שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  נעמה היא השורדת

  נעמה קסרי זכתה בתואר השורדת האחרונה בגמר "הישרדות". היא זכתה בחמישה קולות של חבר השופטים. נעם טור זכה בארבעה, ודן מנו, באפס. "אם הייתי יודע הייתי מטיס אותה מזמן", הוא אמר במסיבת העיתונאים

  נעמה קסרי היא השורדת האחרונה והמנצחת בגמר "הישרדות" שהתקיים בהיכל נוקיה ביד אליהו. חמישה קולות של חברי חבר המושבעים הוענקו לה, לעומת ארבעה שקיבל מהם נעם טור. ליה, ורה, שחר ויעל - הצביעו לנעם. השאר, הצביעו לנעמה. לדן מנו, הצביע רק כרטיס הטיסה ללונדון.

   

  בכלל אוכלוסיה, גמר הישרדות זכה ל-32 אחוזי צפייה בממוצע, ופיק צפייה של 37.8%. בקרב משקי בית יהודים זכה הגמר בממוצע ל-36 אחוזי צפייה. בשעה 23:38 אחוזי הצפייה האמירו ל-42% ממשקי בית יהודיים, ובנקודת זמן זו צפו בתוכנית מיליון וארבע מאות אלף בני אדם.

   

  ניתן לכנות את הניצחון הזה של נעמה "הפתעה", משום שדקות ספורות קודם לכן הכריז מנחה הערב (והתוכנית), גיא זוארץ, על בחירת הצופים בבית: מעל ל-400 אלף הצבעות סמס היטו את מאזני ההימורים לטובת שורד אחר - נעם טור, שחובק על ידי 68 אחוזים מהקולות הביתיים. נעמה, השורדת היחידה לפי חבריה לשרידות, מוקמה דווקא במקום האחרון אצל הצופים, אחרי הוד תחמנותו, קוטל התרנגולות, דן מנו, שהקהל בבית כיבד אותו ב- 18 אחוזים מהקולות.

   

  מיד בתום ההכרזה, ולאחר השידור הטלוויזיוני התקיימה מסיבת עיתונאים עם שלושת הפיינליסטים. כולם החליפו בגדים ונעמה, שרגלה היתה נתונה בתחבושת כתוצאה מנקע, השתחלה לתוך שמלה בצבע חלמון שהצהיבה את פני הקנאים, והעלתה על פניה חיוך עייף ונבוך. בידה הונחו אז המפתחות לג'יפ, והיא נתבקשה לרשרש בהם לחדוות הצלמים. או אז הוצגה בפניה ההמחאה הכה מיוחלת, על סך 650 אלף שקלים.

   

  "אני מרגיש כמו צביקה שרף", פתח גיא זוארץ את מסיבת העיתונאים. "אין לי מלים אחרי סוף כזה של עונה. כל כך חלק. כל כך מפתיע".

   

  "העובדה שזכיתי היא ההוכחה שהמשחק לא היה מכור", אמרה נעמה. "לא האמנתי שאזכה. הייתי בטוחה שנעם יזכה. אבל זו ההוכחה שאנחנו הנשים יכולות ומסוגלות. אני מקווה שנתתי לנשים ביטחון להאמין בעצמן יותר. אני לא מאמינה שזכיתי, אני עדיין לא מעכלת. אני חושבת שהמושבעים בחרו בי, ולא בנעם, כי הם יודעים שנעם אולי שורד, אבל הישרדות זה משחק חברתי. הקושי האמיתי בתוכנית הוא לחיות עם האנשים. זה אולי נראה כיף בטלוויזיה, אבל זה לא".

