שתף קטע נבחר

קצה הקרחון

בבית הדין הרבני אין כבוד למה שאומר מבקר המדינה – כי הרבנים הם מעל לכל. אין מספיק כבוד לחילונים, וגם לא יהיה, כי בגללם כל הצרות. אין מספיק כבוד לגרים, וגם לא יהיה, כי צריך לשמור על הזרע היהודי, ואין מספיק כבוד לאישה – כי ככה. המינהל התקין בבתי הדין מעולם לא נראה לרבקה לוביץ' רחוק יותר

סוף סוף יצאה הכרזה מפי מישהו מוסמך ש"המלך עירום". מבקר המדינה חשף ליקויים קשים בהתנהלותם של בתי הדין הרבניים. יישר כוח! ארגוני הנשים טוענים את הדברים הללו כבר שנים. עכשיו יש לנו על מי להישען.

 

כמובן שהדברים של מבקר המדינה אינם חדשים לנו. אנחנו ידענו כל הזמן (וגם סיפרנו לכם) על הבעיות המנהליות הקיימות בבתי הדין; על כך שמקצרים ימי עבודה, על כך שאי אפשר לקרוא פרוטוקולים, על כך שאין קשר בין הפרוטוקול לבין מה שנאמר בדיון, ועוד. אנחנו כמובן לא מתפלאים שדיינים גרים בערים אחרות ועובדים גם בעבודות אחרות כשאסור להם. זה מתאים למה שאנחנו רואים בעינינו.

 

אנחנו גם ידענו על הבעיות היותר עדינות המתרחשות מאחורי הקלעים, למשל: על כך שאין קריטריונים ברורים לחלוקת כספים שניתנים למטרת עזרה לעגונות ומסורבות גט (מי שצועק יותר מקבל יותר?) מרכז צדק לנשים הגיש על כך בג"ץ לאחרונה. אנחנו מודעים לכך שיש אפליה בהעסקת נשים (מה עוד חדש?). מרכז צדק לנשים הגיש תביעה לבית הדין לעבודה על כך שמכרז של בית הדין לתפקיד עוזר משפטי מנוסח באופן המונע מנשים להגיש מועמדות.

 

ואנחנו בוודאי מודעים לבעיות המהותיות יותר של בית הדין; על כך שלא נעשה די כדי לפתור את בעיית העגינות וסרבנות הגט, אל כך שאין שום מעקב אחר תיקים שנפסק שיש לערוך בהם גט, וכו'.

 

הרב בן דהאן ממהר להגיב. הכל טוב – ומה שלא טוב יתוקן מייד. אבל למה שנאמין לו? הרי רק לפני מספר חודשים הוא פרסם סטטיסטיקה ובה הנתון המזהיר שמספר ממוצע של ימים מפתיחת תיק ועד סיומו הוא 122. זאת בניגוד מוחלט למה שכותב עכשיו מבקר המדינה "משך הזמן העובר בבתי הדין הרבניים ממועד פתיחת התיק ועד לקבלת גט עלול להתארך תוך עינוי דין".

 

בית הדין, לעניות דעתי, אינו מסוגל לעשות את התיקונים הדרושים ללא רפורמה מהותית כוללת, וללא עזרה רצינית מבחוץ. הסיכוי שזה יקרה הוא אפסי. במערכת הזאת אין מספיק כבוד, וגם לא יהיה, למדינה ולחוקיה – כי התורה היא מעל לכל. אין מספיק כבוד, וגם לא יהיה, למה שאומר מבקר המדינה – כי הרבנים הם מעל לכל. אין מספיק כבוד לחילונים, וגם לא יהיה, כי בגללם כל הצרות. אין מספיק כבוד לגרים, וגם לא יהיה, כי צריך לשמור על הזרע היהודי, ואין מספיק כבוד לאישה – כי ככה.

 

אז מחיאות כפיים סוערות לבית הדין בפתח תקוה שתחת לחצים כבדים הסכים סוף סוף לקבל אישה כפקידה בבית הדין, למרות שלדעת הרב סלומון יש כאן 'פריצת גדר'. הצלחתו של המנכ"ל לכופף את הדיינים ואת הרב הראשי של פתח תקווה ולגרום להם להסכים לקבל אישה לעבודה היא בהחלט ראויה לשבח. אני פחות מתלהבת מכך שהרב בן דהאן סבור כי זאת תשובה ראויה לשאלת חוסר שוויון הזכויות של נשים בבית הדין הרבני. מכאן ועד מינוי נשים לעוזרות משפטיות ודיינות הדרך ארוכה ומפותלת. מי שעוקב אחרי סיפור ביטולי הגיור יודע שפסגת ההר מעולם לא נראתה רחוקה יותר. נדמה לי שהדו"ח נוגע רק בקצה הקרחון.

 

רבקה לוביץ' היא טוענת רבנית העובדת ב"מרכז צדק לנשים", טל': 02-5664390

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב בן דהאן. למה שנאמין
צילום: חיים צח
מומלצים