שתף קטע נבחר

נדחה ערעורו של אולמרט, טלנסקי ימסור עדות

שלושת שופטי העליון - המשנה לנשיאה אליעזר ריבלין, סלים ג'ובראן ועדנה ארבל - לא קיבלו את עמדת פרקליטי ראש הממשלה ואישרו את גביית העדות המוקדמת מאיש העסקים, שעל פי החשד העביר לאולמרט מעטפות כסף מזומן. בהחלטתם כתבו השופטים: "לא מצאנו עילה להתערב בהחלטת המחוזי. עדות מוקדמת אינה מהווה 'ענישה' של החשוד"

בית המשפט העליון דחה היום (ג') את ערעורו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, על בקשת הפרקליטות לגבות עדות מוקדמת מאיש העסקים משה (מוריס) טלנסקי, בפרשת "מעטפות הכסף". לפיכך, העדות תיגבה בקרוב, ותהיה חלק ממשפט עתידי - במקרה שיוגש כתב אישום נגד אולמרט. מלשכתו של ראש הממשלה נמסר: "אנו מכבדים את החלטת בית המשפט". פרקליטיו של ראש הממשלה, עו"ד אלי זוהר ורועי בלכר, מתכוונים להגיע עוד הערב לפרקליטות מחוז ירושלים, על מנת לקבל את חומרי החקירה - לאחר שהפרקליטות הודיעה כי היא מתנגדת לדחיית עדותו של טלנסקי.

 

 

שלושת השופטים - המשנה לנשיאה אליעזר ריבלין, סלים ג'ובראן ועדנה ארבל - קבעו שהחלטת בית-המשפט המחוזי בירושלים, להתיר את עדותו המוקדמת של טלנסקי, היא ראויה , למרות טענת פרקליטיו של ראש הממשלה כי היא "פוגעת בסיכוייו של מרשם הנחקר להליך הוגן". בפסק הדין כתב השופט ריבלין: "לא מצאנו אפוא כי נפלה טעות בהכרעתו של בית-המשפט המחוזי, ולא מצאנו עילה להתערב בה מן הטעמים שהציבו המערערים".

 

עוד כתב השופט: "יהיו אשר יהיו הטעמים המבססים את החשש כי העד לא ישוב, אין ספק כי יש בחשש הזה כדי להשליך על עדותו כנגד אולמרט וזקן, לאמור: הם ישפיעו בהכרח גם על מתן העדות בעניינה של זקן. כפי שציינה המדינה, גביית עדות מוקדמת אינה מהווה 'ענישה' של החשוד על התנהגותו ועל-כן אין נפקות לשאלה אם הטעמים המבססים את החשש כי טלנסקי לא יגיע למתן עדות קשורים לנחקר עצמו".

 

עם זאת כתב השופט ריבלין בהחלטתו: "אמנם מדברי פרקליט המדינה עולה כי עלול להיווצר קושי בהעברת חומר מסויים עובר לקיום חקירה קצרה נוספת של אולמרט, אך הוא הודיע כי בסופו של יום, מקובל עליו הצורך להמציא בהיעדר נסיבות חריגות את חומר החקירה למערערים".

 

אתמול בדיון, טען עורך-דינו של אולמרט אלי זוהר ש"אין לבקשה תקדים, נחיצות או ראיה התומכת בעמדת הפרקליטות, שיש חשש שאי-אפשר יהיה לגבות את עדותו של טלנסקי... בסוף היום, נעמוד לחקירה בלתי ראויה, בלתי אפשרית ולא מוצדקת".

 

מן הצד השני של המתרס התייצב באורח חריג ביותר פרקליט המדינה עצמו, משה לדור, והשיב כי קיים חשש שהעד לא ישוב בקרוב מאמריקה. "נהיה תלויים ברצונו הטוב, שהיום אולי קיים ואולי לא - אבל לבטח אין לדעת מה יהיה בהמשך". לדור גם חשף לראשונה רשמית את החשדות, הכוללים מעטפות דולרים, ומתמקדים בתקופת היותו של אולמרט שר תמ"ת.

 

במשרד המשפטים העריכו אמש כי בכל מקרה, הליך ההעדה המוקדמת של טלנסקי בבית המשפט לא יתקיים כמתוכנן ביום ראשון. הנחת העבודה היא שיידרש לראש הממשלה ולפרקליטיו זמן סביר על מנת ללמוד את חומרי החקירה ולמעשה - במידת האפשר תידחה העדות המוקדמת בכמה ימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אהוד אולמרט. עדות טלנסקי תישמע בקרוב
צילום: פלאש 90
מומלצים