שתף קטע נבחר

הימין על שיחות אנקרה: "נסיגה כעומק החקירה"

בלשכת ראש הממשלה טוענים ש"ההליך הגיע להבשלה", אבל בכנסת מתקשים להתעלם מעיתוי חשיפת המגעים בין ישראל לסוריה - בעיצומה של חקירה נגדו. אולמרט ספג ביקורת גם מעמיתו לשולחן הממשלה, יו"ר ש"ס אלי ישי

המערכת הפוליטית סוערת בעקבות הודעת ירושלים, דמשק ואנקרה כי "ישראל וסוריה החלו בשיחות שלום לא ישירות בחסות טורקיה". בימין קושרים בין המשא ומתן לחקירות ראש הממשלה בפרשת "מעטפות הכסף". במקביל, דורשים ראשי סיעות הליכוד, האיחוד הלאומי-מפד"ל וישראל ביתנו לקיים עוד היום (ד') דיון מיוחד במליאת הכנסת בעקבות הודעת לשכת ראש הממשלה.

 

ח"כ ניסן סלומיאנסקי (האיחוד הלאומי -מפד"ל) אמר: "פתיחת המשא ומתן עם סוריה מראה שהחקירות של ראש הממשלה הגיעו לשלב מאוד מתקדם והסיסמה 'כעומק החקירות, כך עומק הנסיגות' מתממשת במלואה".

 

יו"ר המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב, קשר גם הוא בין עיתוי המשא ומתן לחקירות ראש הממשלה: "אולמרט מנסה להציל את עורו על גב הגולן מחשדות כבדים של שוחד ושלמונים, תוך פגיעה אנושה בביטחון המדינה. על הסורים והאמריקנים לדעת שאין לראש ממשלת ישראל סמכות מוסרית לכהן בתפקידו ואין לו לגיטימציה לסחור בגולן. כל הסכם עימו ייכתב על הקרח ואין סיכוי שיאושר בכנסת".

 

גם בליכוד יצאו נגד המשא ומתן. ח"כ גלעד ארדן: "אולמרט מוכיח סופית שהוא מוכן למכור הכל, כולל ביטחון מדינת ישראל, כדי להשכיח את העבירות הפליליות החמורות בהן הוא חשוד. אם ש"ס, ציפי לבני ואהוד ברק לא יפרשו מיד מממשלתו המושחתת, הם שותפים מלאים למכירת הגולן והפקרת ביטחוננו".

 

חברו למפלגה, ח"כ גדעון סער, הוסיף: "מקבל מעטפות המזומנים לא ייגע בגולן. הודעת ראש הממשלה מוכיחה שאין גבול לציניות במשחק שהוא משחק בנכסיה האסטרטגים של מדינת ישראל, למען שרידותו האישית. אין לו רוב לוויתורים בגולן, לא בכנסת ולא בציבור. ש"ס חייבת לפרוש לאלתר מממשלת אולמרט".

 

ח"כ סילבן שלום אמר כי משא ומתן עם אלו הקוראים ופועלים להשמדת ישראל היא פארסה. "משא ומתן עם סוריה יחזק את הקיצוניים ויחליש את המתונים, וייתן לגיטמציה לארגוני הטרור. כעומק החקירה עומק העקירה".

 

ביקורת גם בקואליציה

ראש הממשלה זכה לביקורת גם מחברי הקואליציה. ח"כ דני יתום (עבודה): "הפרסום על המשא ומתן מגמתי ונועד לטשטש את חקירות ראש הממשלה. כמי שהשתתף בכל המגעים והשיחות בנושא הסורי - הסורים לא דנים בנושאי מהותיים באופן ישיר". ח"כ שלי יחימוביץ הוסיפה: "בהפיצו את הספין החדש על שיחות שלום מדומות עם סוריה, מנסה ראש הממשלה לשטות באופן ציני באזרחים הגונים שוחרי שלום. כל מטרתו היא להסיט את את תשומת הלב ממעטפות המזומנים".

 

גם בש"ס לא ממהמרים לברך על המשא ומתן. יו"ר המפלגה, אלי ישי, אמר כי "סוריה היא עדיין יסוד ציר הרשע. צריך לשאול האם זה ראוי להעביר את החזית הצפונית שלנו לידי ציר הרשע". ישי הביע תמיהה על הודעת לשכת ראש הממשלה ואמר כי "ראש הממשלה אמר בעבר שכל עוד סוריה אוחזת בעמדותיה לא ראוי לנהל משא ומתן. לא ברור לי מה השתנה. אין להפקיר את ביטחוננו בידיי החיזבאללה".

 

לעומת כל אלה שביקרו את ראש הממשלה, הוא דווקא זכה לתמיכה משמאל. ח"כ רן כהן (מרצ): "אני מעודד את נציגי הצדדים להמשיך באומץ בתהליך אשר יסייע לייצוב האזור ולבידוד איראן". יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון, הוסיף: "אני מברך על המשא ומתן. אולי נוצר פתח למשא ומתן כולל עם כל ארצות ערב, אך אסור שהמו"מ עם סוריה יפגע במו"מ עם הפלסטינים".

 

בלשכת ראש הממשלה דוחים את הטעות על "ספין" מכל וכל, ומדגישים שמדובר בתהליך ארוך טווח - שהגיע כעת להבשלה.

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פייר תורג'מן
סלומיאנסקי. קשור לחקירות
צילום: פייר תורג'מן
סער. מקבל המעטפות לא ייגע בגולן
צילום: גיל יוחנן
ישי. לא ברור מה השתנה
צילום: דניאל בראון – ג'יני
מומלצים