שתף קטע נבחר

אולמרט: נישאר מלוכדים, כבל: הבחירות בדרך

אחרי פגרה סוערת, בה התפוצצה פרשת טלנסקי, חוזרות סיעות המשכן לעבודתן בכנסת. ראש הממשלה: "האופוזיציה תמיד מנסה לאתגר, אבל אנחנו מספיק מוכנים ומנוסים". נתניהו: "תחזיר את המנדט לעם". גם כבל, החבר בקואליציה, שיער שהמושב הנוכחי לא יהיה פשוט

במשכן הכנסת בירושלים נפתח היום (ב') מושב האביב, אחרי פגרה סוערת במיוחד. בתחילת החופשה היתה זו הפרשנות המשפטית שהעניק בית המשפט לחוק החמץ שהסעירה את הח"כים, אך זו כמעט נשכחה עם חשיפת פרשת טלנסקי והחשדות נגד ראש הממשלה. סיעות המשכן התכנסו בצהריים לישיבתם הראשונה אחרי חודש וחצי, כשמצבו הפוליטי של אולמרט רעוע מתמיד.  

 

בפתח ישיבת סיעת קדימה לא התייחס אולמרט לחשדות ולפרשה שנקשרה בשמו. תחת זאת חזר אל הסוגיה הביטחונית בנגב המערבי וחזר ואמר ש"שעת ההכרעה קרבה. המציאות שאנו חווים היום לא תימשך זמן רב בדרום הארץ". אולמרט ציין כי ישראל רוותה נחתה בשבועות האחרונים מחגיגות ה-60 וההכרה הבינלאומית הנרחבת - בהתייחסו גם לביקור בוש.

 

אולי כרמז לקרבות שבדרך - ואולי בעקיצה לאותו "כנס רעיוני" שערכו כמה מחברי סיעתו בסוף-השבוע - הוסיף אולמרט: "חשוב שנמשיך לפעול כסיעה מלוכדת, שמתמודדת עם האתגרים של הפעילות הפרלמטרית. הקואליציה תמיד נאבקת והאופוזיציה תמיד מנסה לאתגר אותה. אבל אני חש שאנחנו מספיק מוכנים ומנוסים כדי להתמודד עם האתגרים האלה".

 

"ראש הממשלה עסוק בדברים אחרים"

את ישיבת הליכוד פתח יושב ראש הסיעה, בנימין נתניהו, שאמר: "לממשלת אולמרט-קדימה אין מנדט לשאת ולתת על גבולותיה של מדינת ישראל. הממשלה הזו נבחרה בנסיבות ובזמנים אחרים. היום רוב הציבור יודע שכל שטח שנמסור או נתחייב למסור יהפוך להיות בסיס טרור של האיסלאם הקיצוני, בחסות איראן. הממשלה צריכה להחזיר את המנדט אל העם שיבחר ממשלה אחרת".

 

גם נתניהו בחר להתעלם מפרשת טלנסקי-אולמרט, אך מצא דרכים אחרות כדי לנגח את ראש הממשלה: "אני פונה שוב לחבריי בש"ס, ושואל: אחרי ששמעתם את כוונתו של ראש הממשלה להביא את הויתורים לכנסת, אני שואל: מה אתם עושים שם? למה אתם מחכים? שיחזיר אותנו לקווי 67'? שיחזיר את העיר העתיקה? את הכותל? כל מי שחרד

לנכסים שלנו צריך לפרוש מהממשלה".

  

יו"ר הסיעה, ח"כ גדעון סער, תקף גם הוא את הממשלה וטען שהיא הפכה לחסרת תכלית. "הממשלה הנוכחית אינה מסוגלת אפילו למנות שר תיירות. הנה, על סדר יומה של הכנסת היתה היום בקשה לאשר את מינויו של השר עזרא לשר התיירות, במקביל לתפקידו כשר להגנת הסביבה. הבקשה הזו נמשכה הבוקר על ידי הממשלה".

 

סער טען כי המצב הנוכחי אינו חוקי: "הממשלה ומי שעומד בראשה עסוקים בדברים אחרים. כך אי אפשר להמשיך".

 

כבל: "פרוזדור להקדמת הבחירות"

אביגדור ליברמן פתח את ישיבת "ישראל ביתנו" ואמר כי "מושב הקיץ מוכרח להסתיים בתאריך מוקדם - לבחירות עוד

השנה, ולזה נקדיש את מירב המאמצים שלנו. יש סיכוי יותר מטוב שנצליח. המאמץ השני שלנו צריך להיות ריסון אלו שמנסים לפורר את מדינת ישראל כמדינה יהודית - אותו גל עכור שמנסה להפוך את יום העצמאות של המדינה ליום הנכבה". הוא ציין כי מפלגתו מנהלת מגעים להקדמת הבחירות, גם עם גורמים בתוך הקואליציה.

  

ליברמן נשאל על דעתו בעניין חקירותיו של ראש הממשלה, ואמר: "זכותה של המשטרה לחקור כל אחד, אבל אי אפשר

לעשות את זה בשידור חי". הוא תקף את ההדלפות מהחקירה והזכיר שגם למי שנחקר יש זכויות.

 

"זה הולך להיות מושב לא פשוט", אמר מזכ"ל העבודה, ח"כ איתן כבל, בפתח ישיבת הסיעה. "אנחנו חלק מהקולאיציה ואני יוצא מנקודת הנחה שהקואליציה תמצא את עצמה במצבים לא פשוטים".

 

כבל ציין שלאופוזיציה יהיה קל יותר לייצר "אנדרלמוסיה" במושב הכנסת הנוכחי בשל כך שהקואליציה מונה כעת 64 ח"כים בלבד. "ניתן לראות את הכנס הזה כפרוזדור לקראת הקדמת הבחירות", סיכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אולמרט. מנוסים
צילום: AFP
נתניהו. לפרוש מהממשלה
צילום: עופר עמרם
ליברמן. לא לפורר את המדינה
צילום: ירון ברנר
מומלצים