלבנטיים ועיריית חיפה, כדי לבחון את דרכי הפעולה והמימון האפשריות לביצוע העסקה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אקי פלקסר
כאן לא בונים נמל. בת גלים
צילום: אקי פלקסר
מומלצים