   

  כשנשאלה מה תעשה עם הכסף היא ענתה: "יש לי ילד. זה עולה הרבה כסף. עם חלק מהסכום אני אעשה דברים טובים, אבל אני לא רוצה לדבר על זה, זה יהיה מתן בסתר". נעמה גם התייחסה לביקורת הרבה שהיתה עליה על שעזבה את תינוקה בבית ויצאה להרפתקאה ואמרה: "עזבתי אותו רק לחודשיים ומי שראה את הילד רואה ששלום לו. לא נטשתי אותו על מדרכה אלא עם אבא אוהב".

   

  במסיבת העיתונאים, דן לא הרפה מאסטרטגיית הזחיחות שלו ואמר לנעמה: "נתת לכולם לעשות את העבודה השחורה. כמו שמשה אמר, ניצחת בזכות שטסת בגובה דשא". הוא אמנם ברך את הזוכה המאושרת באומרו "שיחקת אותה", אבל הוסיף: "אם הייתי יודע, הייתי מטיס אותה מזמן. לקחתי אותה על הגב שלי, הובלתי אותה ביד, והיא לקחה לי את הניצחון מהיד. היא זכתה בזכותי". כשנשאל האם יצליח להגיע למיליון שקל לבדו הוא ענה: "אני אגיע הרבה יותר רחוק, מותק".


  נעמה עם תינוקה במסיבת העיתונאים (צילום: ירון ברנר)

   

  נעם טור, שנראה שליו כלגונה קאריבית, גם בתוככי איצטדיון יד אליהו הגועש, הוכיח שאין צורך להחביא את האקדחים, הוא לגמרי בסדר עם ההפסד. "אני מאחל הרבה הצלחה לנעמה, אני חושב שהגיע לה לזכות". ואיך קרה שהוא הפסיד? לדבריו זה משום שהוא לא ממש טרח לעשות לובינג לעצמו.

   

  "נשארתי מי שאני, לא עשיתי הרבה כדי לקדם את עצמי. הייתי ביחידה קרבית ועברתי דברים לא קלים אבל החוויה על אי המתים היתה מאוד לא פשוטה בשבילי ואני לא חושב שהייתי עושה שוב את 'הישרדות' אם אי המתים היה כלול בה".

   

  דקות לפני ההכרזה על השורד האחרון פנו הפיינליסטים אל הקהל ואל חבר המושבעים בנאום אחרון. נעם אמר: "גדלתי ליד הים. הוא תמיד היה השראה לחיי. יש לי קווים אדומים שאני לא מוכן לעבור עליהם". נעמה שוב שלפה את הקלף הנשי, ואמרה: "אני יושבת כאן כאישה יחידה שלא הגיעה מרקע קרבי, אבל נלחמתי עם המון כוח ונחישות במטרה לנצח". ודן, שלא זכה לאהבת המושבעים, אמר: "כולם יודעים שהייתי השחקן הדומיננטי. הובלתי את השבט שלי לגמר. דיברתם על 'ראויים', וראויים צריכים לדעת להפסיד".

   

  המודחת

  בתחילת הערב, נודע כי מרינה קבישר היא המודחת האחרונה של "הישרדות האיים הקאריביים", שהודחה על ידי מועצת שבט כלשהי. אחרי ההדחה הגורפת, פה אחד, שהותירה את מרינה (הראויה) המומה כעוסה ומנוצחת, נותרו שלושה פיינליסטים בתחרות על הפרס - נעמה קסרי, בעלת מכון יופי מכרמיאל, דן מנו, עורך דין מחיפה, ונעם טור, כוורן מחופית.


  סופה של מרינה (צילומים מתוך ערוץ 10)

   

  שעה וחצי לאחר תחילת השידור הטלוויזיוני, שהורכב עד כה מקטעים שהוקלטו מראש, הגיעו הפיינליסטים אל היכל נוקיה ביד אליהו. דן ונעמה בבאף השבטי הכתום-התנתקות, ונעם באופנה האחרונה של אי-המתים, כשברקע רועמים תופים, לכאורה שבטיים, ובאופק רבבות של אנשים שמילאו את האיצטדיון עד גודש והריעו לבאים בתרועות קצובות שהזכירו מפגן צבאי. "אחד מהם יהיה השורד האחרון", הודיע גיא זוארץ לקהל, לצופים בבית, ולאומה כולה, ויצא לפירסומות.

