שתף קטע נבחר

זירת הקניות

פינס: חוק "אוויר נקי" יעבור "עד סוף החודש"

כ-200 איש השתתפו בצעדה ברחובות מרכז תל אביב, בקריאה לקדם את החוק הסביבתי המקיף, ש"תקוע" בוועדה בכנסת כבר כשלוש שנים בשל מחלוקות בין משרדי הממשלה. ח"כ חנין: צריך להתגבר על האינטרסים הצרים שמעדיפים זיהום על פני אוויר נקי

כ-200 בני אדם צעדו היום (ו') ברחובות מרכז תל אביב תחת הכותרת "תנו לנשום אוויר נקי!". את הצעדה יזמו ארגון הסטודנטים "מגמה ירוקה", עמותת "אדם טבע ודין" וארגון "ישראל בשביל האופניים", במטרה לעודד את הממשלה לקדם את חוק" אוויר נקי לישראל" שחקיקתו בכנסת מתעכבת מאז 2005.

 

ח"כ אופיר פינס, יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת, שהשתתף בצעדה, אמר כי יפעל להעביר את החוק עד סוף החודש.

 

חוק "אוויר נקי לישראל" עבר בקריאה ראשונה בשנת 2005, ואולם מאז הוא "תקוע" בוועדת הפנים והגנת הסביבה, ונתקל בהתנגדויות מצד גורמים שונים - משרדי ממשלה וגורמי תעשייה. חרף מאמצים מצד המשרד להגנת הסביבה וגורמים אחרים, לא הצליחו עדיין משרדי הממשלה שהחוק נוגע לתחומם להגיע להסכמות בדבר סמכויות ותקציבים הדרושים ליישומו.


פעילי הארגונים בצעדה בתל אביב (צילומים: עופר עמרם) 

 


 

החוק נחשב לאחת מהבשורות הסביבתיות החשובות ביותר לאזרחי ישראל, ומטרתו להבטיח פיקוח וניטור של זיהום האוויר שיוצרים מפעלי תעשייה, תחבורה ותחנות כוח. כמו כן אמור החוק להגדיר, לראשונה, תקנים לזיהום אוויר ולקבוע אמצעי אכיפה נגד עבריינים.

 

אלא שהעיכובים הרבים בהעברת החוק, והפערים הגדולים שבין עמדות המשרדים השונים, העלו אצל ארגוני הסביבה חשש שמא ינסו הצדדים השונים להעביר את החוק תוך הגעה לפשרות שירוקנו אותו מתוכן, ויעקרו את תכליתו האמיתית. "במידה והחוק יתקבל מבלי לכלול היבטים מרכזיים וחיוניים, הרי שלא זו בלבד שהוא עלול שלא לשפר את המצב הקיים אלא אף להביא להרעתו", כתבו לאחרונה הארגונים לח"כ פינס.

 

פינס השתתף היום בצעדה, כשלצידו ח"כ דב חנין (חד"ש) יו"ר עמית של השדולה הסביבתית בכנסת שממונה על קידום החוק בוועדה ומלווה אותו בחריצות מזה זמן. פינס וחנין, וגם מנכ"ל עמותת "אדם טבע ודין" עו"ד ציפי איסר-איציק ומנכ"ל "מגמה ירוקה" גיל יעקב, חתמו במהלך הצעדה על התחייבות לדאוג כי החוק יעבור עם כמה שפחות פשרות שיפגעו במהותו וברוחו ויעקרו את תכליתו. 


 


 

"הכנסת הנוכחית חייבת להביא את עבודת החוק לידי סיומו", אמר חנין. "זה הזמן להחלטות, חייבים להתגבר על האינטרסים הצרים שמעדיפים זיהום על פני אוויר נקי. הממשלה צריכה להפסיק לגרור רגליים ולהביא את החוק לישורת האחרונה".

 

פינס אמר כי הוא מעריך שהחוק יעבור לא עד סוף מושב הכנסת - כי אם עד סוף החודש, וקרא לממשלת ישראל "לצאת מהמערה" - רמז לאותה ישיבה מפורסמת במערה בגליל, בה הביעה ממשלת ישראל את אהבתה לסביבה - ישיבה שגררה ביקורת מצד ארגוני סביבה רבים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
הבטיח. פינס
צילום: עופר עמרם
פעילי סביבה בצעדה בתל אביב
צילום: עופר עמרם
מומלצים