שתף קטע נבחר

מדורה - מה זה קשור ליהדות?

היהדות המודרנית הטמיעה בתוכה עוד ועוד מנהגים זרים. אסף וול יוצא נגד הסגידה למדורות והריקוד סביב האש, ומהמר כי מנהג גניבת העגלות עוד יקבל מקום של כבוד בין "מצוות החג"

מדוע אנחנו נהנים כל כך מטקסים אליליים? כבר בילדותי למדתני המורה כי בני ישראל הקפידו לחטוא בעבודה זרה. הם תמיד חטפו על כך מאלוהינו הקנאי, מה שהעלה את השאלה: מה כל כך מושך בפגאניות? ההסבר המקובל של מערכת החינוך הדתית היה, כי פעם היה בנמצא יצר לעבודה זרה. אך היום אין, בוטל.

 

נכון מזל?

 

תורת משה הציעה פילוסופיה מהפכנית: אל חסר דמות וגוף. אך נפש האדם ממשיכה לחפש עצמים מוחשיים כדי לסגוד להם. אז מה עושים? מכשירים קצת את עבודת האלילים. לא מאמינים? חכו לל"ג בעומר.

 

חשבו על ה"חג" הזה. באיזו דרך ניתן להסביר מצב שבו אנשים בוגרים מרקדים סביב האש כאחרון כוהני זרתוסטרא הסוגדים לאהורה-מאזדה? (האל, לא מהליסינג). האם זה אינו "מנהג גויים"? מי שינסה להבין את טעם מצוות האש הזו ייתקל בשלל מענים רעועים. הניסיון מלמד, כי כאשר מבקשים תשובה חותכת ומקבלים תחתיה נחיל תירוצים עמומים, יש לחשוד כי אין תשובה בנמצא.

 

כי המונותיאיסט רוצה גם. רוצה להשתכר, רוצה להתחפש, רוצה אבנים קדושות, רוצה אש. לכן נותנים לו קצת פורים, קצת ל"ג בעומר. היהדות המודרנית הטמיעה בתוכה מנהגים שאין בינם ובין הרעיון המופשט שהביא משה דבר וחצי דבר. כן, אני יודע שהחוגגים אינם מחשיבים את האש כאֵל. אך גם ההינדי אינו מאמין בפסל כאל ובכל זאת סוגד לדמותו ארוכת החוטם של גאנש. בשני המקרים אמנם מדובר רק בביטוי מוחשי לרעיון דתי. אבל זו בדיוק אותה מגמה שלה מתנגדת תורת משה בציוויים הראשונים של עשרת הדברות.

 

"וְהִנֵּה ד' עֹבֵר וְרוּחַ גְּדוֹלָה וְחָזָק מְפָרֵק הָרִים וּמְשַׁבֵּר סְלָעִים לִפְנֵי ד', לֹא בָרוּחַ ד'. וְאַחַר הָרוּחַ רַעַשׁ, לֹא בָרַעַשׁ ד'. וְאַחַר הָרַעַשׁ אֵשׁ, לֹא בָאֵשׁ ד'. וְאַחַר הָאֵשׁ, קוֹל דְּמָמָה דַקָּה"

 

אחרי שהוריד אליהו אש מהשמיים במוחרקה, לשמחת המתפרנסים מתיירות בדליית אל כרמל, לוקח אותו אלוהים לישיבת צוות. הוא נוזף בו על חיבתו המוגזמת לאפקטים פירוטכניים, ומודיע לו כי ימונו לו שלושה יורשים (מלכים א' י"ט, י"ז). אלוהים גם מסביר לאליהו שהאל במהותו איננו רוח, לא רעש (אדמה) וגם לא אש. רק קול דממה דקה. ואיזה הוא הכח הפועל ללא רחש? כח המחשבה.

 

אין מה לעשות. לעתים תפקידה של האמונה לכבות את המחשבה. רק קומץ יתפוס את רעיון המונותיאיזם כהווייתו, השאר ימשיכו להדליק מדורות ולנשק אבנים. מנהגים שונים ומשונים יוסיפו להיטמע בחיקם החמים של היהודים ויהפכו ל"יהדות". ואולי בשל כך, גם אנו ממשיכים לקבל בראש מאלוהים? שלא לדבר על זיהום האוויר ומחלות הנשימה שמביאות המדורות.

 

אבל אנחנו אוהבים אש. וחוץ מזה, הבטחנו לילדים. אין בעיה, אבל למה לקרוא לזה "יהדות"? ואילו "מנהגים" צופן העתיד בחג? אני הייתי מהמר על גניבת עגלות "סופר". בודאי נתבשר כי מדובר בזכר לנס, במהלכו גנב סגנו של בר כוכבא את עגלת הנציב הרומאי מבלי שהופעלה האזעקה. הוא אף מצא בתוכה חמישה שקלי כסף ושובר הנחה מקלף שעליו נכתב: "ב' לחירות ירושלים! מבצעים מטורפים עכשיו בהר הבית". בואו בהמוניכם.

 

חוצמזה

 

אפילו בעגלה ריקה ניתן לעתים למצוא חמישה שקלים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אש זרה? ל"ג בעומר
צילום: איי פי
מומלצים