   

  "אני ממש מתרגשת. מדהים לקבל כל כך הרבה חום ואהבה", מלמלה נעמה עם השיבה לשידור החי. דן המשיך להתגרד משמע היה לא הוא עצמו, אלא דמותו ב"ארץ נהדרת", ונעם הרחיב את חיוכו בתמורה לכך שאחיו הגיע במיוחד מחו"ל כדי לחבור אליו בגמר הגדול.

   

  הקהל התעורר כשגיא זוארץ העז להעלות בשידור חי את השאלה האקוטית ביותר: האם השורדים אכן חיו בתנאים שלכאורה נראו על המסך או שמא זכו למתן בסתר של תנאים משופרים. הקהל החל לשאוג בבוז כשאלכס הצהיר: "אני רוצה לדבר אל כל הספקנים. אנחנו סבלנו ברמות הכי קשות. תנסו לחיות רק שלושה ימים כמו שחיינו. תפסיקו לכתוב את כל השטויות ותבינו כמה זה קשה". למרבה ההפתעה גם מושיק, שנושא על גבו את תואר הראוי הכי ראוי של האי, אמר גם הוא: "הקור היה קור. הרעב היה רעב והיתושים עקצו אותנו חבל על הזמן. אני ישנתי באי בודד".

   

  הקטע המרגש של הערב, שחילץ דממה מוחלטת מהקהל, אירע כשהוריו של משה דן, מלצר חולון, שבניגוד לשאר משפחות המתמודדים, סרבו בזמנו לשלוח לו דרישת שלום מצולמת לאי, הקליטו עבורו קלטת מתקנת.

   

  בתום הקרנת הקלטת, בה הכריז אביו של משה כי הוא מעריץ של דן מנו ותלה את האשם באי שליחת הקלטת במועדה באשתו, השניים נראו בהיכל, מרוגשים, ומנופפים במה שנראה כמו ידיהם. או אז ירד משה מן הבמה, וחיבק אותם לעין כל.

   

  "הוא הודיע לנו שבוע לפני הנסיעה שהוא יוצא", אמרה אימו בקלטת המאוחרת, "ואמרתי לו: במקום לעשות משהו מועיל בחיים שלך אתה יוצא לאי. כשראיתי את הקטע בטלוויזיה, כשכולם קיבלו קלטת מהמשפחה ומושיקו בוכה, לא ידעתי איפה לקבור את עצמי. בעלי שאל אותי 'מה עשית לבן שלנו?'. מאוד הצטערתי וכאב לי. למחרת הפכנו למשפחה הכי מפלצתית במדינה".

   

  מועצת השבט, המוקלטת

  האלפים שנהרו להיכל נוקיה ספגו אכזבה מרה בשעה וחצי הראשונות של השידור הטלוויזיוני, כיוון שהם לא זכו לנשום אוויר שורדים כפי שחשבו, אלא צפו במועצת השבט האחרונה כשהיא מוקלטת וערוכה היטב, ממש כמו הקהל בבית. גם הבמה שמולם היתה ריקה לחלוטין, ובמקום ריבים ומחלוקות, ניצתו בה רק כמה לפידים. השורדים זרמו לאולם רק ברגע ההצבעה הסופית בהחלט.


  שלישית הגמר: נעם, נעמה ודן

   

  באותם קטעים מוקלטים, הפיינליסטים שייפו את הרטוריקה הפוליטית שלהם בנאומים אחרונים לאומה. דן הצהיר: "אני מאוד מתרגש. אני שלם עם כל מה שעשיתי". נעמה נאמה: "אני מגיעה למועצת השבט בטוחה בעצמי" ונעם הנעים: "אני לא איש של דיבורים, אני איש של מעשים, ואני מקווה שכל מה שעשיתי במשחק ידבר בעד עצמו".

   

  תשעת המושבעים שנגזר עליהם לחרוץ את גורל שלושת הפיינליסטים לעושר או להמשך חיי סלבריטאות רגילים, הם מרינה קבישר, משה דן, יעל צפריר, שחר רז, ליה גיל, עידן קפון, גיא זילברמן, מושיק ליפץ, וורה ליכטס, שהיו המודחים האחרונים מהתוכנית.

    

  לפיינליסטים ניתנה אפשרות לדבר אל חבר השופטים ולהגיד מדוע לדעתם מגיע להם לזכות בפרס הגדול. דן היה הראשון שפתח בנאום, ואמר למושבעים: "ההחלטה לא צריכה להיות 'מי החבר הכי טוב, אלא מי שיחק הכי טוב'. קשה להדיח את כולם ולצאת בסדר עם כולם. שירתתי בגולני ועשיתי מילואים. במלחמת לבנון הייתי בחו"ל אבל חזרתי ארצה כי יש רגעים שהערכים מנצחים". כדי להתחבב על המושבעים, וגם על האנשים בבית, הוא גם הבטיח כי במידה ויזכה יתרום חצי מהכסף לנוער בסיכון. אחר כך הוא גם ביקש מחילה מעידן קפון על ששחט את התרנגולת האהובה עליו, קוריצה. "עלה לי השתן לראש", הוא אמר.


  נעמה נכנסת להיכל נוקיה לקול תשואות הקהל

   

  נעמה הפגינה כהרגלה פמיניסטיות ואמרה: "אני יושבת כאן הערב ואני גאה להיות האשה היחידה שהגיעה למעמד. ידעתי שאני אצטרך להסתמך על היכולת להתחבר ולהגיע לאנשים. להוכיח שגם אני כאישה יכולה לעשות את זה. עבדתי קשה כדי להגיע לפה ומגיע לי להיות השורדת האחרונה". 

   

  נעם הפגין כהרגלו, חינניות ואמר. "אני מתרגש ואני רוצה להודות לכולכם", הוא אמר למושבעים, "אני לא איש של מילים. זו היתה חוויה מלמדת. חשוב לי שתשפטו לא רק את המשחק אלא גם את הבנאדם. ניצחתי אתכם על פי הדרך הספורטיבית שאני מכיר. כל אחד מכם קיבל את ההזדמנות בדיוק כמוני כדי לשרוד באי המתים ולהישאר במשחק. אני מכבד כל אחד ואת הבחירה שלו והיה נעים להכיר את כולכם".

   

  חקירה נגדית

  למושבעים ניתנה האפשרות לשאול את הפיינליסטים שאלות. כל אחד מהמושבעים בחר בטקטיקה שונה. שחר למשל בחרה לומר כי דן ונעמה כלל לא ראויים לשאלה מצידה, משה ביקש לדעת האם מישהו מהם באמת היה חבר שלו, ומושיק פנה אל דן ושאל אותו, בהתחשב בכל השקרים שלו במשחק, האם יפעל ככה גם כשיפנה לפוליטיקה, כפי שהתפרסם בעיתונות. דן ענה לו: "אל תאמין לכל מה שקוראים בעיתונים. לא ניסיתי ליצור לעצמי אישיות דמיונית.

  היו פעמים שהייתי צריך להפעיל אסטרטגיה ואני שלם עם זה". אחר כך הוא גם יגיד לו: "אתה מאוד תשמח אם הבן שלך יגדל להיות כמוני".

   

  יעל אמרה להם שהם "שחקנים טובים" ובירכה את נעם על שהיתה להם "שפה משותפת" ושאלה אותו, "כמה יפגע בחברות שלנו אם אני לא אתן לך את הקול שלנו היום?", והוא השיב: "אני אכבד את הבחירה שלך ואנחנו נשאר חברים בכל מקרה".

   

  גיא ביקש מכל מפיינליסטים שישכנעו אותו למה לא להצביע עבור האחרים. נעם אמר "שניהם זילזלו באנשים". נעמה העידה על דן: "הוא שיחק משחק מלוכלך ופגע באנשים כשלא היה צורך". דן אמר: "אין לי מילה רעה להגיד על נעם. על נעמה יש לי כמה מילים אבל אני אשמור אותם לעצמי".

   

  מרינה הכריזה כי מבחינתה אף אחד לא ראוי לשבת שם בגמר, והפנתה שאלה לדן ונעמה: "למה אני צריכה לתת את הקול שלי לאחד מכם?". נעמה ענתה כי היתה נאמנה לה לאורך כל המשחק, אבל "מבחינה מוסרית לא יכולתי להצביע נגד נעם כשהוא נתן לי את שרשרת החסינות".

   

  בהיכל נכחו גם שאר משתתפי התוכנית, שנסתלקו ממנה בשלבים מוקדמים ועל כן לא זכו לחבוש את ספסל המושבעים: מיה אלחרר, יואב בר, סיון שטרית, טינה ברקוביץ', עומר גלעדי, ויקה פינקלשטיין, מולי קרצ'ו ואלכס מץ.

   

  ערוץ 10 לא הסתפק בהדחה על ידי חבר השופטים אלא גם ביקשו מקהל הצופים בבית לשלוח מסרונים לשורד האהוב עליהם. רק שבשידור חי נתן המנחה מספר מוטעה וכך רבים מהמסרונים שנשלחו חזרו לחינם.

   

  השעות המקדימות

  שעתיים לפני תחילת הפרק האחרון של "הישרדות" כבר נתאספו מאות מעריצים מול שערי היכל נוקיה ביד אליהו. הם צעקו, שרקו במשרוקיות, רעשו ברעשנים, החזיקו שלטים, ובעיקר צרחו - הכל במטרה לעודד את אחד מהפיינליסטים: נעם, מרינה, דן ונעמה. עשרות ממעריצי נעם טור, רובם ככולם בני משפחתו המורחבת מאוד והפזורה בכל יישובי הצפון, כך מסתבר, לבשו חולצות ורודות עליהם הכיתוב: "יש בי אהבה והיא תנצח" ובגבה תמונת הכוכב המסוקס.


  מעריצי נעם בכניסה להיכל (צילומים: ירון ברנר)

   

  בני משפחתו, כ-50 במספר, נהרו ליד אליהו מאיילת השחר, גדות, שימשית ושאר יישובי ההתיישבות העובדת, במטרה לעודד את אהובם. זקן המעריצים היה דודו, אבנר ניר, בן 60, שאמר: "לשרוד לבד זו ההשרדות האמיתית", והוסיף, "את הספורטיביות הוא לקח מאימא שלו הספורטאית, ואת הרגישות הוא קיבל מסבא שלו, פרופסור בבית החולים בלינסון, שהיה גם רופאה האישי של גולדה מאיר. תמיד אמרתי לאבא שלי שנעם הוא הנכד הכי מוצלח". המעודדת הצעירה ביותר היתה סמדר ניר, בת 7, שהצהירה: "נעם צריך לנצח כי הוא חמוד וכי הוא בן דוד שלי".


  מעריצי נעמה בהיכל

   

  גם עבור נעמה התגייסו קומץ מעודדות. למשל שולי, יונית וסימונה, "חברות ילדות שלה מכרמיאל", כלשונן. יונית גם דאגה לחולצות שלבשו בערב שבחזיתן דיוקן של נעמה. "היא צריכה לזכות", הן אמרו, "כי היא תותחית. גם במציאות וגם בתוכנית".


  פורסם לראשונה 17/05/2008 21:15

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נעמה. השורדת האחרונה
  צילום: עופר עמרם
  לאתר ההטבות
  מומלצים